Kinezioloģiskie teipi – maģiskais brīnums vai veiksmīgs ārstniecisks process!
Pamatojoties uz šo koncepciju, medicīniskais teips ir izstrādāts, lai neierobežotu kustības. Ietekmējot šādā veidā skartos muskuļus, tiek aktivizēts organisma pašārstēšanās process. Šīs metodes attīstīšanās laikā, drīz kļuva skaidrs, ka šīs metodes pielietojuma iespējas ir daudz plašākas, nekā tikai muskuļu ārstēšana. Deviņdesmito gadu beigās, bijušais profesionālais futbolists Alfreds Nijhui ieviesa šo metodi Eiropā. Tajā laikā šī metode jau tika izmantota arvien biežāk Amerikā un Āzijā, un šī ārstēšanas metode ātri kļuva populāra arī Eiropā.
Mūsdienās pieaug šīs metodes sekotāju skaits Eiropā un Londonas Olimpiskajās spēlēs varēja redzēt, cik nozīmīga ši metode ir kļuvusi profesionālajā sportā. Dažādi terapeiti Nīderlandē un Vācijā joprojām atklāj jaunas pielietošanas iespējas un tehnikas, un apmainās ar zināšanām un pieredzi. Attīstoties, šī metode kļuva sarežģītāka un ar plašu metodoloģiju un tā turpina attīstīties. Tagad tā ir zināma, kā Medicīniskā Teipinga koncepcija.
Kinezioloģiskā teipa īpašības
Medicīnas Teipinga koncepcijā, medicīniskais teips elastīgs kokvilnas teips tiek lietots ar hipo-alergēnisku līmes slāni. Līmes slānis ir īpaši izstrādāts, kas ļauj materiālam elpot. Teipu pacienti var nēsāt pat ilgstošu laika periodu (līdz pat 14 dienām), bez jebkādām problēmām. Ja teips ir uzlikts pareizi, uzreiz ir jūtams pozitīvs ādas kairinājums. Ārstnieciskais teips var tikt izstiepts līdz 140%, kas ir līdzīgs ar ādas pašas elastību.
Maldīgs ir priekšstats, ka teips ir piesūcināts ar pretsāpju vai citām zālēm. Kā arī būtiski ir ievērot, ka plāksterus var uzlīmēt tikai vienu reizi!
Teipa ražošanas īpašību rezultātā to var pielietot tikai uzlīmējot gareniski. Līmes slānis ir jāsasilda līdz ķermeņa temperatūrai, kā rezultātā tas dos nekavējošu iedarbības rezultātu. Teips ir ūdensizturīgs: to var lietot, ejot dušā vai peldot.
Iedarbība
UZMANĪBU! Ieteikums, pielietojot teipošanas metodi, izmantot profesionāļu palīdzību, jo nepareizi uzlīmējot teipu cilvēks var panākt pretēju efektu – sev kaitēt!
Nepieciešams ir vērst uzmanību, ka teips proporcionāla pielietošana attiecībā pret ādas elastību. Uzlīmējot teipu ar pareizo iestiepumu, vajadzīgā virzienā, tas muskuli stiprina un stimulē vai, tieši pretētji, mazina muskuļa spēku un tonusu. Daudzos gadījumos pacienti jautā par iespēju uztrenēt muskuļus tikai ar teipu paldzību, bet šeit viņus sagaida vilšanās - teips nav vienīgi ārstēšanas metode, bet visefektīvāka ir kompleksa pieeja problēmas risināšanā Teipu izmanto kā palīgu starp masāžām, vingrošanām un rehabilitāciju, lai iedarbību pastiprinātu un rezultāts būtu noturīgāks.
Vēl kinezioteips uzlabo asinsriti un vielmaiņu audos. Pareizi uzlīmējot, tas rada vairāk vietas zemādas zonā, kas ietver sākotnēji limfvadus, kapilārus un dažādus centrtieces un centrbēdzes receptorus. Izmantojot dažādas teipošanas tehnikas, var tikt panākta dažāda iedarbība. Viena no svarīgākajām ir sāpju mazināšana, samazinot spiedienu un uzlabojot cirkulāciju.
