medicine.lv skaitļos

Lietotāji online423
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Ko IKVIENAM svarīgi zināt par cukura diabētu? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko IKVIENAM svarīgi zināt par cukura diabētu? Stāsta speciālisti

Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka 2030. gadā cukura diabēts būs septītais izplatītākais nāves cēlonis pasaulē. Kādēļ? Jo tas būtiski ietekmē kopējo veselības stāvokli, palielinot iespēju saslimt ar vēl kādu nopietnu slimību.

“Cukura diabēta pacientiem aptiekā pievēršam pastiprinātu uzmanību, aizvien atgādinot gan par regulāras terapijas, gan atbilstoša dzīvesveida svarīgumu, lai slimība būtu kontrolēta, neradītu papildu riskus veselībai un lai ar cukura diabētu varētu sadzīvot,” saka “Mēness aptiekas” farmaceits, farmaceitu tiešsaistes konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs un stāsta par to, ko ikvienam svarīgi zināt par cukura diabētu, lai apzinātos tā nodarījumus, kā arī laikus pievērstu uzmanību simptomiem, kas, iespējams, signalizē par cukura diabētu. Savukārt endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā Gaiļezers Līga Ārente, atgādina, ka bojāta insulīna injekcijas adata cukura diabēta pacientiem, kuriem jālieto insulīns, rada plašāku traumu dūriena vietā, un iesaka, ja iespējams, katram dūrienam lietot jaunu adatu.

Kāpēc šī slimība ir bīstama?

Cukura diabēta pacientiem ir divas trīs reizes augstāks infarkta un insulta risks, traucēta asinsrite kājās – lielo un mazo asinsvadu bojājumi, kā arī perifērā neiropātija jeb nervu galu bojājumi, kā dēļ ir iespējamība veidoties nedzīstošām brūcēm, kas pārvēršas čūlās un tā sauktajās diabētiskajās pēdās. Cukura diabēts var izraisīt arī aklumu, nieru mazspēju, infarktu, insultu un ir apakšstilba amputācijas galvenais cēlonis. 

Pētījumu dati liecina, ka cilvēkiem ar cukura diabētu ir aptuveni sešas līdz astoņas reizes lielāks sirds mazspējas attīstības risks nekā vidēji populācijā. Diabēta komplikācijas trīs līdz piecas reizes palielina vispārējo saslimstību, rada pieaugošu darbspēju zudumu, pazemina dzīves kvalitāti.

“Cukura diabēta pacientiem arvien atgādinām, cik svarīgi ir efektīvi ārstēt šo pamata slimību. Esam gatavi vēlreiz un vēlreiz konsultēt par to, kā pareizi lietojams glikometrs, kādus papildu līdzekļus diabēta terapijā izvēlēties, stāstīt par medikamentu savietojamību un pareizu lietošanu,” teic farmaceits, daloties pieredzē, kas gūta cukura diabēta pacientu farmaceitiskajā konsultēšanā aptiekā.

Kas īsti ir cukura diabēts?

Foto: Freepik.com/ xb100

Tā ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs un ar to saistītie veselības traucējumi. Normāls glikozes līmenis ir no 3,5 līdz 5,5 mmol/l, savukārt diabēta gadījumā tas ir ievērojami paaugstināts.

Glikozi organisma šūnas izmanto enerģijas iegūšanai. Glikozei no asinīm jānokļūst šūnā un šim procesam nepieciešams insulīns – hormons, ko ražo aizkuņģa dziedzera β (beta) šūnas. Ja insulīna nav, glikoze paliek asinīs. Izšķir triju veidu cukura diabētu.

Pirmā tipa cukura diabētam raksturīga samazināta insulīna producēšana aizkuņģa dziedzerī, tādēļ tas pastāvīgi jānodrošina ar  medikamenta palīdzību. Raksturīgākie simptomi:

 • pastiprināta šķidruma izvadīšana no organisma,
 • slāpes,
 • pastāvīgs izsalkums,
 • svara zudums,
 • nogurums,
 • redzes izmaiņas.

Otrā tipa cukura diabēts rodas, jo organisms nespēj pietiekami efektīvi izmantot saražoto insulīnu. Lielākā daļa visu diabēta pacientu slimo tieši ar otrā tipa cukura diabētu.: “Simptomi ir līdzīgi jau minētajiem, taču var būt mazāk izteikti, tāpēc nereti diagnoze tiek noteikta novēloti,” norāda farmaceits un piebilst, ka otrā tipa cukura diabēts galvenokārt ir liekā svara un neaktīva dzīvesveida rezultāts.

