medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Ko par menstruālo ciklu jāzina ikvienai sievietei? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko par menstruālo ciklu jāzina ikvienai sievietei?

Vai atceries, kad un kāda bijusi tava pēdējā menstruālā cikla pirmā diena? Ļoti iespējams, ka atbildēt uz šo jautājumu nav nemaz tik viegli un tu nebūsi vienīgā – daudzas sievietes joprojām seko savam menstruālajam ciklam visai pavirši, neveltot tam pienācīgu uzmanību. Patiesībā šī informācija, to pienācīgi analizējot, palīdz noteikt un uzlabot veselības stāvokli, kā arī labāk saplānot ikdienas aktivitātes. Mūsdienās analīzi nav jāveic pašam – talkā nāk viedās tehnoloģijas, piemēram, viedpulksteņi. Dažās viedierīcēs iestrādāts menstruālā cikla izsekošanas rīks, kas sniedz detalizētu pārskatu par izmaiņām, ko menstruālā cikla laikā, piedzīvo ikvienas sievietes ķermenis.

Menstruālā cikla fāzes

Menstruālais cikls ir kaut kas vairāk par dienām, kad novērojama asiņošana, un dienām, kad tās nav - viss ir nedaudz sarežģītāk. Lai labāk izprastu savu organismu menstruālā cikla laikā, pirmkārt, jāsaprot, ka ir četras hormonu ietekmētas menstruālā cikla fāzes:

1. Menstruācijas fāze. Tā sākas pirmajā asiņošanas dienā un ilgst divas līdz septiņas dienas. Pastāv uzskats, ka menstruācija notiek reizi mēnesi, tomēr tipiski cikls ilgst no 21 līdz 35 dienām. Svarīgi atcerēties, ka ikviens organisms ir atšķirīgs un procesus, kas tajā notiek, var ietekmēt visdažādākie faktori, piemēram, kontracepcijas lietošana, vecums, ikdienas stresa līmenis un aktivitātes u. c. Menstruāciju pirmajās dienās estrogēna un progesterona līmenis ir viszemākais, tāpēc parādās izteikta noguruma sajūta.

2. Folikulārā fāze. Kad asiņošana beidzas, sākas folikulārā fāze. Estrogēna līmenis paaugstinās, sagatavojot ķermeni ovulācijai un iespējamajai apaugļošanai. Estrogēna pieaugums ķermenī nodrošina to ar papildu enerģiju, tāpēc nereti ir sajūta, ka vari paveikt daudz vairāk nekā aktīvajā menstruāciju fāzē.

3. Ovulācija. Parasti ap 10–23 dienu pēc menstruācijas cikla sākuma, ķermenī izdalās olšūna – ķermenis gatavojas apaugļošanai. Precīza ovulācijas sākuma diena mēdz mainīties, taču menstruālā cikla izsekošana palīdz paredzēt auglīgo dienu diapazonu. Šī informācija ir būtiska, plānojot grūtniecību vai arī, ja esi seksuāli aktīva, bet tieši otrādāk – grūtniecību neplāno. Tomēr svarīgi atcerieties, ka grūtniecība var iestāties jebkurā menstruālā cikla posmā. Nevajadzētu aizmirst par aizsargāšanos tikai tāpēc vien, ka menstruālā cikla izsekošanas rīks uzrāda, ka ovulācija šobrīd nenotiek.

4. Luteīnā fāze. Ja ovulācijas laikā izdalītā olšūna netiek apaugļota, estrogēna un progesterona līmenis organismā sāk strauji samazināties. Šajā menstruālā cikla posmā daudzas sievietes apgalvo, ka piedzīvo PMS jeb pirmsmenstruālo sindromu, kas visbiežāk izpaužas kā nogurums, sāpes un diskomforta sajūta, kā arī garastāvokļa svārstības.

Kā mazināt menstruāciju simptomus?

