medicine.lv skaitļos

Lietotāji online404
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā

'Rīgas veselības centrs', SIA
Foto: 'Rīgas veselības centrs', SIA

Jau vairāk nekā pusotru gadu, cenšoties sadzīvot ar Covid-19 pandēmiju, tiek uzkrāta aizvien lielāka pieredze un zināšanas cīņā ar šo slimību, un ir apkopoti pierādījumi, ka pēc Covid-19 infekcijas sekas var nopietni ietekmēt pārslimojušās personas veselības stāvokli ilgtermiņā. Ne vienmēr tas izpaužas tūlīt pēc izveseļošanās, ir gadījumi, kad veselības traucējumi parādās pakāpeniski laika gaitā vai iesākumā tie nav izteikti, tādēļ sākumā cilvēks nepievērš tiem uzmanību. Bet diemžēl ar laiku koronavīrusa izraisītās komplikācijas pastiprinās un jau būtiski ietekmē indivīda labsajūtu, dzīves kvalitāti un darbaspējas. Visbiežāk Covid-19 infekciju pārslimojušiem pacientiem tiek identificēti vairāku orgānu sistēmu, piemēram, elpošanas, nervu, kardiovaskulārās u.c. dažādas pakāpes darbības traucējumi, tas varētu izskaidrot ilgstošos simptomus un pacientu sūdzības pēc pārslimošanas. Pacientiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, Covid-19 izslimošana var izsaukt šīs slimības paasinājumu. Šobrīd masu mediji aktīvi dalās ar informāciju par to, cik svarīgi ir vakcinēties pret šo slimību, bet sabiedriskajā telpā ir maz informācijas par to, cik būtiski ir savlaicīgi uzsākt kompleksu rehabilitāciju pēc Covid-19 infekcijas, tajā skaitā fizikālās medicīnas izmantošanu, lai cilvēks pēc iespējas ātrāk atgūtu ķermeņa funkcijas un dzīves kvalitāti tādā līmenī, kāda tā bija pirms inficēšanās ar koronavīrusu.

Ikvienam, kurš ir pārslimojis Covid-19 un kuram atveseļošanās process ir ieildzis, vajadzētu doties pie sava ģimenes ārsta, lai saņemtu nosūtījumu pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, kurš veiks pacienta funkcionēšanas novērtēšanu un nepieciešamības gadījumā nozīmēs kompleksas medicīniskās rehabilitācijas uzsākšanu. Šādi pakalpojumi Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem tiek apmaksāti no speciāli piešķirtiem valsts budžeta līdzekļiem, kas ļauj nodrošināt operatīvu un ātru palīdzību, negaidot garās rindās, jo ne tikai pašam cilvēkam ir svarīga sava veselība, bet arī valstij un sabiedrībai kopumā ir svarīgi, lai ikkatrs indivīds varētu pēc iespējas ātrāk atgriezties produktīvās nodarbēs.

Rehabilitācijas pakalpojumu klāsts, lai mazinātu Covid-19 pārslimošanas sekas, ir ļoti plašs – fizioterapija, ergoterapija, audiologopēda/logopēda pakalpojumi, masāžas u.c. pakalpojumi gan ambulatori, gan rehabilitācijas dienas stacionārā. Rakstā pievērsīsimies fizikālajai medicīnai, kas ar terapeitisku mērķi izmanto gan dažādus dabas resursus (ūdeni, siltumu un gaismu), gan pārveidotus dabas resursus (magnētisko lauku, mikroviļņus u.c.) elpošanas orgānu funkcijas atjaunošanai. Jaunākajās zinātniskajās publikācijās ir norādes, ka pēc pieredzes ar SARS un MERS epidēmiju var paredzēt biežus plaušu funkcionālos traucējumus kā Covid-19 vēlīnas komplikācijas. Mediķi iesaka neatstāt bez ievērības jebkuras, pat mazākās novirzes elpošanas orgānu funkcijās un savlaicīgi uzsākt fizikālo terapiju, lai ilgtermiņā nebūtu jāizjūt sāpes, diskomforts, nespēja, jāiedzīvojas emocionālā stresā, depresijā vai – sliktākajā gadījumā – jāzaudē darbaspējas.


Fizikālās medicīnas metodes elpošanas sistēmas atveseļošanai

Fizikālās terapijas metodes var iedalīt metodēs, kuras mēs paši varam veikt mājas apstākļos, un metodēs, kuras var veikt tikai medicīnas iestādē ārstniecības personas uzraudzībā. Pirms uzsākt kādas terapijas lietošanu mājas apstākļos, ir svarīgi par to konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai ārstējošo ārstu, jo dažreiz, paļaujoties uz tautas ārstnieciskajām metodēm vai paradumiem ģimenē, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē, mēs neapzināti varam kaitēt savai veselībai un būtiski pasliktināt savu veselības stāvokli.  