Gestācijas cukura diabēts ir cukura līmeņa paaugstināšanās grūtniecības laikā. Ja tā notiek, sieviete ir pakļauta lielākam komplikāciju riskam grūtniecības laikā un dzemdībās, turklāt gan viņai, gan bērnam ir paaugstināts risks nākotnē saslimt ar otrā tipa cukura diabētu.

Kā ārstē cukura diabētu?

Foto: Freepik.com/ jcomp

Ārstēšana ietver diētu un fizisko aktivitāti kombinācijā ar cukura līmeņa pazemināšanu asinīs, kā arī riska faktoru novēršanu.

“Pirmā tipa cukura diabēta pacientiem nepieciešams injicēt insulīnu, savukārt otrā tipa cukura diabēta gadījumā var piemērot ārstēšanu ar tabletēm un/vai insulīna injekcijām. Regulāri jākontrolē cukura līmenis asinīs un jāpievērš pastiprinātu uzmanību kāju kopšanai. Jāveic arī tīklenes izmeklējumi, lai pamanītu retinopātijas attīstību un laikus ārstētu. Svarīgi ir kontrolēt holesterīna līmeni, sekot nieru rādītājiem, lai laikus diagnosticētu ar cukura diabētu saistītu nieru mazspēju un uzsāktu ārstēšanu,” brīdina farmaceits un piebilst, ka cukura diabēta pacienta mājas aptieciņā vienmēr jābūt testa strēmelēm glikozes noteikšanai asinīs un insulīna injekcijām, ja ārsts tās izrakstījis.

Endokrinoloģe atgādina, cik svarīgi ir injekcijas veikt pareizi, vienmēr izmantojot jaunu adatu. “Adatu vairākkārtēja izmantošana nav ieteicama, jo adatas gals nolietojas un rada aizvien lielāku audu traumu dūriena vietā, kam seko audu sabiezējumi. Adatas vajadzētu iegādāties tādā daudzumā, kāda tās ir nepieciešamas drošām ikdienas injekcijām.”

Bojāta adata rada plašāku audu traumu dūriena vietā.  Lipohipertrofijas ir audu sabiezējumi injekciju vietā. Tie izpaužas kā pacēlumi, kas ir ne tikai kosmētisks defekts, bet arī ievērojami izmaina insulīna darbību un pasliktina diabēta kontroli. Tādēļ svarīgi, lai pacients injekciju veic pareizi – katru injekciju ar jaunu adatu, un pēc injekcijas adatu noņem un izmet speciālā konteinerā. Aptiekā var saņemt vienu injektora adatu uz vienu injektoru, kas nozīmē, ka tā visticamāk tā tiks lietota atkārtoti. Ir labi, ja insulīna injekcijām adatas var iegādāties papildus. Biežāka adatu maiņa nodrošina labāku un precīzāku insulīna dozēšanu un darbību, līdz ar to arī diabēta kontroli, kas pasargā no vēlīno diabēta komplikāciju attīstības.

Izvairīties no saslimšanas ir iespējams

Foto: Freepik.com/ jcomp

Izrādās, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar otrā tipa cukura diabētu vai mazinātu tā izraisītās veselības problēmas, pietiek ar veselīgu dzīvesveidu. Lūk, pieci galvenie noteikumi!

 • Samazināt uzturā produktus ar augstu cukura saturu, iekļaujot vairāk dārzeņu, augļu, treknas jūras zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu, piena produktus ar pazeminātu tauku saturu;
 • Nesmēķēt. Smēķēšana veicina gan cukura diabēta, gan sirds un asinsvadu slimību attīstību;
 • Būt fiziski aktīvam – ik dienu jānodrošina 30 minūšu vidējas intensitātes slodzi.

Svarīgi sekot veselības rādītājiem

Foto: Freepik.com/ senivpetro
 • Cukura līmenim asinīs,
 • Holesterīna rādītājam,
 • Arteriālajam asinsspiedienam (tas nedrīkst būt paaugstināts),
 • Ķermeņa masas indeksam un veselīgam ķermeņa svaram.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Endokrinoloģija / diabēts":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".