Latvijā starp lietotajām narkotiskajām vielām aizvien popularitātes virsotnē atrodas mānīgi pievilcīgais psihostimulators kokaīns. Tas rada problēmas ne tikai izklaižu industrijas piekritējiem, bet ir vērojama negatīva tendence lietot arī tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ meklē ikdienā šķietami problēmu neskarto emocionālās eiforijas efektu, vēlas paaugstināt savu produktivitāti darba vidē vai sasniegt seksuālās baudas virsotnes. Kokaīna lietošana izraisa ļoti spēcīgu atkarību, un tā ir ļoti daudzu nelabvēlīgu seku avots, kas var atstāt iespaidu uz visu turpmāko dzīves kvalitāti.
Spēcīgo, kristāliski balto pulveri visbiežāk lieto, iešņaucot caur degunu, ierīvējot smaganās vai injicējot asinsritē. Kokaīna pārpalikumu produktu, ko izmanto smēķēšanai, sauc par kreku, tā lietošanas laikā radītās specifiskās sprakšķošās skaņas dēļ.
Kas notiek ar cilvēka organismu, lietojot kokaīnu?
Kokaīns ātri nonāk asinsritē un iekļūst smadzenēs. Tas ietekmē noaradrenalīna un serotonīna regulāciju, taču tā iedarbība uz dopamīna sistēmu ir visbūtiskākā. Dopamīns darbojas kā stimulators nervu šūnām, nodrošina šūnu darbību atbilstošā līmenī, lai apmierinātu mūsu vajadzības un mērķus. Dopamīna līmenis tiek nepārtraukti regulēts, to paaugstinot un samazinot, bet kokaīna iedarbības rezultātā tiek traucēta šī regulācija, tam iedarbojoties uz transporta olbaltumvielām, tādā veidā apgrūtinot to nonākšanu atpakaļ šūnā, līdz ar to dopamīna līmenis sinapses spraugā tiek palielināts.
Šī narkotika nereti tiek uztverta par ne pārāk bīstamu, neraugoties uz tās radītajām sekām, īstermiņa efektu dēļ, proti, tā veicina enerģijas pieplūdi, paaugstinātu modrību, seksuālu dziņu palielināšanos, samazinātu nogurumu, spēju iztikt bez miega un pat ēšanas. Šie ir tikai daži no faktoriem, kāpēc kokaīna lietošana tiek atkārtota, tādējādi radot atkarību, kas būtiski izmaina personības un dzīves modeli.
Sekas, kas paliek uz mūžu
Svarīgi apzināties, ka, lietojot kokaīnu, izvairīšanās no nepatīkamām sekām ir neizbēgama, un tās būs pretējas dažu minūšu izraisītajiem efektiem. Izveidojoties atkarībai, būs jācīnās ne tikai ar pastiprinātu tieksmi pēc šīs vielas un tolerances jeb arvien pieaugošās vajadzības pēc vielas daudzuma palielināšanas, bet arī ar depresijas simptomiem, piemēram, pazeminātu, sliktu garastāvokli, interešu trūkumu, pastāvīgu nogurumu, miega traucējumiem un grūtībām koncentrēties.
Kokaīns + alkohols = nāvējoša kombinācija
Nereti kokaīns tiek lietots kopā ar alkoholu, tādējādi cenšoties samazināt alkohola reibuma efektu, bet vienlaikus izveidojot īpaši bīstamu, dzīvībai apdraudošu situāciju dubultās intoksikācijas dēļ. Abu narkotisko vielu kombinācija var radīt pēkšņas nāves risku, izraisot sirds ritma traucējumus. Uzvedība var kļūt tik neprognozējama, kā arī sociālās sekas var būt ļoti ilgstoši izjūtamas.
Veselībai nodarītais kaitējums bieži ir neatgriezenisks, dzīvībai bīstams – tiek šašaurināti asinsvadi, novērojams paaugstināts asinsspiediens, ātra, neregulāra sirdsdarbība, trīce un muskuļu raustīšanās, kā arī gastrointestinālā trakta traucējumi un citi.
Pat ja ir nācies saskarties ar šo bīstamo vielu, savlaicīgi jāvēršas pie narkologa, lai kopīgi rastu individuālu risinājumu.
Rakstu sagatavoja: Veselības centra Vivendi narkoloģe dr. Rita Kuzņecova