Kontracepcijas līdzekļa paaudzes ietekme uz veselību
Privātprakse Rīgā, A.Čaka ielā 83/85
Telefons pierakstam 67310013
"Vai es nepārvērtīšos par vīrieti? Vai nesāks augt bārda un ūsas?" Ak, ja tik vienkārši būtu pārvērsties par vīrieti, pie tam lietojot sievišķos hormonus saturošas tabletes! Kas sievietei ir pats svarīgākais? Nu, protams, izskats un pašsajūta. Varētu. Respektējot sievietes vēlmes un jūtīgo ķermeni, zinātnieki pūlas radīt aizvien labākus hormonālos preparātus, kas ne tikai pasargā no nevēlamas grūtniecības, bet arī uzlabo sievietes izskatu un pašsajūtu. Kā ginekoloģei, man ir liels prieks, ka jau dažus gadus varu piedāvāt savām pacientēm jaunākās paaudzes progestīnu-drosperinonu saturošas tabletes, kas būtiski palīdz sievietēm, kuras gadiem ir cietušas no pirmsmenstruālā sindroma, kurām citi hormonālie preparāti nepalīdzēja, bet gluži otrādi, reizēm šo sindromu padarīja vēl smagāku. Jaunās paaudzes progestīni īpaši piemēroti "hormonāli jūtīgām" sievietēm, jo drosperinonam piemīt antiminerālkortikoīdu īpašības t.i. tas neizraisa šķidruma un sāļu aizturi organismā, līdz ar to lietotājām nav sagaidāma tūskainība un svara pieaugums. Jaunākās paaudzes progestīnu iesaku arī sievietēm pēc četrdesmit gadu vecuma, kad dabīgās hormonālās svārstības izjauc ierasto menstruālo ciklu, parādās mastopātijas pazīmes vai emocionāls diskomforts. Šie preparāti var atgriezt ierasto līdzsvaru sievietes dzīvē, kā arī droši pasargāt no nevēlamas grūtniecības, jo abortu sievietes "prāta gados" pārdzīvo īpaši sāpīgi. Protams, pirms lietot hormonālo kontracepciju, pacientei ar ārstu ir jābūt sarunai gan par dzīves veidu, smēķēšanu, veselības problēmām, ģimenes slimību vēsturi, kā arī jāpārrunā iespējamās blaknes un nepamatotas bažas. Savām pacientēm iesaku tik daudz neklausīties negatīvos "šausmu stāstiņus" par hormonu lietošanas sekām, bet gan izmēģināt pašām un iegūt savu pieredzi, kas var pavērt iespēju jaunām sajūtām un arī baudām. Nav jāpieņem kā pašsaprotams, ka menstruācijas ir tik ļoti sāpīgas, ka traucē pilnvērtīgi dzīvot, ka mīlējoties jākontrolē-ka tik kas nenotiek ar prezervatīvu, ka ar bažām jāgaida katra menstruācija-būs vai nebūs. Protams, nekad nebūs tā, ka visām sievietēm ideāli derēs viena kontracepcijas metode. Pastāv izvēles iespējas. Mēs esam tik dažādas. Bet - ir vērts ārstam uzticēties un pamēģināt!
Mūsdienās hormonālā kontracepcija tiek lietota ne tikai aizsardzībai no neplānotas grūtniecības. Tā var nodrošināt daudz ko vairāk: skaistu ādu, kuplus matus, stabilu ķermeņa svaru un vieglas mēnešreizes. Kontracepcijas līdzekļi var tikt lietoti dažādu menstruālā cikla traucējumu, ādas pūtīšu un liekā apmatojuma ārstēšanā. Tas, kā Tu panes konkrēto kontracepcijas līdzekli, tā efektivitāte un blakus efekti ir atkarīgi no šī hormonālā līdzekļa sastāva. Šajā rakstā Tu uzzināsi vairāk par kontracepcijas iespaidu uz sievietes veselību un izskatu.