Ja ir gadījies, lai gan teipu ir līmējis profesionālis, bet tas nav palīdzējis, nevajag atteikties no šīs ārstniecības metodes, jo svarīgi ir pirmsākumā noteikt pareizo diagnozi un precīzu sāpju vietu, un tikai tad izdomāt pareizo veidu, kā teipu uzlīmēt. Iedarbību, ja viss ir pareizi izdarīts, piemēram, sāpju gadījumā, var sajust tuvāko 30 minūšu laikā.
Ja teipu vienā un tajā pašā vietā līme bieži, tad reizēm nepieciešams ieturēt pauzi, lai āda pāris dienas atpūšas. Jāskatās ir individuali, cik jutīga ir āda, kā tā reaģē.
Vai teipu krāsām ir nozīmes?
Vienozīmīgi uz šo jautājumu nevar atbildēt, jo pēc austrumu filozofijas, darbojas, tā saucamā, krāsu teorija, kur katrai krāsai ir sava nozīme – bēša (miesas krāsas) – neitrāla, nomierinoša; melna – dzīvības krāsa; zila – pretiekasuma krāsa; sarkana – agresīvā krāsa utt. Ir bijuši gadījuma, kad noteiktu krāsu cilvēka organisms nepieņem un teips nelīp klāt, tad nevajadzētu atmest cerību, bet vienkārši izmēģināt citu krāsu.
Medicīniskās teipošanas indikācijas:
* hipotonisku muskuļu stimulēšanai
* hipertonisku muskuļu atslābināšanai
* muskuļu aizsardzībai pret pārslodzi
* locītavu aizsardzībai
* sāpju remdēšanai
* iekaisumu samazināšanai
* limfas tūskas mazināšanai
* hematomas mazināšanai
* iespējamo brīvkustības veidu ietekmēšanai
* propriocepcijas uzlabošanai
* stājas korekcijai
* fascijas korekcijai
Kad teips palīdzēs?
1.Muskuļu darbības veicināšana, regulējot muskulatūras tonusu.
2.Asinsrites un limfas atteces sastrēgumu novēršana.
3.Sāpju mazināšana.
4.Locītavu darbības atbalsts:
*stimulējot propriorecepciju;
* oriģējot kustību virzienu;
* palielinot stabilitāti.
5.Neiroreflektīvā iedarbība.
Sāpes ir biežākais iemesls, kādēļ tiek līmēts teips. Zemāk ir minēti biežākie gadījumi, pielietojot šo metodi:
* potītes mežģijums un sastiepums
* ceļu sāpju gadījumā
* muguras sāpes
* stājas traucējumi bērniem
* savilkti pleci, stīvs kakls
* sāpoši elkoņi
* mazina menstruālās sāpes
* lai mīkstinātu rētaudi, pēc operācijas
* pēc krūts vēža operācijas (kad noņemts krūts dziedzeris, ļoti bieži pamst roka, jo precedūras laikā ir ietekmēti arī limfvadi)
ATCERAMIES! Teipošana ļoti efektīvi darbojas kombinācijā ar masāžu un vingrošanu. Šīs procedūras ir iespējams veikt
"fiziocentrs.lv" Bruņinieku 28, Rīga
Pierakstīties var zvanot pa telefona nr. 67186594
Informāciju par procedūrām Jūs varat iegūt arī mājas lapā www.fiziocentrs.lv vai pa tālruni 67186594.
Procedūru veic diplomēti fizioterapeiti, kuri ir izgājuši speciālos MTC teipinga apmācības/sertifikācijas kursus pie Latvijas Olimpiskās vienības fizioterapeita un MTC instruktora Baltijas valstīs Mareka Osovska.