"Klīnikā EGV" ap 60-70% olšūnu donoru ir dzemdējušas sievietes
Reproduktīvās veselības klīnikā "Klīnika EGV" aptuveni 60-70% no olšūnu donorēm ir dzemdējušas sievietes, aģentūrai LETA stāsta "Klīnikas EGV" ginekologs Mārtiņš Levenšteins.
Līdz ar to, pēc viņa domām, otrajā lasījumā Saeimas atbalstītie grozījumi, kas paredz, ka par olšūnas donori var būt dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem, pašreizējo situāciju būtiski nemainīs.
Taču Levenšteins norāda uz dažiem citiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā pirms likuma grozījumu veikšanas.
Saskaņā ar jaunākiem "Eurostat" datiem aizvien palielinās vecums, kurā sieviete dzemdē pirmo bērnu. Latvijā tas ir 26,1 gads, atzīmē Levenšteins.
Viņš skaidro, ka reproduktīvās veselības jomā tas nozīmē, ka sabiedrība zaudē iespējas iegūt kvalitatīvu donora materiālu no jaunām sievietēm, jo, kā ir atzīts medicīniski, jo jaunāks donors, jo ir lielāka iespēja iegūt atbilstošu materiālu. Statistiski rēķinot, ja gadā Latvijā ir ap 20 000 dzemdību, tad likumā pieļaujamā donoru vecuma grupā no pirmajām dzemdībām 26,1 gadu vecumā līdz 35 gadiem kopskaits Latvijā ir ap 200 000.
Otrs būtisks aspekts ir Latvijā pastāvošā vīriešu un sieviešu disproporcija vecuma grupā, kad sieviete beidzot ir gatava bērnam. Tas rada tendenci, ka pirmais bērns sievietēm dzimst krietni virs 30 gadiem.
"Un te mēs varam vaicāt, vai nedzemdējusi sieviete, piemēram, 28 un vairāk gados nav gana nobriedusi, lai pieņemtu lēmumu kļūt par donoru vai nekļūt?" jautā Levenšteins.
Tā kā Saeimas diskusijās ir izskanējuši argumenti par donoru gatavības psiholoģiskajiem aspektiem, Levenšteins piekrīt, ka īsi pēc pilngadības sasniegšanas sieviete varētu nebūt gatava, taču, lai izvērtētu viņas motivāciju un psiholoģisko gatavību, klīnikas speciālisti veic pārrunas.
Kā ziņots, Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, paredzot, ka par dzimumšūnas donoru var būt vesela persona - vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Iepriekš likumā nebija paredzēta norma, ka sievietei jābūt dzemdējušai, lai varētu būt par olšūnas donori.
Tāpat vēstīts, ka vairākās Latvijas augstskolās sākusies "Klīnikas EGV" sociālā kampaņa "Dalies! Esi donors", kas paredzēta donoru piesaistīšanai neauglības ārstēšanas programmai.
Kampaņas laikā plānots uzrunāt no 3000 līdz 5000 jauniešu vecumā no 18 līdz 35 gadiem, informējot viņus par iespējām donēt dzimumšūnas, kā arī aicinot viņus kļūt par dzimumšūnu donoriem.
Jau ziņots, ka Latvijā kopš 2012.gada, kad tika sākta valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma, ir dzimuši vairāk nekā 400 bērni. Taču kopumā neauglības ārstēšanas rezultātā, kurā ietilpst arī medicīniskā apaugļošana, dzimušo bērnu skaits ir daudz lielāks.
LETA