Kombinētie hormonālie kontracepcijas līdzekļi satur divu veidu dzimumhormonus – estrogēnu un progestīnu. Tie ir sintezēti hormoni un to darbība līdzinās dabīgajiem sievietes hormoniem.
Estrogēni ir sievišķie hormoni, kas dabiski izdalās sievietes organismā. Pastāv trīs veidu estrogēni. Visspēcīgākais no tiem ir estradiols, kas tiek ražots olnīcās. Estrogēni regulē sievietes menstruālo ciklu un sagatavo organismu grūtniecībai. Tie, turklāt, arī ietekmē tādu orgānu kā asinsvadu, smadzeņu, kaulu, urīnceļu, ādas un matu funkcionēšanu.
Mākslīgi radītais estrogēns – etinilestradiols – tiek lietots kontracepcijas līdzekļos un tas nodrošina regulāru ciklu. Bez tam, tas spēj aizvietot dabiski ražotos estrogēnus, jo, lietojot hormonālo kontracepciju, to veidošanās organismā nenotiek.
Pirmie kontracepcijas līdzekļi tika ieviesti vairāk kā pirms 50 gadiem. Šie pretapaugļošanās līdzekļi bija labi dzimstības kontrolēšanai, taču tiem piemita spēcīgi blakus efekti. Augstās estrogēna devas tajos izraisīja krūšu jūtīgumu, nelabumu, galvassāpes, paaugstinātu asinsspiedienu un ādas pūtīšu veidošanos. Modernie kontracepcijas līdzekļi satur salīdzinoši ļoti mazu devu - tikai 20-35 mikro gramus estrogēna, tādēļ to radītie blakus efekti ir nesalīdzināmi maigāki.
Progesterons ir dabīgs sievišķais hormons, ko ražo olnīcas ikmēneša cikla otrajā daļā, kā arī placenta grūtniecības laikā. Progesterons stimulē dzemdes gļotaino slāni uzkrāt uzturvērtības faktorus, kā arī uzņemt sevī un barot embriju. Ja apaugļošanās nenotiek, olnīcas progesteronu ražo ierobežotu laiku - tikai aptuveni 14 dienas. Tajā pašā laikā tiek ražoti arī estrogēni. Tādēļ dažas sievietes piedzīvo pirms menstruālos simptomus (PMS), tādus kā šķidruma uzkrāšanās organismā, kas ir nosacīts svara pieaugums, sāpīgas krūtis un vēdera uzpūšanās cikla otrajā pusē. Šos simptomus izraisa tieša estrogēnu iedarbība un nepietiekama progesterona pretdarbība. Šis līdzsvara trūkums palielinās līdz ar sievietes vecumu. Tādēļ vecākām sievietēm ir spilgtāk izteikti PMS simptomi.
Progestīni (gestagēns vai progestagēns) ir mākslīgie hormoni, kas darbojas tāpat kā dabīgais sieviešu hormons - progesterons. Kontracepcijā lietotie progestīni ir sagrupēti balstoties uz to līdzību dabiskajiem hormonam. Viena grupa līdzinās sievišķajam hormonam progesteronam, kamēr otrai ir vīrišķā hormona izcelsme. Tabletē esošā progestīna izcelsme nosaka sievietes veselību un izskatu. Progestīnu atklāšana un izpēte bija galvenais trumpis hormonālās kontracepcijas attīstībā (sk. Tabulā)
Visi progestīni ir efektīvi kontracepcijas līdzekļi un aizsargā no nevēlamas grūtniecības, nomācot ovulāciju, sabiezinot dzemdes kakla gļotas un kontrolējot dzemdes iekšējās sienas augšanu. Progestīni kontracepcijai ir īpaši nozīmīgi. Ja sieviete, kura lieto kontracepciju, sūdzas par sliktu veselības stāvokli, jāapsver progestīna tips, ko satur viņas lietotā tablete. Mūsdienās lielā kontracepcijas izvēle nodrošina ginekologam iespēju izvēlēties piemērotu līdzekli katrai sievietei.
