Krusas un mieža graudi: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Mieža grauds, medicīniski zināms arī kā hordeolum, ir sāpīgs, strutains pietūkums plakstiņa malā, kas vizuāli atgādina mieža graudu. Iekaisumu gandrīz vienmēr izraisa bakteriāla (izraisa stafilokoki vai, retāk, ar streptokoki) plakstiņu dziedzeru infekcija uz acs. Krusas grauda gadījumā dziedzera iekaisuma process parasti ir nesāpīgs un pakāpeniski palielinās. Reizēm krusas grauds veidojas no mieža grauda.
Cēloņi
Pamatā mieža grauda cēlonis ir attiecīgo dziedzeru sekrēta sabiezēšana un tam sekojošs stāvoklis, kas rada labvēlīgu vidi infekcijas perēkļa attīstībai. Mieža graudi ir diezgan izplatīti. Gandrīz ikvienam vismaz vienu reizi mūžā ir bijis mieža grauds, tomēr daudzos gadījumos iekaisums izzūd pats no sevis.
Atkarībā no ietekmētajiem dziedzeriem izšķir: iekšējo mieža graudu (Hordeolum internum), kad ir iekaisuši tā sauktie meibomas dziedzeri – tauku dziedzeri uz plakstiņa iekšējās malas; ārējo mieža graudu (Hordeolum externum), ko izraisa sviedru un tauku dziedzeri uz acs plakstiņa ārpuses. Ārējie miežu graudi ir retāk sastopami nekā iekšējie.
Lai arī krusas grauds reizēm veidojas no mieža grauda, tas biežāk rodas patstāvīgi. Arī krusas grauda attīstību var ierosināt dziedzera izvada nosprostojums un iekaisuma procesa sākšanās, tomēr pārsvarā iekaisuma izraisītājs nav bakteriāla infekcija. Sekrēta nosprostošanās rada korķi, kas zem ādas izskatās kā mazs graudiņš – parasti tas ir nesāpīgs.
Simptomi
Mieža grauda gadījumā plakstiņa tauku un sviedru dziedzeri iekaist, kas izpaužas kā neliela, jutīga punkta rašanās uz augšējā vai apakšējā plaksta malas, kam vēlāk pievienojas lokāls pietūkums, kam dažu dienu laikā rodas dzeltens “galiņš”. Plaksta tūska var skart visu plakstu, bet var skart arī acs gļotādu jeb konjunktīvu. Gadījumā, ja radies iekšējais mieža grauds, dzeltenais galiņš būs redzams tikai izvēršot plakstu.
Tāpat mieža grauda simptomi var būt acs saspringums, sāpes, apsārtis vai sarkans plakstiņš, pietūkums uz plakstiņa un tā sabiezējums, strutu veidošanās. Atkarībā no tā, kurus dziedzerus ietekmē iekaisums, simptomi rodas dažādās acs vietās. Retos gadījumos iekšējais mieža grauds ietekmē arī acs konjunktīvu un var izraisīt konjunktivītu un konjunktīvas pietūkumu.
Krusas grauds attīstās lēnām, ir nesāpīgs, trīs līdz astoņus milimetrus liels, cauri plakstiņam krusas grauds izskatās pelēcīgi sārts; iekaisums maz izteikts, vai tā nemaz nav. Vienā plakstiņā var būt vairāki krusas graudi. Atšķirībā no miežgrauda krusas graudam ir hroniska gaita, tam veidojas granulācijas audi, un tas nemēdz sastrutot.
Ārstēšana
Mieža grauda gadījumā ir nepieciešams lietot lokālus antibiotiku pilienus vai speciālas ziedes. Ja mieža grauds nepāriet, acu ārsts var rekomendēt veikt nelielu iegriezumu tajā, lai strutas izdalītos Jāņem vērā, ka nekādā gadījumā nedrīkst krusas graudu izspiest, jo tas var veicināt infekcijas un iekaisuma procesa izplatību apkārtējos audos, radot tādas nopietnas komplikācijas kā meningīts, sepse un citas.
Daļa krusas graudu uzsūcas paši dažu nedēļu līdz mēnešu laikā, tomēr arī šajā laikā nepieciešams regulāri lietot siltas, sausas kompreses un lokālus antibiotiku pilienus vai ziedes akūtajā periodā. Gadījumos, kad krusas grauds tomēr pats neuzsūcas vai ir ļoti liels, tos ārstē ķirurģiski.