Krāsainais superplāksteris – teips
Pirmajā mirklī šķiet pilnīgs blefs: nu, kā kokvilnas plāksterītis var ārstēt sāpes, pietūkumus un sakumpušu muguru?!
MAREKS OSOVSKIS
* Latvijas Olimpiskās vienības fizioterapeits.
* Pirmais Latvijā 2007.gadā apguva teipošanu un sāka to izmantot dažādu kaišu ārstēšanā.
*Pašlaik Latvijā vienīgais sertificētais instruktors, kas drīkst apmācīt teipošanā citus terapeitus.
LAURA VEGERE
*Ergoterapeite Terapiju centrā.
Man rokās ir koši rozā plāksterītis. Pastaipu pirkstos, paburzu – vienkāršs audums, austs rakstā ar viļņotām līnijām. Staipīga, ar līmi apstrādāta lupatiņa – un viss, nekādu brīnumu. Tas ir jaunais, revolucionārais brīnumlīdzeklis, tā sauktais teips. Burtiskā tulkojumā tas nozīmē vienkāršu plāksteri, saiti vai pārsēju.
Terapeite nogriež teipa gabaliņu un pielīmē to man uz rokas locītavas. Ērts kā otra āda, un turpmākās trīs stundas es pat nejūtu, ka man uzlīmēts plāksteris. Arī noplēst ir pavisam vienkārši, un uz ādas paliek tikai brūnganas līmes pēdas.
Kas ir teips un teipošana?
Samērā jauna metode, kam ir ļoti jūtams rezultāts. Tiesa, teipa darbības principi pirmajā mirklī tiešām izskatās pēc trika... Teips nesatur ne zāles, ne gudru metālu stieplītes, ne ko citu tamlīdzīgu, tikai kokvilnu, mazliet elastīgu šķiedru un līmi. Šo plāksteri vienkārši pielīmē pie ādas, lai tās ārstētu sāpes, pietūkumu, iekaisumu vai ko citu. Kā? Teipa uzdevums ir panākt, lai organisms ārstējas pats! Pareizi fiksēts muskulis pieradina ķermeni piespiedu kārtā kustēties pareizi, tādā veidā mazinot saspringumu un slodzi locītavām. Plāksteri var pielīmēt dažādi, piemēram, lai tas atbrīvotu vai stimulētu muskuli. Pareizi pielīmēts plāksteris pacels ādu, pietūkuma vietā atbrīvojot telpu, kur brīvi riņķot asinīm un limfai. Tas masē arī bioloģiski aktīvos punktus. Tikai ir jāzina, cik iestiept, kādā virzienā un kurā vietā teipu līmēt.
No parasta plākstera teips atšķiras ar to, ka ir elastīgāks un var tikt iestiepts noteiktā garuma.
Atveda sportisti
Pirmie teipu efektivitāti salīdzinoši nesen, septiņdesmitajos gados, atklāja Japānas ārsti. Teipu principos apvienotas vairākas jau pirms tam zināmas lietas – tradicionālās Austrumu medicīnas, akupunktūras un refleksoterapijas zināšanas par aktīvajiem punktiem un parasto plāksteru un elastīgo saišu īpašības. Sākumā teipus lietoja tikai muskuļu un kustību problēmu ārstēšanai, pēc tam atklāja un sāka izmantot arī to spējas uzlabot asinsriti un limfas cirkulāciju. Tagad Korejas mediķi jau izdomājuši tā saucamo krosteipu, kad no plākstera izveidotas restītes pārklāj bioloģiski aktīvos punktus, tos aktivizējot.
Uz Eiropu teipus pēc treniņiem Japānā atveda Nīderlandes futbola komanda. Te tos ātri pamanīja un novērtēja arī citu valstu sportisti un mediķi.
Latvijā teips īsti populārs kļuvis pēdējos divos gados, un Latvijas ārsti pamazām pieņemot jauno metodi. Tomēr starp valsts apmaksātajiem un apdrošināšanas polisēs iekļautajiem pakalpojumiem teipi pašlaik nav atrodami – atšķirībā no Nīderlandes un dažām citām Eiropas zemēm.
Kur dabūt?
Ārzemēs teipus var nopirkt parastās aptiekās, tie pat ir sagatavoti īpašos komplektiņos, piemēram, locītavu sāpēm vai menstruālajām sāpēm. Plāksteris sagriezts pēc vajadzīgās formas, un pievienota instrukcija, tieši kuros punktos un kā to līmēt. Kad ārsts uzreiz nav atrodams, bet palīdzība vajadzīga tūlīt, tas ir labs risinājums. Tiesa, šie standarta teipi, kā jau viss universālais, neiedarbojas tik efektīvi, kā mediķa tieši konkrētajam cilvēkam gatavots un uzlīmēts teips.