Siltuma terapija

Izplatītākās fizikālās medicīnas procedūras mājas apstākļos ir siltuma terapija – siltuma kompreses, silta un mitra gaisa inhalācijas un sauna. Šīs metodes palīdz mazināt Covid-19 atstātās sekas un novērst elpošanas orgānu sistēmas funkciju traucējumus. Visas šīs metodes sekmē asins un limfas cirkulāciju, veicina audu barošanos, muskuļu sasprindzinājuma un sāpju samazināšanu un elpceļu attīrīšanu – kopumā norimst iekaisums plaušu audos un atjaunojas elpošanas funkcija. Jāņem vērā, ka efektu no šīm procedūrām var novērtēt ilgtermiņā, tomēr pirmie uzlabojumi būtu jāsajūt vidēji pēc piecām procedūrām. Siltuma kompresēm labi noder sinepju plāksteri, kas, visticamāk, ir atrodami gandrīz katrā mājas aptieciņā, kā arī termofori un dažādu veidu termospilventiņi, kuri pēc uzsildīšanas ir jāliek uz krūškurvja. Saunai ir vispārēja pozitīva iedarbība uz cilvēka ķermeni un elpceļiem un negatīva ietekme uz koronavīrusu. Saunas apmeklējuma laikā atbilstoši lietotas ēteriskās eļļas vai ārstniecības augu novārījumi labvēlīgi iedarbosies uz elpceļu audiem. Jāatzīmē arī psiholoģiskie ieguvumi no siltuma terapijas – garīgā labsajūta, relaksācija un kvalitatīvs miegs. Ja pacientam ir viegla vai mērena slimības gaita un viņš ārstējas mājās, tad visas iepriekš minētās ārstniecības metodes pacients var uzsākt, slimībai atkāpjoties, kad drudzis mazinājies un slimnieka ķermeņa temperatūra ir nokritusies zem 37,5 grādiem – siltuma procedūras  atvieglos elpošanu, mazinās diskomfortu un veicinās atveseļošanās procesu. Nelietojiet siltuma terapiju sistēmisku iekaisumu gadījumā, piemēram, akūtu infekciju un drudža gadījumā, kā arī reimatisma uzliesmojumu gadījumā, esiet piesardzīgi, ja jums iepriekš novēroti asinsrites traucējumi. Vēlreiz vēlamies uzsvērt, ka šīs ārstniecības metodes būtu jāuzsāk tikai pēc saskaņošanas ar ģimenes ārstu. Tāpat būtu vēlams, ka slimnieks pats veic pierakstus un atzīmē to, kā šīs procedūras ietekmē atveseļošanās procesu, lai par to varētu pastāstīt savam ģimenes ārstam.

Atveseļojoties pēc koronavīrusa infekcijas ar vidēju vai smagu norisi, iesakām izmantot iespēju saņemt kompleksu rehabilitācijas pakalpojumu programmu ārstniecības iestādē. Šādā programmā parasti ir ietvertas pat vairākas fizikālās medicīnas tehnoloģijas, programma noris ārsta uzraudzībā un ir iespējama gan agrā, gan vēlīnā rehabilitācijas posmā. Pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas  elpošanas orgānu funkcijas atjaunošanai visbiežāk rehabilitācijas programmā rekomendē iekļaut šādas fizikālās medicīnas procedūras – magnētterapiju, ultraīsviļņu un ultraskaņas terapiju. Visu trīs procedūru mērķis ir veicināt mikrocirkulāciju, mazināt iekaisumu plaušu audos un sāpes, kavēt saistaudu veidošanos un kopumā uzlabot elpošanas funkcijas.  

Ultraīsviļņu terapija

Ultraīsviļņu terapijai galvenokārt ir pretiekaisuma un sāpju mazinoša iedarbība, ko rada īsviļņi, iedarbojoties lokāli uz konkrēto ķermeņa daļu un paaugstinot ķermeņa temperatūru iedarbības vietā. Ultraīsviļņu terapijas procedūru var izmantot gan agrīni akūtā saslimšanas fāzē, gan arī vēlāk atveseļošanās periodā – procedūras ilgums vidēji 10 minūtes kursa veidā vismaz 10 reizes.

Ultraskaņas terapija

Ultraskaņas terapijas pamatā ir augstas frekvences mehāniskās svārstības, kas iedarbojas uz audiem kā mikromasāža, mazinot sāpes un veicinot iekaisuma infiltrāta uzsūkšanos, uzlabo asins un limfas cirkulāciju, asinsvadu tonusu un šūnu vielmaiņu, veicina atjaunošanos bojātajos nervos. Šī terapija rada arī labvēlīgu, dziļu termālu efektu, viļņu enerģiju pārveidojot siltuma enerģijā. Ultraskaņas terapija var tikt lietota, lai mazinātu iekaisumu un kavētu fibrozes veidošanos plaušu audos pacientiem ar vidēji smagu un smagu Covid-19 infekcijas izraisītu pneimoniju. Procedūra ilgst 5–15 minūtes, un ir nepieciešams veikt vismaz 5 procedūras kursa veidā, lai iegūtu ārstniecisku efektu.

