Krūts vēža riska faktori
Krūts vēzis ir visbiežāk diagnosticētais ļaundabīgais audzējs Latvijā, un risks ar to saslimt dzīves laikā ir katrai devītajai sievietei. Tomēr ir dažādi riska faktori, kas šo saslimšanu var veicināt, un dažus no tiem tu vari novērst pati.
Liekais svars
Liekais svars un aptaukošanās palielina iespēju saslimt ar krūts vēzi no 30–60%. Tauku šūnas izdala estrogēnu – jo vairāk tauku šūnu tev ir, jo vairāk estrogēna izdalās, savukārt šis dzimumhormons var radīt labvēlīgu augsni audzējam. Tāpat pētījumos secināts, ka lielāks saslimšanas risks ir tad, ja tavs liekais svars nogulsnējas uz vidukļa.
Mazkustīgs dzīvesveids
Fiziskās aktivitātes stiprina imunitāti, samazina glikozes un insulīna līmeni asinīs, kā arī palīdz ķermenim sadalīt estrogēnu, tādējādi pasargājot no tā koncentrācijas, kas var izraisīt vēzi. Eksperti iesaka veltīt vingrojumiem vismaz stundu dienā trīs līdz piecas reizes nedēļā. Šāds fizisko aktivitāšu daudzums spēj mazināt saslimšanas iespēju pat tām sievietēm, kurām vēža risks ir ļoti augsts.
Pastiprināta alkohola lietošana
Vairāki pētījumi apliecina, ka ieradums pastiprināti lietot alkoholu tāpat saistāms ar krūts vēža risku. Turklāt īpaši saslimšanas iespēju var palielināt alkohola lietošanas paradumi laika periodā starp pirmajām menstruācijām un pirmo grūtniecību.
Neveselīgs uzturs
Izslēdzot no ēdienkartes sarkano gaļu un patērējot vairāk augu valsts produktus, organismā rodas vēža šūnām nelabvēlīga vide. Krustziežu dzimtas dārzeņi, piemēram, Briseles kāposti un ziedkāposti, novērš iekaisumu, tādējādi līdzsvarojot estrogēnu. Sarkanie un oranžie dārzeņi, piemēram, burkāni un tomāti, ir bagātīgi antioksidantu avoti. Tāpat ierobežo cukura un treknu piena produktu lietošanu uzturā.
Gēni
Krūts vēža attīstība saistāma ar mutāciju gēnos BRCA1 un BRCA2. Ja ar šo saslimšanu slimojis kāds no taviem asinsradiniekiem, veic pārbaudes. Atklājot šo gēnu defektu, tev regulāri jāveic nepieciešamie izmeklējumi – mamogrāfija un krūšu izmeklēšana ar ultraskaņu.
Ģimenes vēsture
Ja kāda no tavas pirmās pakāpes asinsradiniecēm (mamma, māsa vai meita) ir slimojusi ar krūts vēzi, tavs saslimšanas risks dubultojas. Ja tavā ģimenē ir šādi gadījumi, konsultējies ar ārstu – visticamāk tev regulāri jāveic pārbaudes jau aptuveni no 30 gadu vecuma.
Piesārņota vide
Ja regulāri esi pakļauta toksīniem, tie uzkrājas tavā ķermenī. Nokļūstot tauku šūnās, šīs kaitīgās vielas atdarina dabisko estrogēnu, veicinot audzēju rašanos. Šādi toksīni atrodami plastmasas pudelēs, šī paša materiāla iepakojumos, atsevišķos kosmētiskajos līdzekļos, ar pesticīdiem apstrādātos produktos un citur.