medicine.lv skaitļos

Lietotāji online246
Aktīvie uzņēmumi11977
Nozares raksti1541
Ekspertu atbildes21477
Ķirurgs: Aklās zarnas iekaisums ir biežākā ķirurģiskā saslimšana bērniem (VIDEO) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ķirurgs: Aklās zarnas iekaisums ir biežākā ķirurģiskā saslimšana bērniem (VIDEO)

Publicitātes foto

Rīgas Stradiņa universitātes profesors un bērnu ķirurgs Aigars Pētersons stāsta par to, kas ir akūts apendicīts, kādi ir biežākie šīs akūtās vēdera dobuma saslimšanas simptomi bērniem un kādi ir stereotipi, kas joprojām valda Latvijas sabiedrībā par akūtu apendicītu bērniem.

Pētersons aicina nenodarboties ar bērna pašārstēšanu un uzsver, ka tikai atsevišķās situācijās nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, kad bērnam ir akūts apendicīts.

"Akūts apendicīts ir viena no biežākajām akūtajām vēdera dobuma saslimšanām bērniem. Jāsaka, tā ir biežākā ķirurģiskā saslimšana. Ar akūtu aklās zarnas piedēkļa iekaisumu slimo bērni visās vecuma grupās, taču visbiežāk slimo bērni vecumā no 7 līdz 14 gadiem, kad gandrīz katrs septītais zaudē savu aklās zarnas piedēkli operācijas rezultātā," stāsta profesors Aigars Pētersons.

Akūta apendicīta simptomi atšķiras maziem bērniem, respektīvi, līdz 3 gadu vecumam, un pusaudžiem. Maziem bērniem biežākie simptomi ir vēdersāpes, augsta ķermeņa temperatūra, kas var sasniegt 39 – 39,5 grādus, vemšana un caureja. Lielākiem bērniem ir vēdersāpes, ķermeņa temperatūra parasti 37,2 – 37,5 grādi, vemšana ir reta, biežāk ir slikta dūša, atteikšanās no ēdiena, un biežākie vēdera izejas traucējumi viņiem ir aizcietējums. Lielākiem bērniem nav raksturīga caureja.

"Protams, akūts apendicīts ir problēma, kas prasa neatliekamu ārsta konsultāciju!" uzsver bērnu ķirurgs.

"Pēdējo gadu laikā ir būtiski mainījusies akūta apendicīta diagnostikas secība un ārstēšanas taktika dažāda vecuma bērniem. Agrāk tika uzskatīts, ka visos gadījumos neatliekama ķirurģiska ārstēšana jāveic pirmo stundu laikā pēc slimnieka stacionēšanas slimnīcā, taču mūsdienās ķirurgs vispirms nosaka, vai slimniekam ir komplicēts vai nekomplicēts aklās zarnas piedēkļa iekaisums.

Ja piedēkļa iekaisums ir komplicēts, respektīvi, ja ir notikusi piedēkļa plīšana (perforācija) ar vēdera dobuma infekciju, slimnieks tiek operēts. Operāciju veic akūti pēc slimnieka sagatavošanas operācijai. Šeit nebūtu vietā teikt, ka operācija jāizdara stundas, divu vai četru stundu laikā. To nosaka tas, kādā veselības stāvoklī slimnieks tiek ievietots slimnīcā un cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai atjaunotu slimnieka svarīgās organisma funkcijas," par izmaiņām akūta apendicīta ārstēšanā stāsta Aigars Pētersons.

"Ja bērnam apendicīts nav komplicēts, mēs uzsākam antibakteriālu vai pretmikrobu ārstēšanu, respektīvi, bērnu ārstē ar antibiotikām. Šī pieredze nāk no Skandināvijas valstīm, kur jau vairāk nekā 10 gadu bērniem nodrošina antibakteriālu ārstēšanu, un šī ārstēšana nekomplicēta apendicīta gadījumos 75 % ir sekmīga. Protams, vecāki nereti jautā, vai 100 % gadījumu ar antibiotikām var izārstēt akūtu apendicītu. Vadošā nostādne ir tāda, ka līdz 15 % gadījumu var būt slimības atkārtošanās (recidīvs), kad piedāvājam bērnam veikt neatliekamu ķirurģisku ārstēšanu," turpina skaidrot profesors.

"Mēs esam anketējuši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā slimo bērnu vecākus, kuri vēršas pie mums pēc palīdzības, kad bērnam ir sāpes vēderā vai ir gūti traumatiski bojājumi, uzdodot viņiem četrus līdz piecus jautājumus, kas saistīti ar bērna sāpēm vēderā un akūta apendicīta ārstēšanu.

