Kosmētika ar peptīdiem
Ja jūs interesē skaistumkopšanas industrija, noteikti esat pamanījuši, ka kosmētika ar peptīdiem kļūst arvien populārāka veikalu plauktos. Peptīdus visaktīvāk izmanto sejas kopšanas līdzekļos: krēmos, maskās, serumos utt. Peptīdi ir visa organisma šūnu darbības regulatori, un šūnas tos ražo pašas, taču līdz ar vecumu šis process palēninās vai tiek traucēts. Un tas atspoguļojas visa organisma darbībā, jo peptīdi ir iesaistīti it visā – no apetītes līdz libido, no spējas ātri aizmigt līdz garastāvoklim un darbspējai.
Peptīdus sauc arī par "informācijas aģentiem" – tie savienojas ar šūnu receptoriem, kas tos uztver kā signālu un reaģē uz to ar "pieprasītām" izmaiņām. Ir svarīgi saprast, ka ne katrs peptīds var saistīties ar vienu vai otru receptoru. Procesu var salīdzināt ar puzles salikšanu, kurā tikai dažas daļas sader kopā, un peptīdi mijiedarbojas tikai ar tiem piemērotiem receptoriem. Cilvēka organismā ir dažādi peptīdu veidi, un dažādās zinātniskajās skolās tie tiek sagrupēti nedaudz atšķirīgi, taču parasti tiek izdalīti šādi galvenie veidi:
- remodelēšana – uzdevums ir atjaunot ekstracelulārās matricas komponentu (hialuronskābes, kolagēna, elastīna) ražošanas procesus un uzlabot ādas mikroreljefu. Piemērs: Matrixyl;
- nostiprināšana – uzdevums ir stiprināt pašas ādas aizsargspējas un palīdzēt tai izturēt stresa faktorus. Piemērs: vara tripeptīds GHK-Cu;
- antibakteriāls – uzdevums ir paaugstināt ādas izturību pret dažādu mikrobu negatīvo ietekmi. Piemērs: acetildipeptīds-3;
- muskuļu relaksanti – uzdevums ir traucēt signāla pārraidi no nerva uz muskuļiem, tādējādi iegūstot Botox līdzīgu efektu. Piemērs: Argireline, SNAP-7, SNAP-8;
- imūnmodulējoša – uzdevums ir atjaunot "pareizo" ādas imunitāti. Piemērs: Regin;
- mikrocirkulācijas un limfas plūsmas stimulēšana – uzdevums ir novērst pietūkumu, uzlabot asinsvadu sieniņu stāvokli. Piemērs: acetiltetrapeptīds-5.
Kā saprotat, peptīdi kosmētikā atrisina visdažādākos uzdevumus, turklāt ražotāji pastāvīgi pēta, uzlabo un izstrādā jaunus peptīdus. Pašlaik tādu ir ap 600!
Peptīdi tas ir olbaltumvielu savienojumi, kas, tāpat kā proteīni, sastāv no aminoskābēm (AA). Bet, ja olbaltumvielu sastāvā ir simtiem aminoskābju, tad peptīdos to ir no 2 līdz 50, lai gan saskaņā ar dažām gradācijām par peptīdiem var uzskatīt arī savienojumus, kas satur līdz simts (AA). Kopumā terminoloģija šajā tēmā var šķist nedaudz mulsinoša: patiesībā visi aminoskābju savienojumi ir peptīdi, bet tradicionāli tos, kas sastāv no simtiem (AA), kuri apvienoti daudzās mazās ķēdēs, sauc par proteīniem vai olbaltumvielam. Tās pašas mazās ķēdes, kas sastav no 2 līdz 50(AA), ir tas, ko sauc par peptīdiem. Šo vārdu bieži var atrast ar prefiksu, kas norāda (AA) skaitu molekulā, piemēram, dipeptīdā ir divi no tiem, bet heksapeptīdā – seši. Olbaltumvielām ir arī cits nosaukums – polipeptīdi, tas ir, polimēri, kas sastāv no daudziem peptīdiem. Lai neapjuktu bioķīmiskajos džungļos, pievērsīsimies izplatītākajam dalījumam – runājot par peptīdiem, ar to domājam īsu ķedi, savienojumus ar desmitiem aminoskābju.
Peptīdu esamību 1902. gadā atklāja Nobela prēmijas laureāts Emīls Fišers. Pāris gadus iepriekš viņš ierosināja, ka olbaltumvielu sastāvā esošajām aminoskābēm savā starpā ir īpaša saite, ko ķīmijā to sauc par amīdu, tā otrais nosaukums, ko ierosināja Fišers, ir peptīds. Ļoti vienkārši izsakoties, šo savienojumu var salīdzināt ar magnētu vai konstrukcijas komplektu, kurā atsevišķas detaļas pielīp pie citām. Rezultātā iegūtā mazā detaļu ķēde – aminoskābes – ir peptīds, un no šīm ķēdēm veidojas olbaltumvielas – tāda bija Fišera tēze, kuru viņš drīz pierādīja, tādējādi leģitimējot terminu "peptīds".
Uz šo brīdi ķīmiķu rīcībā ir divu veidu peptīdi. Dabiskos iegūst hidrolīzes ceļā, ķīmiskos iegūst reakcijā starp ūdeni un olbaltumvielām, kā rezultātā pēdējie sadalās hidrolizātos – atsevišķās aminoskābēs vai vairāku (AA) ķēdēs, kas ir peptīdi. Biomimētiskie peptīdi ir vienkārši salikti no aminoskābēm kā konstruktors.
Laboratorijās nemitīgi tiek radīti arvien jauni biomimētiskie peptīdi – kā likums, tiem ir šaurāk fokusēta iedarbība, ļaujot precīzāk risināt noteiktus uzdevumus.
Optimālos peptīdu preparātus varat izvēlēties mūsu internetveikalā www.balticbeautyprof.com vai arī rakstot savu jautājumu mūsu instagramā Baltic Beauty Prof. Skaistumkopšanas konsultanti ņems vērā individuālos faktorus un ieteiks labākos produktus. Un tālāk jūs varat iepazīties ar mūsu kosmētikas izlasi ar peptīdiem, kuru efektivitātei mēs uzticamies uz 100%!
Pelo Baum matu kopšana līnija.
Dermaheal, Purilux, Celltermi ādas kopšanas kosmētikas līnijas.
Kā arī profesionālie injekcijas preparāti, kas palīdz atjaunot jūsu dabisko skaistumu, pateicoties peptīdiem to sastāvā: Revofil Aquashine, Revofil, Prostrolane un Dr. CYJ Hair filler (matu filleris), CG Styler 600 (botox efekts).
Sazinieties ar mums:
Tālr. +371 24425544
https://lv.balticbeautyprof.com
E-pasts: sales@balticbeautyprof.com
Instagram: Baltic.beauty.prof