Konferencē spriedīs, kā veicināt ātrāku medikamentu inovāciju ienākšanu Latvijā
Lai diskutētu par jaunāko medikamentu inovāciju pieejamību pacientiem Latvijā, Latvijas Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) trešdien, 2. novembrī, organizē vienas dienas klātienes konferenci "Inovācijas farmācijā maina pasauli. Kā nodrošināt to pieejamību Latvijā?" ar starptautisku lektoru līdzdalību. Apzinot veselības aprūpes inovācijas globālā mērogā nozīmīgākos sasniegumus un svarīgākās šā brīža tendences, kā arī nākotnes uzdevumus, pasākuma organizatori vēlas definēt tos izaicinājumus un nepilnības, kas kavē inovāciju ienākšanu un ieviešanu Latvijas veselības aprūpē. Konferences noslēgumā paredzēta paneļdiskusija ar Latvijas veselības aprūpes ekspertu līdzdalību.
“Pēdējie pieci gadi inovatīvo medikamentu pieejamības ziņā Latvijā iezīmē pozitīvu un cerīgu tendenci, tomēr vēl aizvien inovāciju ceļš pie pacientiem Latvijā ir pārāk lēns un novilcināts,” uzskata Liene Siliņa, SIFFA valdes priekšsēdētāja. Vienlaikus secinot, ka, neraugoties uz pašlaik mūsu valstī vērojamo salīdzinoši straujo reģistrēto inovatīvo medikamentu pieaugumu, to pieejamības galvenā aspekta, proti, kompensācijas izpratnē, Latvija joprojām atpaliek no citām Baltijas valstīm.
IQVIA® īstenotajā pētījumā (EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2021 Survey) apkopoti dati par Eiropas Savienībā laika posmā no 2017. līdz 2020. gadam 160 centralizēti reģistrēto medikamentu iekļaušanu nacionālo valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Pētījuma rezultāti rāda, ka ES no tiem vidēji ir pieejami 74, kamēr Latvijā – tikai 28. Turklāt 96% no šiem Latvijā pieejamajiem medikamentiem ir ar ierobežojumiem.
Lai nodrošinātu inovāciju pielietojumu, daudz tiek darīts arī pētniecības jomā Latvijā. Kā atgādina konferences lektors, profesors Jānis Kloviņš, pašlaik tiek veidota Latvijas populācijas genoma reference, kas dos iespēju precīzāk noteikt slimību riskus valsts iedzīvotājiem. Turklāt daudzos projektos Latvijā ir atklāti jauni, ar slimībām saistīti biomarķieri un pētīta to izmatošana diagnostikā un ārstēšanā.
Konferencē piedalīsies veselības ekonomikas eksperti un pētnieki no Zviedrijas Veselības ekonomikas institūta un starptautiskā WifOR institūta, kā arī veselības aprūpes eksperti no Latvijas, to vidū P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis, Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns, RSU Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne, Latvijas onkoloģisko pacietu organizācijas “Onkoalianse” pārstāve Olga Valciņa, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova, RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols un citi.
Konferences laikā tiks spriests arī par konceptuālu veselības paradigmas maiņas nepieciešamību un farmācijas inovāciju lomu šajā procesā. Šī paradigmas maiņa ir saistīta ar daudz dziļāku veselības ekonomikas izpratni un uzlūko veselības aprūpi nevis kā nebeidzamu ieguldījumu un izdevumu “pozīciju”, bet gan kā vispārējās ekonomiskās izaugsmes, labklājības un nodarbinātības kāpuma veicinātāju. Kā apgalvo viens no konferences lektoriem – Ulfs Pēršons, Zviedrijas Veselības ekonomikas institūta vadošais padomnieks, lai pilnībā izprastu inovāciju patieso vērtību, ir jāpaplašina un ar jauniem aspektiem jāpapildina esošais vērtības jēdziena traktējums. Arī Karla Hernandesa-Villafuerte, WifOR Institūta vadošā pētniece un veselības ekonomiste, atzīst, ka ieguldījumiem veselībā ir liela potenciālā makroekonomiskā vērtība un ka šā brīža un arī tuvākajā nākotnē sagaidāmie veselības izaicinājumi ietekmē un ietekmēs ne tikai katra indivīda dzīvi, bet arī valstu sociālo un ekonomisko labklājību.
Veselības aprūpes jomas speciālistiem, lēmumu pieņēmējiem, nozares un mediju pārstāvjiem pārstāvjiem, kā arī citiem interesentiem ir iespēja reģistrēties šai konferencei un piedalīties tajā bez maksas.
Detalizētākas ziņas par konferences norisi, kā arī tās programma atrodama šeit