medicine.lv skaitļos

Lietotāji online211
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12098
Ekspertu atbildes21477
Komunikācija ar vecvecākiem: Ko darīt, lai fiziskā distance nepārtaptu emocionālā? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Komunikācija ar vecvecākiem: Ko darīt, lai fiziskā distance nepārtaptu emocionālā?

Lai pasargātu vecāka gadagājuma cilvēkus, daudzās ģimenēs ierastās satikšanās brīvdienās, apciemojumi un citas tradīcijas tiek aizstātas ar sazvanīšanos vai sarunām virtuālā vidē. "Samsung" un ārsts-psihoterapeits-psihosomatiskās medicīnas speciālists Tarass Ivaščenko piedāvā pāris idejas ikdienas rituāliem, ko vērts ieviest, lai fiziskās distancēšanās laikā netiktu aizmirsts par regulāru komunikāciju ar ģimenes senioriem.

Vecāka gadagājuma cilvēkiem šobrīd ir nepieciešams atbalsts arī vienkāršu ikdienas aktivitāšu veikšanai, lai piesardzības labad viņi varētu izvairīties no došanās uz aptieku vai pārtikas veikalu. Ir vērts piedāvāt to izdarīt viņu vietā un nepieciešamās lietas nodot bezkontakta veidā. Tomēr jāatceras – kamēr fiziskā distancēšanās šobrīd pamazām kļūst par ieradumu, sociālo kontaktu pazaudēšana var būt īpaši nepatīkama un veicināt vientulību. Tāpēc ir būtiski uzturēt pastāvīgu komunikāciju ar gados vecākiem radiniekiem un citiem līdzcilvēkiem senioru vecumā.

"Fiziskās distancēšanās laikā samazinās ģimenes aktīvais kontakts, jo vairs nebraucam ciemos un katrs esam savā vietā. Senioriem tas var izraisīt vai pastiprināt vientulības sajūtu. Taču mēs varam to mazināt kaut tikai sazvanoties," atklāj psihoterapeits.

Par laimi, daudzi seniori jau ir apguvuši mūsdienu tehnoloģijas un lieto viedtālruni vai datoru. Šobrīd šo ierīču gudrās funkcijas var izmantot vairāk nekā jebkad – sazinoties ar ģimeni un tuviniekiem, lasot ziņas, izstaigājot virtuālus muzejus vai skatoties teātra izrāžu ierakstus.

Banner 280x280

Video zvanu tradīcija. Lai aizbiedētu vientulības un izolētības sajūtu, var ieviest rituālu – ikrīta vai ikvakara video satikšanos. "Vizuālā komunikācija pastiprina klātesamības sajūtu," papildina ārsts. Šo tradīciju var attīstīt arī kā kopīgu pusdienu ieturēšanu vai pavingrošanu ekrānam abās pusēs. Iespēja redzēt tuviniekus aci pret aci, kaut virtuāli, var ļoti uzlabot omu. Vienkāršākās no lietotnēm, kas ļauj to izdarīt arī viedtālrunī, ir Whatsapp un Google Duo, populāra ir arī Skype programma.

Ikdienas uzmundrinājumi. Iedrošini visus ģimenes locekļus un citus līdzcilvēkus regulāri aizsūtīt ģimenes vecākajai paaudzei kādu virtuālu sveicienu, fotogrāfiju vai vienkārši apjautāties par pašsajūtu vai noskaņojumu. Tāpat viņiem prieku sagādās arī tālruņa zvani ar lūgumu pēc padoma vai kādas īpašas receptes. Psihoterapeits stāsta: "Lai arī vecāki un vecvecāki paši, iespējams, neuzbāžas ar jautājumiem un nevēlas traucēt, tomēr tieši tagad ir svarīgi atcerēties par regulāru saziņu ikdienā – lai fiziskā distance nepārtaptu emocionālā."

Kustība ķermenim un prātam. Piedāvā viedtālrunī uzlikt ikdienas atgādinājumu, lai izkustētos, piemēram, pavingrotu turpat mājās. Ārsts psihoterapeits piebilst, ka šobrīd virtuāli ir pieejamas arī fizioterapeitu un ārstu konsultācijas, ja senioriem ir nepieciešams pielāgots atbalsts.

Tāpat var apkopot arī šobrīd internetā plaši pieejamo kultūras piedāvājumu, piemēram, teātra izrāžu ierakstus, Latvijā uzņemtās filmas, virtuālos muzejus. Arī tas sniegs jaunus iespaidus, ko pēcāk kopīgi pārrunāt.

Lielākā daļa no šīm idejām ir vienkārši īstenojamas, un arī viedtālruņa pamatfunkciju lietošana nav sarežģīta. Te gan var noderēt daži knifi, lai senioriem būtu vieglāk saskatīt ekrānā attēloto. Piemēram, "Samsung" tālruņu iestatījumos (sadaļā "Displejs") var ieslēgt "Vienkāršo režīmu", kas palielinās ikonas un tekstu. Sadaļā "Pieejamība" iespējams nomainīt burtu lielumu un stilu, palielināt to kontrastu. Lasāmību uzlabos gaišs teksts uz melna fona, tas samazinās arī acu nogurumu, ja telefonu ilgstoši lieto tumšā vidē. Noderīga ir arī funkcija "Lupas logs", kas palielina ekrānā redzamo – gluži kā klasisks palielināmais stikls. Iespējams, jāapsver planšetdatora priekšrocības, jo tam ir vēl lielāks ekrāns, kas ļaus vieglāk saskatīt nelielas detaļas.

Tāpat svarīgi būtu viedtālrunī aktivizēt "SOS funkciju"– tā darbojas, trīs reizes ātri nospiežot ieslēgšanas pogu tālruņa sānā. Tad iepriekš norādītajiem kontaktiem tiks nosūtīta tālruņa atrašanās vieta, priekšējās un aizmugurējās fotokameras uzņemts attēls un piecas sekundes garš audio ieraksts.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.