Foto: Pixabay.com
Pētījums Lielbritānijā rāda, ka 10% gadījumu laulības šķiršanas iemesls ir krākšana. Krākšana pasliktina miega kvalitāti ne tikai pašam krācējam, bet arī dzīvesbiedram. Ja krācējs pats var nenojaust par savu miega kvalitātes pasliktināšanos tad dzīvesbiedrs to izjūt un nereti viss beidzas ar gulēšanu dažādās istabās.
Kas ir obstruktīva miega apnoja (OMA)?
OMA ir slimība, kas rada daļēju vai pilnīgu elpceļu nosprostošanos miegā un izraisa skaļu krākšanu, biežas elpošanas apstāšanās epizodes, skābekļa koncentrācijas mazināšanos asinīs, biežas pamošanās, kas pacientam parasti paliek nepamanītas. Muskulatūras tonusam miegā pazeminoties, spēki, kas notur elpceļus atvērtus, kļūst vājāki, un apkārtējo audu spiediena rezultātā elpceļi sašaurinās. Gaisa plūsmai paātrinoties, rodas krākšana. Pilnīgs (apnoja) vai daļējs (hipopnoja) elpceļu nosprostojums rodas, kad krūškurvja negatīvais spiediens un tā piesūcošais spēks kļūst stiprāki par elpceļu muskuļu tonusu. Elpošanas ceļos rodas negatīvs spiediens, tie sašaurinās un pēc tam nosprostojas pavisam. Brīžos, kad naktī apstājas elpošana, arteriālais spiediens var uzkāpt līdz pat 200 mm Hg un tas ir nopietns pārbaudījums cilvēka organismam. Iedzimtas anatomiskas īpatnības, piemēram šauri elpceļi, vēl vairāk pastiprina šos procesus.
Ņemot vērā OMA izplatību Eiropas valstīs, Latvijā apmēram 100 000 iedzīvotāju var ciest no šīs slimības. Pārbaudi savu riska līmeni
šeit!
Tipiskākās sūdzība un simptomi ir- skaļa krākšana, pauzes elpošanā, nemierīgs miegs, miega traucējumi;
- hipertonija, vai citas sirds asinsvadu slimības;
- svara palielināšanās;
- miegainība, nogurums, personības izmaiņas;
- seksuālo vēlmju mazināšanās;
- smagu formu gadījumos bieža urinācija nakts laikā.
OMA sekas
Pētījums, kas tika veikts ASV norāda, ka no cilvēkiem, kuri slimo ar miega apnojas smagu formu, 20 gadu laikā izdzīvo tika 55%.
Biežākie miega apnojas nāves cēloņi: inults, infarkts, miegainības izraisīti ceļu satiksmes negadījumi.
Miega apnojas smagu formu gadījumā risks iekļūt satiksmes negadījumā ir līdz 7 reizēm lielāks, šī iemesla dēļ Eiropas Savienības (ES) valstu neārstētas miega apnojas gadījumā tiek anulēta autovadītāju apliecība. Ja pacients ārstējas un miegainība tiek samazināta ierobežojumi vadīt automašīnu nav.
Pacientu atsauksmes
"Lietoju pozitīva spiediena terapiju vairāk nekā piecus gadus. Mana dzīves kvalitāte un arī veselības stāvoklis ir ievērojami uzlabojušies. Arī ģimenes locekļi ir apmierināti un izgulējušies, kas nav mazsvarīgi jaukām un harmoniskām attiecībām. Cilvēkiem, kuri šaubās, vai pozitīva spiediena terapija palīdzēs uzlabot viņu veselības stāvokli, varu droši ieteikt masku izmēģināt. Tā patiešām pozitīvi izmainīja mūsu ģimenes ikdienu!"
Kaspars Grigalis, Latvijas pirmā atklātā krākšanas čempionāta uzvarētājs
"Lietoju pozitīva spiediena terapiju apmēram piecus gadus. Rezultāts, ko gaidīju un uz ko cerēju, ir sasniegts pilnībā. Esmu izgulējies un mundrs. Pēc trīs gadus ilgas deguna maskas lietošanas parādījās neliels blakus efekts - ja to izmantoju, nākošajā dienā sākās iesnas. Savukārt, izmantojot pilnas sejas masku, šādu problēmu nav. Iesaku arī citiem risināt šo problēmu un justies ievērojami labāk!"
Jānis Veršāns
"Labi, ka uzzināju par šādu iespēju, citādi nezinu, kā tas būtu beidzies. Iepriekš bieži gāju pie ģimenes ārsta, taču viņš neko par tādu apnoju pat neieminējās. Tiesa, neko netiku minējis par krākšanu, nelikās būtiski.
Tagad mans galvenais mērķis ir atbrīvoties no lielā punča. Ja nometīšu vismaz četrdesmit kilogramus, iespējams, aparāts vairs nebūs jālieto, vien jāraugās, lai svars vairs nepieaugtu."
Juris Saliņš, lieto pozitīva spiediena terapijas iekārtu 4 gadus
Ja Jums ir aizdomas par OMA, vērsieties pēc palīdzības pie miega speciālista, kurš veiks riska izvērtēšanu, norīkos Jums izmeklēšanu un, balstoties uz rezultātiem, ieteiks optimālu ārstēšanas taktiku.