Ķermeņa daļas, kurām pieskaroties tu apdraudi savu veselību
Saskarsmē ar apkārtējo vidi uz tavām rokām un nagiem neticamā ātrumā uzkrājas mikrobi. Pieskaroties jutīgākajām ķermeņa daļām, mikrobi viegli nokļūst tiem labvēlīgā vidē, tādējādi veicinot dažādas saslimšanas.
Pat tad ja rokas mazgā regulāri, mikrobi uz tām nokļūst jau tūlīt pēc higiēnas procedūras. Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kas nēsā gredzenus, kā arī tiem, kuru nagu garums pārsniedz divus milimetrus – pētījumi liecina, ka uz viņu rokām mikrobi atrodami vēl lielākā skaitā. Lai pasargātu savu veselību, centies nepieskarties tām ķermeņa zonām, kas ir īpaši uzņēmīgas pret kaitīgajiem mikroorganismiem.
Ausis
Aizskarot ausu kanālu ar pirkstu, ausu tīrāmo kociņu vai kādu citu priekšmetu, tu kairini plāno ādu, kas klāj auss kanālu, un pavisam viegli vari to traumēt. Tāpat tu tādējādi iestum dziļāk sēru, kas var veidot sēra korķi un pasliktināt dzirdi.
Ja jūti pastāvīgu niezi ausīs vai tev šķiet, ka pasliktinājusies dzirde, nemēģini neko darīt paša spēkiem. Apmeklē speciālistu. Viņš noteiks, vai pie vainas ir sērs, infekcija vai kāda ādas kaite, un noteiks nepieciešamo ārstēšanu.
Seja
Saskaņā ar pētījumiem cilvēki pieskaras savai sejai aptuveni četras reizes stundā, taču šis ieradums var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Uz tavas darba galda virsmas atrodas simtiem reižu vairāk baktēriju nekā uz tualetes poda sēdekļa. Aiztiekot maigo sejas ādu pēc tam, kad tavas rokas atradušās uz netīras virsmas, tu veicini dažādas saslimšanas un izsitumu veidošanos. Turklāt tavi pirksti niecīgā daudzumā izdala eļļas, kas var viegli aizsprostot poras. Rūpīgi nomazgā rokas pirms mazgā seju vai uzklāj uz tās krēmu, un neaiztiec seju pārējā laikā.
Acis
Pirms ievieto acīs kontaktlēcas vai uzklāj un noņem kosmētiku, nomazgā rokas. Taču pārējā laikā acis neaiztiec un neberzē – tās ir īpaši jutīgas pret dažādiem mikroorganismiem. Ja jūti niezi, sausumu vai kontaktlēcu radītu diskomfortu, konsultējies ar savu acu ārstu.
Mute
Atrodoties darbā, cilvēks pieskaras savai mutei aptuveni 23,6 reizes stundā, liecina pētījums, kas nesen veikts Lielbritānijā. Tieši mutē nokļūst lielākā daļa mikrobu, kas atrodas uz tavām rokām, tāpēc centies atbrīvoties no šī kaitīgā ieraduma.
Deguna iekšpuse
Ja tu mēdz urbināt degunu, tev ir par 51% lielāka iespēja inficēties ar stafilakoka baktēriju – slimības izraisošu mikrobu, kas grūti pakļaujas ārstēšanai.
Pēcpuse
Anālajā atverē atrodamas dažādas kaitīgas baktērijas, piemēram, zarnu nūjiņas, kas viegli var izraisīt nopietnas infekcijas. Vienmēr rūpīgi nomazgā rokas pēc tam, kad esi apmeklējis tualeti, un esi īpaši piesardzīgs, ja nodarbojies ar anālo seksu – dzimumloceklis nekādā gadījumā nedrīkst tikt ievietots makstī uzreiz pēc tam, kad bijis anālajā atverē.