Kvalitatīva zobu plomba – ko tas nozīmē?
Bieži vien domājot par zobu plombas kvalitāti, mēs priecājamies tikai par to, ka zobs nesāp un plomba ilgi turas un nesagādā mums nekādas raizes. Ilgus gadus mums liekas, ka tas ir pats galvenais. Bet pēc kāda laika, apskatot savus zobus spogulī, pamanām, ka zobi vairs neizskatās tik skaisti.
Zobi ir padrupuši, iespējams, ar aplikumu un zobakmeni, vietām nodiluši, zobu starpās biežāk ieķeras ēdiena paliekas, paradās nepatīkama elpa, dažiem ēdot vai žāvājoties sāk "krakšķēt" žoklis. Kāpēc tas tā notiek? Kas jādara, lai zobi pēc iespējas ilgāk izskatītos "jauni", skaisti un veseli? Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tas tā notiek, ir plombu kvalitāte.
Ko tas nozīmē? Pirmkārt, ļoti svarīgi, lai plombējamais materiāls būtu kvalitatīvs – draudzīgs organismam, ilgi nenodiltu, būtu labi nopulēts, lai nepiesaistītu aplikumu un līdz ar to būtu vieglāk kopjams. Tas var būt labs gaismā cietējošs materiāls, sudraba, zelta vai keramiskās plombas. Bet vēl lielāka nozīme ir tam, kā ir ielikta šī plomba, cik labi tā pieguļ zoba malām, vai nekarājās virs smaganas, cik ciešs ir kontakts ar blakus zobu, vai pareizi un precīzi ir atjaunota zoba forma.
Kas var notikt, ja kāds no šiem punktiem nav ievērots?
Vislabāk un visvienkāršāk var pārbaudīt, ar mēli pārbraucot pāri zobiem. Jo mēle perfekti var visu sataustīt – aplikumu uz zobiem un zobakmeni, gan plombas negludo virsmu.Visām zobu virsmām jābūt pilnīgi gludām. Plombas pārkares starp zobiem varam pārbaudīt, tīrot zobus ar zobu diegiem, diegs aizķersies un pārplīsīs vai sadalīsies pa šķiedrām. Lielākus ēdiena gabaliņus diegs izņems, bet diemžēl nevarēs pilnīgi iztīrīt zobu starpas.