Jo vairāk informācijas par norisēm ķermenī menstruālā cikla laikā tu ievadīsi kādā no menstruālā cikla izsekošanas rīkiem, jo precīzākas būs prognozes par cikla gaitu. Vai tev ir luteīnajai fāzei raksturīgi PMS simptomi? Noderīgi zināt, aptuveni kad tie parādīsies, lai varētu laikus parūpēties par sevi, saplānot darba un atpūtas laiku. Tādus simptomus kā nogurums un ķermeņa sāpes vislabāk var mazināt, kārtīgi izguļoties vai ieplānojot vieglāku treniņu nekā tas ir citās mēneša nedēļās. Ja parasti tiek novērots svara pieaugums vai vēdera uzpūšanās, pāris dienas pirms tam vēlams pielāgot diētu tā, lai nejauši nepasliktinātu simptomus.

Izmaiņas menstruālā cikla laikā

Ja simptomi laika gaitā mainās vai pasliktinās, tas var liecināt, ka organismā paralēli notiek arī kādas citas izmaiņas. Menstruālo ciklu var ietekmēt stress, kā arī citas veselības problēmas – lai identificētu simptomu cēloni, vispirms jāidentificē izmaiņas ciklā. Atsevišķos gadījumos var palīdzēt tādas atslābināšanās metodes kā, piemēram, joga, meditācija vai elpošanas vingrinājumi. Būtiskas menstruālā cikla izmaiņas var liecināt, ka nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Menstruālā cikla izsekošanas rīki un vingrošana

Saskaņā ar statistikas datiem, vairāk nekā 75% sieviešu-atlētu piedzīvo nepatīkamus blakusefektus menstruālā cikla laikā. Tieši tāpēc ir svarīgi izzināt labāk savu organismu un izprast kā pielāgot treniņu plānu savam menstruālajam ciklam. Jo laicīgāk un regulārāk jūs reģistrēsiet datus par savu menstruālo ciklu, jo ātrāk iegūsiet plašu un uzticamu veselības pārskatu, kas ļaus labāk izprast savu ķermeni un plānot ikdienas aktivitātes atbilstoši labsajūtai.

Menstruāciju laikā sports nav ieteicams tikai tad, ja tas ir saistīts ar stiprām sāpēm, tomēr asiņošanas pirmajās, smagākajās dienās ieteicams samazināt fizisko slodzi un izvēlēties treniņus ar mazāku intensitātes līmeni nekā tas ir parasti. Svarīgākais ir sekot līdzi savai veselībai un labsajūtai dažādās cikla fāzēs, izsekot cikla svārstības un, ja vingrinājumi menstruācijas laikā izraisa smagu asiņošanu vai sāpes, uz laiku pārtraukt fiziskās aktivitātes, kā arī vēsties pēc padoma pie speciālista.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības":

Uzņēmumi nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības"

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā
Turpinām strādāt klātienē!

Kontakti

  1. +371 26514031
  2. bicevska@inbox.lv
  3. P.O.T.C.P.( Tikai pēc pieraksta)

Apraksts

Ivetas Bičevskas prakse specializējas ginekoloģiskās slimības, grūtnieču aprūpē un neauglības ārstēšanā. Darba laiks: pēc iepriekšēja pieraksta.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ginekologs, ginekoloģija, ginekologi, ginekologa, ginekolog, ginekoloģe, ginekologa prakse, neauglības iemeslu diagnostika, ginekoloģisko saslimšanu diagnostika, grūtnieču aprūpe, neauglības iemeslu ārstēšana, konsultācijas par kontracepciju, ginekoloģisko saslimšanu ārstēšana, ginekologs grūtniecības laikā, hiperkeratoze ginekoloģijā, hormoni, iekaisumi ginekoloģijā, ginekologa konsultācija, sieviešu ārsts, dzemdību speciālists, medicīniskā palīdzība, akušieris–ginekologs, akušieris, konsultācijas grūtniecēm, ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, USG, grūtniecība, ginekologa vizīte, sagatavošana dzemdībām, neauglības ārstēšana, grūtnieču uzskaite, menopauze, grūtniecības novērošana, dzemdniecība, ginekoloģijas prakse, grūtniecības skrīnings, grūtnieču izmeklējumi


Vairāk

Foto 6

ginekoloģijas prakse
ginekoloģisko saslimšanu diagnostika
grūtnieču aprūpe
ginekologa vizīte
konsultācijas grūtniecēm
grūtniecības novērošana