Magnētterapija

Magnētterapijā tiek izmantots dažādas frekvences magnētiskais lauks. Zemas frekvences magnētiskais lauks veicina asins un limfas cirkulāciju, paaugstinot ķermeņa temperatūru iedarbības vietā, tādējādi iedarbojoties uz vīrusu un veicinot audu barošanu. Augstākas frekvences magnētiskais lauks mazina sāpes. Magnētterapijas pretiekaisuma darbība ir maiga, mēreni izteikta, stabila, ar ilgstošu pēcdarbību. Procedūras ilgst 10–40 minūtes, tās ir nepieciešams veikt kursa veidā 5–10 reizes, ieteicams ik pārdienu, ja vēlas iegūt ārstniecisku efektu.

Funkcionālā magnētiskā stimulācija

Jaunums fizikālajā medicīnā ir funkcionālā magnētiskā stimulācija. Šajā procedūrā darbojas daudz spēcīgāks magnētiskais lauks nekā parastajā magnētterapijā, un tas sekmē muskuļu kontrakcijas un uzlabo plaušu drenāžu, elpošanas muskulatūras darbību un asinsrites stimulāciju. Procedūra ilgst 20–40 minūtes, kursa veidā ir nepieciešams veikt vismaz 5 procedūras divas līdz trīs reizes nedēļā, lai iegūtu ārstniecisku efektu.

Fizikālās medicīnas procedūru izvēlē jābūt personalizētai pieejai, ārstam ir jāizvērtē, kuru no fizikālās medicīnas tehnoloģijām iekļaut konkrētā pacienta atveseļošanas programmā. Ultraīsviļņu terapiju, magnētterapiju un ultraskaņas terapiju nedrīkst izmantot lokāli uz tām ķermeņa zonām, kur pacientam ir ievietoti (implantēti) metāliski objekti, piemēram, sirds elektrokardiostimulators, kā arī virs kaulu augšanas zonām, acīm, dzimumorgāniem, svaigām brūcēm (var radīt asiņošanas draudus), kā arī šīs procedūras nav rekomendētas grūtniecēm, pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem, pacientiem ar mirdzaritmiju vai paaugstinātu asinsspiedienu. Vairāku fizikālās medicīnas tehnoloģiju kombinācijas rehabilitācijas laikā pēc koronavīrusa saslimšanas ir efektīvas, jo to radītie fizioloģiskie stimuli uz organismu viens otru pastiprina un papildina, veicinot organisma atveseļošanos.

Sāls terapija

Visas iepriekš minētās fizikālās medicīnas procedūras var papildināt ar sāls terapiju, kas ir sen zināma alternatīvās medicīnas metode, ar kuras palīdzību, ieelpojot dabīga akmenssāls aerosolu, mazinās elpceļu gļotādas tūska un šķidrinās gļotas, tādējādi mazinās iesnas, šķaudīšana, kā arī klepus. Ir veikti zinātniski pētījumi, kas pierāda sāls terapijas efektivitāti Covid-19 radīto seku ārstēšanā, attīrot elpceļus un mazinot hipersekrēciju.  


Savlaicīga rehabilitācija – atveseļošanās pamatnosacījums

Rīgas veselības centrs ir sagatavojis praktisku ceļvedi, lai ikvienam pacientam būtu skaidrs, kā ir jārīkojas pēc Covid-19 izslimošanas, lai saņemtu valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus, kādiem simptomiem ir jāpievērš uzmanība un kādas fizikālās medicīnas modalitātes var atvieglot šos simptomus, ar kuriem saskaras pacients. SIA “Rīgas veselības centrs” piedāvā fizikālās medicīnas pakalpojumus (ultraīsviļnu, ultraskaņas un magnētterapijas procedūras) visās veselības centra filiālēs – Bolderājā, Ķengaragā, Imantā, Iļģuciemā, Ziepniekkalnā un Torņakalnā. Procedūras ir pieejamas gan par valsts līdzekļiem, gan arī kā maksas pakalpojums. Filiālē “Ziepniekkalns” pacientiem ir pieejama funkcionālās magnētiskās stimulācijas procedūra, bet filiālē „Bolderāja” – sāls terapija. Lai pārliecinātos, kāda ir tuvākā Rīgas veselības centra filiāle, kurā ir pieejams tev nepieciešamais pakalpojumus, ieskaties Rīgas veselības centra mājaslapā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...