Androgēni ir vīrišķie hormoni un to sintētiskie analogi. Androgenais efekts, līdzīgs šiem vīrišķajiem hormoniem, var izpausties arī no sintētiskā progestīna, kurš veidots no androgēniem un tiek izmantots kontracepcijai. Androgēnais efekts ir taukaina āda, pumpas un garastāvokļa svārstības. Tā kā šie efekti nav patīkami, zinātnieki jau ilgāku meklē progestīnu, kam nav šādas blakus parādības!
Divi jauni progestīni, kam nav androgēnu īpašību ir dienogests un drospirenons. Tiem piemīt anti – androgēns efekts un tie regulē ādas tauku sekrētu, mazina acne izpausmes, lieko apmatojumu un matu izkrišanu. Savu īpašību dēļ, šie divi progestīni pieejami vienīgi kontracepcijas tablešu veidā.
Mūsdienās, aptiekās ir nopērkami dažādi kontracepcijas līdzekļi un minētās tabletes ar anti-androgēnām īpašībām ir to starpā. Tāpēc daudzi ginekologi izraksta jaunās paaudzes kontracepciju - bez nevēlamā androgēnā efekta.
Jaunās paaudzes hormonu - drospirenonu saturošās tabletes, ir vienīgās, kuras mazina šķidruma un nātrija uzkrāšanos organismā, svara palielināšanos un PMS (meteorismu, jūtīgas krūtis, uztūkušas ekstremitātes un viss ķermenis). Papildus kontraceptīvajam efektam, šīs tabletes regulē ādas tauku dziedzeru darbību, tādējādi mazinot pinnes, kā arī ādas un matu taukainību.
Pirmā kontracepcijas tablete ar drospirenonu parādījās pašā tūkstošgades sākumā. Pāris gadu laikā tā ir kļuvusi par populārāko kontracepcijas līdzekli visā pasaulē
Svarīgi ir jāsaprot, ka hormonālā kontracepcija nav domāta ikkatrai sievietei. Tā nav ieteicama sievietei, kura sirgst ar tromboflebītu, aknu slimībām, ishēmiskām sirds vai smadzeņu (triekām) slimībām, diabētu vai krūšu audzēju. Tādēļ, pirms zāļu lietošanas uzsākšanas, ginekologam vajadzētu kārtīgi izpētīt sievietes un ģimenes slimības vēsturi un izmērīt asinsspiedienu. Kā arī, ir nepieciešams veikt manuālu izmeklēšanu, vaginālu sonogrāfiju un vagīnas – dzemdes kakla uztriepi.
Kontracepcijas līdzekļu paaudzes
Progestīna paaudze |
Progestīns - paaudzes pārstāvis |
Izcelsme |
Ieviests |
Jaunā paaudze |
Drospirenons |
|
21. gs, 1.dekāde |
4.paaudze |
Dienogest |
|
20.gs, 10.dekāde |
3.paaudze |
Gestodēns, norgestimāts, norelgestromīns, dezogestrels, etonogestrels |
|
20.gs, 9.dekāde |
Neklasificēts |
Ciprotenona acetāts |
|
20.gs, 8.dekāde |
2.paaudze |
Levonorgestrels |
|
20.gs, 8.dekāde |
Neklasificēts |
Hlormadinona acetāts |
|
20.gs, 7.dekāde |
1.paaudze |
Pirmie kontracepcijā izmantotie progestīni bija testosterona atvasinājumi, kuriem piemita stipra blakusiedarbība. Sievietes cieta no taukainas ādas un pūtītēm. Par hormonālo kontracepciju līdz mūsdienām ir saglabājušies šie mīti, kas sievietēs izraisa bailes un neuzticību tieši šīs paaudzes hormonu lietošanas pieredzes dēļ. Tabletes kas satur 1.paaudzes progestīnu mūsu valstī vairs nav pieejamas. |
|
20.gs, 6.-7.dekāde |