Pirmais jautājums, uz kuru lūdzām atbildēt, bija: "Kas veicina akūta apendicīta rašanos bērnam?". Iespējamie atbilžu varianti bija: 1. Norīti ķiršu kauliņi, saulespuķu sēkliņas vai citi svešķermeņi; 2. Gripa vai citas vīrusa saslimšanas; 3. Aizcietējums. Pareizā atbilde ir trešā – "aizcietējums", bet diemžēl 57 % vecāku atbildēja nepareizi – ka bērnam, piemēram, ēdot ķiršus ar visiem kauliņiem, attīstās akūta apendicīta iekaisums.

Otrais jautājums bija: "Vai akūtu vēdersāpju gadījumā vienmēr ir akceptējama pašārstēšanās vai ir jābrauc uz slimnīcu?" Šim jautājumam bija trīs iespējamās atbildes: 1. Nezinu, vai ir akceptējama pašārstēšanās; 2. Noliedzu pašārstēšanos; 3. Ir akceptējama pašārstēšanās. Diemžēl 18 % vecāku uzskata, ka akūtu vēdersāpju gadījumā ir akceptējama pašārstēšanās. 24 % atbild, ka nezina, kā būtu pareizi jārīkojas. Tātad gandrīz puse no mūsu sabiedrības nezina, kas būtu jādara, kad bērnam ir akūtas vēdersāpes. Pareizā atbilde ir: nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība un jāvēršas tuvākajā stacionārā. Pat ģimenes ārsta uzaicināšana mājās, kas var notikt tikai nākamajā diennaktī, nav pareizais risinājums.

Trešais jautājums bija: "Vai akūtu vēdersāpju gadījumā vienmēr ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība?" Iespējamās atbildes: 1. Jā; 2. Nē; 3. Nezinu. 61 % vecāku atbildēja pareizi, ka akūtu vēdersāpju gadījumā ir jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība. 39 %, kas aptuveni ir viena trešā daļa no mūsu sabiedrības, atbildēja nepareizi.

Ceturtais jautājums bija: "Vai visos gadījumos akūta apendicīta ārstēšana ir ķirurģiska?", uz kuru bija trīs iespējamās atbildes: 1. Jā; 2. Nē; 3. Nezinu. 85 % vecāku atbildēja nepareizi. Sabiedrībā joprojām valda uzskats, ka visos gadījumos akūts apendicīts ir jāārstē tikai ķirurģiski, kas nav īsti precīzi, jo pēdējo piecu līdz desmit gadu Eiropas un pasaules pieredze parāda, ka akūtu apendicītu bērniem ļoti veiksmīgi var izārstēt bez operācijas, nodrošinot intravenozi ūdens sāls šķīdumu, kā arī antibakteriālus līdzekļus.

Tiem vecākiem, kuri uzskatīja, ka ir iespējama tikai ķirurģiska palīdzība, ja bērnam ir akūts apendicīts, uzdevām piekto jautājumu: "Cik ilgā laikā pēc iestāšanās stacionārā būtu jāsniedz ķirurģiskā palīdzība?" un iespējamās atbildes: 1. Divu stundu laikā; 2. Sešu stundu laikā; 3. 24 stundu laikā. 81 % vecāku atbildēja, ka divu stundu laikā pēc nonākšanas stacionārā ir jāsniedz ķirurģiskā palīdzība. Te gribu uzsvērt, ka ļoti daudzās Eiropas valstīs akūto apendicītu nakts stundās neoperē. Ir pierādīts, ka, operējot bērnu nākamās dienas rītā, izārstēšanās rezultāts nemainās.

Ko var secināt no anketas rezultātiem? "Vecāki nav gatavi šodienas bērnu ķirurgu un pediatru ārstēšanas taktikai akūtu vēdersāpju gadījumos. Tātad – netiek savlaicīgi izsaukta ātrā medicīniskā palīdzība, bieži vien bērns turpina atrasties mājās bez diagnozes un turpinās pašārstēšanās. Ar to droši vien var izskaidrot arī to, ka pēdējo divu gadu laikā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ir stipri pieaudzis novēloti stacionēto bērnu skaits, kuriem nereti konstatē vēdera dobuma komplikācijas akūta apendicīta situācijās."

Banner 280x280


 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma":

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Uzziniet par menopauzes simptomiem un to, kā menopauzes hormonu terapija un citas procedūras var palīdzēt sievietēm saglabāt veselību un dzīves kvalitāti.

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam NATEO D Forte pilienus – dabisku D vitamīnu īpaši attīrītā eļļā, kas palīdzēs D vitamīnam uzsūkties organismā.

"Apimi" roku krēms ar medu – ienes vasaras maigumu un smaržu ikdienā!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt kompektu – roku krēmu ar medu sievietēm un vīriešiem.

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Izstāsti Latvijai veselības receptes