medicine.lv skaitļos

Lietotāji online101
Aktīvie uzņēmumi12490
Nozares raksti4461
Ekspertu atbildes20467
Kokaīna bīstamā spēle : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Kokaīna bīstamā spēle

depression
Latvijā starp lietotajām narkotiskajām vielām aizvien popularitātes virsotnē atrodas mānīgi pievilcīgais psihostimulators kokaīns. Tas rada problēmas ne tikai izklaižu industrijas piekritējiem, bet ir vērojama negatīva tendence lietot arī tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ meklē ikdienā šķietami problēmu neskarto emocionālās eiforijas efektu, vēlas paaugstināt savu produktivitāti darba vidē vai sasniegt seksuālās baudas virsotnes. Kokaīna lietošana izraisa ļoti spēcīgu atkarību, un tā ir ļoti daudzu nelabvēlīgu seku avots, kas var atstāt iespaidu uz visu turpmāko dzīves kvalitāti.

Spēcīgo, kristāliski balto pulveri visbiežāk lieto, iešņaucot caur degunu, ierīvējot smaganās vai injicējot asinsritē. Kokaīna pārpalikumu produktu, ko izmanto smēķēšanai, sauc par kreku, tā lietošanas laikā radītās specifiskās sprakšķošās skaņas dēļ.

Kas notiek ar cilvēka organismu, lietojot kokaīnu? 
Kokaīns ātri nonāk asinsritē un iekļūst smadzenēs. Tas ietekmē noaradrenalīna un serotonīna regulāciju, taču tā iedarbība uz dopamīna sistēmu ir visbūtiskākā. Dopamīns darbojas kā stimulators nervu šūnām, nodrošina šūnu darbību atbilstošā līmenī, lai apmierinātu mūsu vajadzības un mērķus. Dopamīna līmenis tiek nepārtraukti regulēts, to paaugstinot un samazinot, bet kokaīna iedarbības rezultātā tiek traucēta šī regulācija, tam iedarbojoties uz transporta olbaltumvielām, tādā veidā apgrūtinot to nonākšanu atpakaļ šūnā, līdz ar to dopamīna līmenis sinapses spraugā tiek palielināts. 
 
Šī narkotika nereti tiek uztverta par ne pārāk bīstamu, neraugoties uz tās radītajām sekām, īstermiņa efektu dēļ, proti, tā veicina enerģijas pieplūdi, paaugstinātu modrību, seksuālu dziņu palielināšanos, samazinātu nogurumu, spēju iztikt bez miega un pat ēšanas. Šie ir tikai daži no faktoriem, kāpēc kokaīna lietošana tiek atkārtota, tādējādi radot atkarību, kas būtiski izmaina personības un dzīves modeli. 

Sekas, kas paliek uz mūžu 
Svarīgi apzināties, ka, lietojot kokaīnu, izvairīšanās no nepatīkamām sekām ir neizbēgama, un tās būs pretējas dažu minūšu izraisītajiem efektiem. Izveidojoties atkarībai, būs jācīnās ne tikai ar pastiprinātu tieksmi pēc šīs vielas un tolerances jeb arvien pieaugošās vajadzības pēc vielas daudzuma palielināšanas, bet arī ar depresijas simptomiem, piemēram, pazeminātu, sliktu garastāvokli, interešu trūkumu, pastāvīgu nogurumu, miega traucējumiem un grūtībām koncentrēties. 

Kokaīns + alkohols = nāvējoša kombinācija 
Nereti kokaīns tiek lietots kopā ar alkoholu, tādējādi cenšoties samazināt alkohola reibuma efektu, bet vienlaikus izveidojot īpaši bīstamu, dzīvībai apdraudošu situāciju dubultās intoksikācijas dēļ. Abu narkotisko vielu kombinācija var radīt pēkšņas nāves risku, izraisot sirds ritma traucējumus. Uzvedība var kļūt tik neprognozējama, kā arī sociālās sekas var būt ļoti ilgstoši izjūtamas.

Veselībai nodarītais kaitējums bieži ir neatgriezenisks, dzīvībai bīstams – tiek šašaurināti asinsvadi, novērojams paaugstināts asinsspiediens, ātra, neregulāra sirdsdarbība, trīce un muskuļu raustīšanās, kā arī gastrointestinālā trakta traucējumi un citi.

Pat ja ir nācies saskarties ar šo bīstamo vielu, savlaicīgi jāvēršas pie narkologa, lai kopīgi rastu individuālu risinājumu.


Rakstu sagatavoja: Veselības centra Vivendi narkoloģe dr. Rita Kuzņecova 

 
 
 
 
 
 
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Flebologi oktobrī aicina pedagogus

Flebologi oktobrī aicina pedagogus

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas vadītājs, medicīnas doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš: Oktobris tradicionāli ir pedagogu mēnesis, tāpēc līdzīgi kā citus gadus mēs šajā mēnesī vēlamies atbalstīt skolotājus, piedāvājot viņiem izdevīgākus nosacījumus vēnu problēmu diagnostikai un ārstēšanai.

Aktuālie piedāvājumi

Veselības rekreācija – ceļš uz pilnvērtīgu dzīvi un labklājību

Veselības rekreācija – ceļš uz pilnvērtīgu dzīvi un labklājību

Ikdienā mēs visi esam aizņemti ar darbiem, pienākumiem un rūpēm, un bieži vien šajā straujajā dzīves ritmā liela daļa no mums piemirst veltīt pietiekamu uzmanību savai veselībai, kaut arī tā ir mūsu darbošanās veiksmes pamatā. Veselības uzturēšanai nav jābūt kā papildu pienākumam, kas prasa daudz laika, bet gan kā patīkamam brīvā laika pavadīšanas rituālam vienatnē vai, vislabāk, kopā ar ģimeni.

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Ja vēlaties relaksēties, uzlabot veselību vai izskatīties vēl skaistāk, tad rehabilitācijas centrs "Līgatne" ir īstā vieta, kur to darīt. Pasakaina daba, profesionāls personāls, medicīniskās tehnoloģijas, viesnīca, ēdināšana, dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas – tas viss ir pie mums!  

Video

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību "ParSirdi.lv" un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu "Laiks=Smadzenes", kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu...

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

Testa rezultāti: LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® 4 pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās pieaugušajiem un bērniem.

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles – elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles <b>– </b>elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu Dr.Pakalns SELECT piedāvā testēt pastilas elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai.

HealthAid Livercare® – organisma attīrīšanai un detoksikācijai

HealthAid Livercare® <b>– </b>organisma attīrīšanai un detoksikācijai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvā testēt uztura bagātinatāju organisma attīrīšanai un detoksikācijai HealthAid Livercare®.

Uzņēmējs runā

Flebologi oktobrī aicina pedagogus

pexels_teacher

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas vadītājs, medicīnas doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš: Oktobris tradicionāli ir pedagogu mēnesis, tāpēc līdzīgi kā citus gadus mēs šajā mēnesī vēlamies atbalstīt skolotājus, piedāvājot viņiem izdevīgākus nosacījumus vēnu problēmu diagnostikai un ārstēšanai.

Šķība deguna starpsiena

lorklinika_lor2

Ļoti daudzi pacienti ir neizpratnē, kad tiek konstatēta deguna starpsienas deviācija, jo viņiem deguna traumas nav bijušas. Par deguna starpsienas deviāciju stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.