Ķermeņa radītās skaņas var liecināt par saslimšanām
Krakšķoši kauli, džinkstoņa ausīs vai rūcošs vēders var būt signāls, ka kaut kas nav kārtībā ar tavu veselību. Noskaidro, kad ķermeņa radītās skaņas ir dabiska parādība, bet, kad tām jāpievērš papildu uzmanība.
Krakšķoši ceļgali
Ceļgalu locītavās atrodas sinoviālais šķidrums – dabīgā smērviela, kas ieeļļo muskuļu cīpslas un samazina berzi kustību laikā. Mainoties slodzei uz locītavu, šķidrumā esošie burbulīši pārsprāgst, rados krakšķošo skaņu. Tāpat, iespējams, ka locītavas kļuvušas mazāk elastīgas.
Ja locītavu krakšķēšanu pavada sāpes vai pietūkums, nepieciešams doties pie ārsta. Tāpat konsultējies ar speciālistu, ja jūti, ka locītavas ierobežo tavas fiziskās aktivitātes. Ja jūti sāpes ceļgalos, pie vainas var būt arī ieplīsis menisks.
Rūcošs vēders
Ēdienreižu starplaikos kuņģa zarnu trakts ik pēc pāris stundām saraujas intensīvās, reizēm skaļās, kontrakcijās, lai atbrīvotos no niecīgajām ēdiena atliekām. Vēdera rūkšana ne vienmēr liecina par nepieciešamību paēst, tāpēc, ja nejūties izsalcis, droši vari šīs skaņas ignorēt.
Apmeklē speciālistu, ja papildus vēdera rūkšanai izjūti sāpes vai vēdera uzpūšanos.
Pastāvīga krākšana
Iemiegot sašaurinās tava muskulatūra atslābinās, audi atslābst un elpceļi sašaurinās. Elpojot rodas mīksto audu un rīkles vibrācija, kas izraisa krākšanu. Tā var rasties elpceļu saslimšanu dēļ, pēc alkohola lietošanas un to var veicināt liekais svars.
Tomēr atsevišķos gadījumos krākšana saistāma ar nopietnām veselības problēmām. Ja tavu krākšanu pavada elpas trūkums, tu pamosties nosvīdis vai jūties miegains dienas laikā, apmeklē ārstu. Iespējams, ka krākšanas cēlonis ir miega apnoja – slimība, kam raksturīga elpceļu nosprostošanās miegā. Tā veicina insultu, diabētu un dažādas sirds un asinsvadu slimības, tāpēc to nepieciešams ārstēt.
Krakšķošs žokļa kauls
Skaļš un ass troksnis no žokļa kaula var liecināt, ka nedaudz izkustējies apakšējā vai augšējā žokļa skrimslis. Apmeklē speciālistu, ja nespēj pilnīgi aizvērt vai atvērt žokli. Savukārt, ja tev piemīt paradums griezt zobus miegā, tādējādi krakšķinot žokli, iegādājies īpašu mutes aizsargu – tā tu pasargāsi zobus no nodilšanas, kā arī novērsīsi žokļa bojājumus, kas nākotnē var izraisīt locītavu problēmas un sāpes.
Viegli svilpjoša skaņa caur degunu
Viegli svilpjoša skaņa elpojot visbiežāk rodas saaukstēšanās gadījumā – gaisam ir pārlieku maz vietas un, to izpūšot, rodas skaņa. Satraukumam ir pamats tādā gadījumā, ja skaņa parādās pēc traumas – iespējams, ka traumas rezultātā tava deguna starpsieniņā radusies plaisa.
Dūkšana vai džinkstoņa ausīs
Viegla džinkstoņa ausīs parasti ir īslaicīga. Tavas smadzenes šajā brīdī saņem elektriskos signālus, ko maldīgi interpretē kā skaņu. Apmeklē speciālistu, ja troksnis ausīs ir ilgstošs un dzirdams tikai vienā ausī. Tas var liecināt par infekciju vai iekšējās auss traucējumiem.
Sirdspukstu skanēšana ausīs
Iespējams, ka tavām ausīm ir paaugstināta jutība pret skaņām vai kādi faktori padara tavu asinsplūsmu skaļāku nekā parasti. Ja tev parādās šādi simptomi, apmeklē ārstu. Atsevišķi šī simptoma cēloņi, piemēram, traucējumi vēnās vai paaugstināts muguras šķidruma spiediens, var izraisīt nopietnus veselības traucējumus.
Tāpat iespējams, ka sirdspukstus tu dzirdi tāpēc, ka ausu kanālu bloķē sakrājies ausu vasks. Konsultējies ar speciālistu, lai atklātu problēmas cēloni.