Katra 4. sieviete zina, ka osteoporozi var ārstēt
11% aptaujāto ir pārliecināti, ka viņi ar osteoporozi nesaslims, tālab par to nemaz nesatraucas. Satraukumam pamatu neredz arī 28% aptaujāto, jo zina, ka šo slimību var ārstēt, pat, ja osteoporoze tiek atklāta.
26% aptaujāto uzsver, ka osteoporoze ir slimība, kuru nenovēlētu nevienam, bet 23% atklāj, ka patiešām baidās no osteoporozes radītiem lūzumiem. Trešā daļa atbildējušo nevēlas piedzīvot brīdi, kad lūzuma dēļ viņi būtu aprūpējami.
Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija 2010.gada vasaras sākumā veiktajā aptaujā piedalījās 478 respondentu – kundzes no visas Latvijas, kuras veica kaulu blīvuma mērījumus.
Osteoporoze, kalcijs un D vitamīns
Gandrīz 50% no visiem aptaujātajiem norādīja, ka ikdienā lieto kalcija preparātus. Ikdienā papildus D vitamīnu lieto 40% respondentu. D vitamīns ir būtiski nepieciešams sievietēm pēc 50 gadu vecuma, menopauzes laikā, jo kauli strauji zaudē savu masu un bez D vitamīna klātbūtnes uzņemtais kalcijs nespēj stiprināt kaulus. Tomēr, ja osteoporozes terapijā ir izvēlēts medikaments, kura sastāvā jau ir D vitamīns, tad papildus tas nav jālieto.
Osteoporoze un fiziskā aktivitāte
Anketā tika jautāts arī par ikdienas fizisko aktivitāti. 59% aptaujāto norādīja, ka ikdienas dodas vismaz 30 minūšu ilgās pastaigās. Gandrīz 65% aptaujāto norādīja, ka vasarā strādā dārzā, kas diemžēl ir sezonāla fiziska aktivitāte, kas netiek veikta nepārtraukti katru dienu. Tikai 18% ikdienā vingro mājās vismaz 30 minūtes un vēl mazāk - 6% apmeklē vingrošanas nodarbības pie speciālista. Zinot, ka fiziskajām aktivitātēm ir liela nozīme gan, lai izvairītos no osteoporozes, gan lai veiksmīgi sadzīvotu ar to, varam secināt, ka kopumā fiziskā aktivitāte aptaujāto vidū nav pietiekama. Pētījumos ir novērots, ka straujākais kaulu minerālā blīvuma zudums ir vērojams tiem pacientiem, kuri mazāk kustas, tālab aicinām ikvienu kaut mazliet piespiesties un palielināt fizisko aktivitāšu daudzumu ikdienā.
Osteoporoze un attiecības
Aptaujas anketā tika jautāts, vai ikdienā ar tuviniekiem tiek runāts par savām veselības problēmām. Puse atbildējušo norāda, ka pārrunā ar saviem bērniem vai citiem tuviniekiem savas veselības problēmas, tomēr, vieni ar savām sāpēm paliek vairāk kā 22% aptaujāto. Dažreiz, vai tikai brīžos, kad jūtas ļoti slikti, pie tuviniekiem vēršas ap 28% aptaujāto.
Plašāku informāciju par osteoporozi iespējams iegūt Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas mājas lapā www.osteo.lv. LOPIA bezmaksas tālrunis: 80 00 00 18.
Laura Zvirbule,
Divi gani – sabiedriskās attiecības