medicine.lv skaitļos

Lietotāji online100
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Ko darīt, ja ceļošanu apgrūtina jūras slimība? Iesaka speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko darīt, ja ceļošanu apgrūtina jūras slimība? Iesaka speciālisti

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Atvaļinājumu, ceļojumu un aktīvās atpūtas sezona rit pilnā sparā. Taču ko darīt, ja pilnvērtīgi izbaudīt šī laika aktivitātes traucē kinetoze jeb jūras slimība? Kādi ir tās iemesli un ko varam darīt, lai to novērstu? Stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kinetoze, plašāk tautā pazīstama kā jūras slimība, ir stāvoklis, ko izraisa acu un vestibulārās sistēmas uztvertās kustības nesakritība. Tā izpaužas ar sliktu dūšu, vemšanu, pastiprinātu siekalošanos, svīšanu, reiboni un galvassāpēm, stāsta ģimenes ārste. Lai gan kinetozi tradicionāli visbiežāk saista tieši ar ceļošanu, izmantojot ūdens transportlīzekļus, tā var attīstīties, arī ceļojot ar gaisa un sauszemes transportu, kā arī virtuālo simulatoru, piemēram, videospēļu ietekmē. Kinetozi var ierosināt ikvienam, kam labi funkcionē vestibulārais aparāts un ir pietiekošs provokatīvs stimuls. Vienlaikus jāņem vērā, ka katram cilvēkam ir individuāla uzņēmība uz kairinātājiem, kas var izraisīt kinetozi.

Kas visbiežāk cieš no jūras slimības?

Kinetozi biežāk novēro sievietēm nekā vīriešiem. Tā biežāk attīstās bērniem no 3 gadu vecuma, maksimumu sasniedzot aptuveni ap deviņu gadu vecumu, savukārt pēc 12 gadu vecuma jūras slimības intensitāte parasti samazinās. Tādējādi gados vecāki cilvēki ir mazāk uzņēmīgi pret kinetozi.

Taču kinetozes attīstīšanās risku palielina arī dažādas saslimšanas, piemēram, cilvēki ar reiboni, Menjēra slimību, migrēnu, vestibulārā aparāta disfunkciju ir vairāk pakļauti tā saucamās jūras slimības riskam. Hormonu svārstības arī ir riska faktors jūras slimības attīstībai, piemēram, grūtniecības laikā vai menstruālā cikla ietekmē, skaidro ģimenes ārste.

Kā novērst jūras slimību?

Visefektīvākā terapija ilgtermiņā ir desensibilizācija, saka ģimenes ārste. Tas nozīmē, ka organisms tiek īslaicīgi pakļauts kairinātājam un tad kairinājums tiek pārtraukts, lai tādējādi pamazām pieradinātu organismu. Piemēram, braucošā mašīnā lasīt grāmatu piecas minūtes un tad pārtraukt, dinamikā palielinot minūšu ilgumu.

Banner 280x280

Ja zini, ka tevi skar jūras slimības problēma, dodoties ceļojumā, ģimenes ārste un klīniskā farmaceite iesaka:

  • Nē kairinošiem ēdieniem un dzērieniem! Pirms dodies jūrā, braucienā vai lidojumā, nelieto alkoholu, treknus vai asus ēdienus, kā arī nepārēdies un nesmēķē.
  • Skatiena fokusēšana un atbilstošākās vietas izvēle. Ceļojot ar mašīnu vai kuģi, centies fokusēt skatienu uz vienu punktu, piemēram, palikt uz klāja un vērot apvārsni, tad simptomi būs mazāk izteikti, nekā atrodoties kuģa kajītē. Ceļojot ar mašīnu, izvēlies sēdēt priekšā un skaties pa priekšējo, nevis sānu logu, savukārt lidmašīnā un kuģī izvēlies sēdvietas un kabīni, kas mazāk tiek pakļautas svārstībām.
  • Pievērs uzmanību elpošanai! Brauciena laikā centies apzināti un kontrolēti elpot, izvairīties no straujām galvas kustībām, vēlams samazināt ķermeņa kustību. Lai nodrošinātu vairāk svaiga gaisa, atver logu vai ieslēdz ventilāciju.
  • Izvairies no stresa! Centies mazināt satraukumu, ja tāds rodas, jo stress provocē simptomu rašanos. Šeit var noderēt ārstniecības augus saturoši nomierinoši līdzekļi, kas satur baldriānus, melisu, māteri vai piparmētru.
  • Izvērtē apstākļus! Izvairies ceļot apstākļos ar sliktu redzamību vai lielu turbulenci.
  • Brauciena laikā nelasi grāmatas, žurnālus un neizmanto viedierīces.
  • Reaģē laikus! Ja, braucot ar auto, sajūti pirmos simptomus, vēlams apstāties un izkāpt svaigā gaisā, lai tos mazinātu.

Līdzekļi pret jūras slimību

Atsākoties aktīvākai ceļošanai, īpaši vasarā – arvien biežāk klienti aptiekā jautā pēc šiem līdzekļiem, stāsta klīniskā farmaceite. Labai pašsajūtai ceļojot, pārvietojoties ar dažādiem transporta līdzekļiem – auto, autobusu, kuģi, lidmašīnu – iesaka lietot līdzekļus ar ingvera ekstraktu, arī ingvera tēju un konfektes. Ingvers palīdz novērst sliktu dūšu, tam piemīt pretvemšanas iedarbība un to izmanto gremošanas traucējumu gadījumā. Ingveram piemīt arī pretiekaisuma, sviedrējoša un sirdsdarbību regulējoša darbība. Tabletēs izmanto ingvera ekstrakta un B6 vitamīna kombināciju, un tās jālieto laicīgi – vienu stundu  pirms ceļojuma un papildus garāka ceļojuma laikā.

Ceļojumu slimības profilaksei pret vemšanu un reiboņiem izmanto arī medikamentu ar dimenhidrinātu, par kuru lietošanu jākonsultējas ar speciālistu, kā arī smagākos gadījumos izmanto ārsta nozīmētos recepšu medikamentus. Ja jums ir sūdzības par jūras slimību, spēcīgiem simptomiem un to ilgāku saglabāšanos, noteikti konsultējies ar savu ārstu.

Lai patīkami un droši vasaras ceļojumi un aktivitātes!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.