Kokaīna bīstamā spēle

depression
Latvijā starp lietotajām narkotiskajām vielām aizvien popularitātes virsotnē atrodas mānīgi pievilcīgais psihostimulators kokaīns. Tas rada problēmas ne tikai izklaižu industrijas piekritējiem, bet ir vērojama negatīva tendence lietot arī tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ meklē ikdienā šķietami problēmu neskarto emocionālās eiforijas efektu, vēlas paaugstināt savu produktivitāti darba vidē vai sasniegt seksuālās baudas virsotnes. Kokaīna lietošana izraisa ļoti spēcīgu atkarību, un tā ir ļoti daudzu nelabvēlīgu seku avots, kas var atstāt iespaidu uz visu turpmāko dzīves kvalitāti.

Spēcīgo, kristāliski balto pulveri visbiežāk lieto, iešņaucot caur degunu, ierīvējot smaganās vai injicējot asinsritē. Kokaīna pārpalikumu produktu, ko izmanto smēķēšanai, sauc par kreku, tā lietošanas laikā radītās specifiskās sprakšķošās skaņas dēļ.

Kas notiek ar cilvēka organismu, lietojot kokaīnu? 
Kokaīns ātri nonāk asinsritē un iekļūst smadzenēs. Tas ietekmē noaradrenalīna un serotonīna regulāciju, taču tā iedarbība uz dopamīna sistēmu ir visbūtiskākā. Dopamīns darbojas kā stimulators nervu šūnām, nodrošina šūnu darbību atbilstošā līmenī, lai apmierinātu mūsu vajadzības un mērķus. Dopamīna līmenis tiek nepārtraukti regulēts, to paaugstinot un samazinot, bet kokaīna iedarbības rezultātā tiek traucēta šī regulācija, tam iedarbojoties uz transporta olbaltumvielām, tādā veidā apgrūtinot to nonākšanu atpakaļ šūnā, līdz ar to dopamīna līmenis sinapses spraugā tiek palielināts. 
 
Šī narkotika nereti tiek uztverta par ne pārāk bīstamu, neraugoties uz tās radītajām sekām, īstermiņa efektu dēļ, proti, tā veicina enerģijas pieplūdi, paaugstinātu modrību, seksuālu dziņu palielināšanos, samazinātu nogurumu, spēju iztikt bez miega un pat ēšanas. Šie ir tikai daži no faktoriem, kāpēc kokaīna lietošana tiek atkārtota, tādējādi radot atkarību, kas būtiski izmaina personības un dzīves modeli. 

Sekas, kas paliek uz mūžu 
Svarīgi apzināties, ka, lietojot kokaīnu, izvairīšanās no nepatīkamām sekām ir neizbēgama, un tās būs pretējas dažu minūšu izraisītajiem efektiem. Izveidojoties atkarībai, būs jācīnās ne tikai ar pastiprinātu tieksmi pēc šīs vielas un tolerances jeb arvien pieaugošās vajadzības pēc vielas daudzuma palielināšanas, bet arī ar depresijas simptomiem, piemēram, pazeminātu, sliktu garastāvokli, interešu trūkumu, pastāvīgu nogurumu, miega traucējumiem un grūtībām koncentrēties. 

Kokaīns + alkohols = nāvējoša kombinācija 
Nereti kokaīns tiek lietots kopā ar alkoholu, tādējādi cenšoties samazināt alkohola reibuma efektu, bet vienlaikus izveidojot īpaši bīstamu, dzīvībai apdraudošu situāciju dubultās intoksikācijas dēļ. Abu narkotisko vielu kombinācija var radīt pēkšņas nāves risku, izraisot sirds ritma traucējumus. Uzvedība var kļūt tik neprognozējama, kā arī sociālās sekas var būt ļoti ilgstoši izjūtamas.

Veselībai nodarītais kaitējums bieži ir neatgriezenisks, dzīvībai bīstams – tiek šašaurināti asinsvadi, novērojams paaugstināts asinsspiediens, ātra, neregulāra sirdsdarbība, trīce un muskuļu raustīšanās, kā arī gastrointestinālā trakta traucējumi un citi.

Pat ja ir nācies saskarties ar šo bīstamo vielu, savlaicīgi jāvēršas pie narkologa, lai kopīgi rastu individuālu risinājumu.


Rakstu sagatavoja: Veselības centra Vivendi narkoloģe dr. Rita Kuzņecova 

 
 
 
 
 
 
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Pasaules Nieru diena martā

Pasaules Nieru diena martā

Ik gadu martā tiek atzīmēta Pasaules Nieru diena. Pasaules Nieru dienas kampaņas mērķis kā ik gadu ir vairot sabiedrības zināšanas un izpratni par nieru slimībām, lai saglabātu nieru veselību ik vienam, īpaši uzsverot preventīvo pasākumu nozīmi nieru slimību attīstībā un progresijā.

Aktuālie piedāvājumi

Vai iespējams nozagt dzīves harmoniju?

Vai iespējams nozagt dzīves harmoniju?

Nākotnē pastāvēs tas, kas pašradīts, balstoties uz cieņas, mīlestības, sirdsapziņas un harmonijas pamata. 

SIRDS MAGNĒTISKĀ REZONANSE – MFD Veselības centrā Iļģuciems!

SIRDS MAGNĒTISKĀ REZONANSE – MFD Veselības centrā Iļģuciems!

Sirds MR iespējams veikt MFD Veselības centrā "Iļģuciems", Rīgā, Buļļu ielā 9, kur atrodas viens no lielākajiem MFD Veselības grupas Diagnostikas centriem. Šajā veselības centrā pieejams ļoti plašs pakalpojumu klāsts sirds izmeklējumiem – gan  profesionālas ārstu speciālistu konsultācijas, gan arī dažādi diagnosticējošie izmeklējumi vienuviet.

Video

Kādas slimības pārnēsā ērces, un kā sevi no tām pasargāt? (VIDEO)

Kādas slimības pārnēsā ērces, un kā sevi no tām pasargāt? (VIDEO)

Gaisa temperatūrai sasniedzot +4 līdz +5 C grādus, ērces kļūst aktīvākas un ir gatavas piesūkties. Ar ērču pārnēsātām slimībām Latvijā ik gadu slimo simtiem cilvēku. Par ērču slimībām, to veidiem, pazīmēm un ārstēšanu stāsta infektoloģe-hepatoloģe un farmaceite.

Produktu testi

NEO TONIQ OIL eļļa ķermeņa ādas kopšanai

NEO TONIQ OIL eļļa ķermeņa ādas kopšanai

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu NEO piedāvā testēt eļļu ķermeņa ādas kopšanai NEO TONIQ OIL.

Testa rezultāti: Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Testa rezultāti: Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvāja testēt sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu – SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1.

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvā testēt sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu - SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2 IN 1.

Uzņēmējs runā

Liellopu bioloģiskās gaļas ražošana, piegāde

2

Bioloģiskā saimniecība "Tauri" atrodas gleznainā vietā – Ogres ielejas dabas parkā. Tā līdzdibinātāji ir brāļi Gunārs un Artūrs Vīganti – veselīga dzīvesveida piekritēji. Brāļus vieno "zaļā domāšana", un abi ir vienlīdz pārliecināti, ka uzturā jālieto bioloģiski audzēta un iegūta pārtika, ko abi arī veiksmīgi īsteno, audzējot bioloģiskos gaļas liellopus savas dzimtas ēkās un pļavās.