Mediķi gan neiesaka teipus bez to apguves līmēt sev pašiem – nepareizi pielīmējot, var iznākt pat pretējs efekts. Piemēram, pietūkums nevis samazinās, bet palielinās. Sāpes nevis pazūd, bet pārāk cieši notītajā locītavā kļūst stiprākas. Biežākās kļūdas ir nepareizs iestiepums un nepareizs novietojums. Taču terapeiti saviem pacientiem mēdz arī ierādīt, kā pašiem pielīmēt teipus pareizi, lai nav par katru nieku jāmeklē ārsts.
Mūsu aptiekās teipu pagaidām nav un diez vai tik drīz būs. Tos var nopirkt vienīgi specializētajos veikalos, kur pārdod medicīnas vai sporta palīglīdzekļus. Visbiežāk teipu tirgo kā rullītī satītu lenti. Tad no tās izgriež vēlamo formu. Taču var nopirkt arī tādus, kas jau uzreiz sagriezti dažādās formās – X vai Y burta veidā, kā astoņkājītis ar bārkstiņām, kā restītes...
Teipa uzlikšana ir mēreni dārgs prieks. Teipa rullītis maksā vidēji seši, deviņi lati, vēl jāmaksā arī par mediķa darbu, cik nu tas kuru reizi ir sarežģīts...
KO ĀRSTĒ ar teipiem?
1. Dažādas traumas. Savainoti muskuļi, cīpslas, plīsumi un izmežģījumi. Ir situācijas, kad teips var aizstāt ģipša longeti vai citu ne pārāk ērtu fiksācijas palīgierīci. Mazina asinsizplūdumus jeb zilumus. Turklāt teips palīdz dzīt gan svaigām, gan vecām rētām.
2. Mazina sāpes (jo veicina asinsriti un palīdz muskuli novietot pareizi, ja ir sastiepumi, sasitumi, sapūsts sprands un mugura, nepareizas pozas radīta līka muguriņa utt.). Palīdz pret menstruālajām un pēcdzemdību sāpēm. Var palīdzēt pat pret migrēnu – kad galvassāpes izraisījuši asinsrites traucējumi, plāksteri līmē pie galvaskausa pamatnes, uzlabojot asinsriti.
3. Efektīvi ārstē plaukstas problēmas – kad roka tirpst un sāp un ātri nogurst, kad rokās grūti noturēt priekšmetus.
4. Uzlabo limfas atteci – ja pietūkušas kājas, rokas, radušies pietūkumi pēc traumām.
5. Koriģē stāju – pirms gadiem simts bērniem ar sakumpušām muguriņām lika staigāt ar slotas kātu padusēs, lai muguru radinātu turēt taisnu piespiedu kārtā. Tagad slotas kāta funkciju krietni saudzīgākā veidā pilda plāksteris, kas fiksē pareizo stāvokli tā, ka bērns gribot negribot spiests stāvēt un sēdēt pareizi, līdz ar to muskuļi pierod ieņemt šo stāvokli. Bērniem to līmē starp lāpstiņām, atvelkot plecu daļu atpakaļ. Bet – teips neaizstāj vingrošanu un nekādā ziņā neatsver pareizu pozu skolā un mājās! Tā ir tikai papildu ārstēšana. Palīdz ārstēt arī greizās pēdas un X un Y veida kājas bērniem.
6. Ja ir neiroloģiski bojājumi – insults, cerebrālā trieka.
7. Stimulē reflektorās zonas, piemēram, lai samazinātu vai palielinātu apetīti, pret sliktu dūšu, pret urīnpūšļa problēmām. Tiesa, tad precīzāk jāpārzina ķermeņa reflektorie punkti, kur projicējas iekšējie orgāni. Plāksteri līmē uz reflektorajiem punktiem.
8. Sausa, mokoša klepus gadījumā var nomierināt klepus refleksu.
9. Profilaktiski, lai pasargātu sevi no iespējamas traumas vai kaites paasinājuma, piemēram, sportojot.
Kas jāzina, lietojot teipu
* Teipam pirms līmēšanas nevajadzētu būt aukstam – ja tas ienests no aukstas telpas, mazliet jāsasilda līdz ādas temperatūrai.
* Ādai jābūt tīrai un sausai. Vēlams to pirms līmēšanas notīrīt ar ēterisko eļļu vai spirtu. Nepieciešamības gadījumā tā arī jāvaksē – teipu var uzlikt arī uz matiņu klātas ādas, taču noraut var būt sāpīgi.
* Teipu nenoņem kā vaksācijas plāksteri ar strauju rāvienu, bet noloba pamazām, lai nav lieka kairinājuma.
* Ja teipu lieto sporta aktivitātēm, labāk to pielīmēt pusstundu iepriekš, jo tā iedarbībai vajadzīgs laiks.
* Teipa krāsu var izvēlēties katrs pats. Vai nu pieskaņotu savam apģērbam, vai miesaskrāsā. Bieži terapeits liek pašam pēc intuīcijas izvēlēties īsto krāsu. Aizver acis, ieliec katrā plaukstā pa rullītim un izproti – kurš pēc sajūtas ir labāks?
* Plākstera galiņus apgriež noapaļotus, lai asie stūrīši nesāktu lobīties un uzrullēties.
* Pēc pielīmēšanas teips jāpieglauda, jāaktivizē.
* Ja teips uzlikts pareizi, sajūtas būs patīkamas. Ja ir kas nepatīkams, uzreiz jautā terapeitam!
* Ja āda zem teipa svīst, plāksteris ir pietiekami porains un sviedrus neaiztur. Āda caur teipu elpo.
* Drīkst arī samērcēt. Izžūs, un viss!
* Teips ir līmējams tikai vienu reizi, otrreiz izmantot te nevar.
Kas NEDRĪKST lietot teipus?
* Neiesaka diabēta slimniekiem
* Ja ir problēmas ar asinsvadu trombiem.
* Onkoloģiskajiem slimniekiem vēža aktīvajā stadijā. (Taču pēc vēža operācijas, kad jānoņem pēcoperācijas tūska, tos – gluži otrādi – veiksmīgi izmanto!)
* Ja bojāta vai slima āda.
* Ir cilvēki, kuru āda teipu nepieņem. Tā negadās bieži, tomēr dažkārt kņud, niez, ir nepatīkama sajūta.
Viņi LĪMĒ teipus
Personiski pārbaudīts
GUNTA BAŠKO,
basketboliste, līdzšinējā Latvijas valstsvienības kapteine.
Teipi tiešām palīdz, tie paātrina asinsriti, atslogo kustības un muskuļus. Bet es nekad nepaļaujos tikai uz teipiem – papildus ir jādzer zāles vai jāiet uz fizioterapijas procedūrām. Nevar paļauties: uzlikšu plāksteri un viss sadzīs!
Es tos lietoju jau vairākus gadus. Kad sāp plecs, kur man ir hroniska problēma, tad atbrīvoju, pavelku to atpakaļ. Kad sāp elkonis, kur man bija trauma, teips palīdz to atslogot. Kad sasitu muskuli, tad, ja teipu pareizi uzlīmē, tas palīdz ātrāk uzsūkties asinsizplūdumam. Saitēm, ceļgaliem, – es tos esmu lietojusi tik daudz, ka pat nevaru saskaitīt. Un man patīk, tie tiešām palīdz. Bet tikai kā daļa no kompleksas ārstēšanas!
Cik ilgi tos jālieto? Uzlieku, kad sāp, un lieku tik ilgi, līdz vairs nesāp, vienlaikus lietoju zāles vai eju uz fizioterapiju. Tas var būt no pāris reizēm līdz nedēļai vai divām nedēļām. Teips netraucē mazgājoties un ikdienā vispār ļoti labi turas uz ādas. Nekādas negatīvas pieredzes ar teipiem man nav bijis. Kādreiz tos mazāk zināja, bet tagad tie ir kļuvuši ļoti populāri visu valstu sportistu vidū.
ŠEIT tu vari meklēt teipošanas speciālistus
*Baltijas fizioterapijas centrs Rīgā, tālr. 27004006
*Medicīnas sabiedrība ARS Rīgā, tālr. 67201006.
*Terapiju centrs Rīga, tālr. 27867828.
*Fizioterapijas centrs AUDEMUS, Rīgā, tālr. 2948 45 9.
* Fizioterapijas centrs Harmonija, Rīgā, tālr. 29123719.
*Liepājas reģionālā slimnīca, tālr. 63403222.
Pašlaik teipošanu apguvuši diezgan daudzi terapeiti, tādēļ vari arī vienkārši painteresēties sev tuvākajā medicīnas iestādē!
Aiva Kanepone
Foto: Pilseta24.lv