medicine.lv skaitļos

Lietotāji online42
Aktīvie uzņēmumi12767
Nozares raksti12016
Ekspertu atbildes21477
Kas notiek ar mazuli saldajā miedziņā? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas notiek ar mazuli saldajā miedziņā?

Miegs ir viena no mūsu dzīves neatņemamām sastāvdaļām, par kuru ikdienā aizdomājamies vien tad, kad rodas interese iztulkot pagājušajā naktī redzētos sapņus vai tad, kad nākas cīnīties ar bezmiegu. Par miedziņu pirmajos dzīves mēnešos stāsta miega speciālists Juris Svaža.

Daudz lielāku uzmanību miegam un gulētiešanas rituāliem mēs pievēršam pēc sava mazulīša nākšanas pasaulē, jo bēbītis dzīves pirmajos mēnešos lielāko diennakts daļu pavada miegā – tās var būt pat 20 stundas. Taču vai mēs zinām, kāpēc mazulim tik daudz ir jāguļ un kas ar bērniņu īsti notiek saldajā miedziņā?

Kā stāsta miega speciālists Juris Svaža, miega laikā notiek organisma enerģijas spēka atjaunošanās, mainās hormonu līmeņi, miegā vairāk izdalās augšanas hormons, īsāk sakot miegs ir process, kurā mēs atgūstam spējus, atjaunojamies.

Bērna miedziņam ir vairākas fāzes - dziļais jeb lēnais miegs un sapņu jeb ātrais miegs, kas izskaidro, kāpēc daļu nakts mazulis čuč mierīgi, taču ir brīži, kad bērniņš mostas. Dziļajā miegā visi fizioloģiskie procesi kļūst lēnāki - elpošana un sirdsdarbība palēninās, muskuļu tonuss un asinsspiediens pazeminās.

"Ātrais miegs atbild par mūsu smadzeņu funkcionēšanu. Tēlaini to varētu salīdzināt ar kompjūtera "Reset" podziņuu - ja kaut kas neiet, pārslodzes gadījumā ir vajadzīgs pārstartēt," atklāj miega speciālists.

Banner 280x280

Ja mēs - pieaugušie, ātrajā miegā pavadām aptuveni 20 procentus no sava nakts miera, tad jaundzimušie sapņo gandrīz 50 procentus no laika, kas pavadīts čučumuižā.

Miega traucējumi var piemeklēt ikvienu mazuli. Tie var būt saistīti ar satraucošiem notikumiem bērna dzīvē, piemēram, gultiņas vietas maiņa mājoklī; ja ģimenē saticības periodu nomainījuši strīdi, arī tad, ja mazulis ir apslimis. Bērniņš var nepakļauties ierastajam miega režīmam, ja pār viņu dominē fizioloģiski procesi - pūšas vēderiņš vai aug zobiņi.

Juris Svaža iesaka: "No 6 mēnešu vecuma būtu jāatradina no ēšanas naktī, jo fizioloģiski bez tā var iztikt. Ja šāda ēdienreize tomēr naktī netiek izskausta, tad tas ir tā sauktais iemācītais bads."

Tieši tāpēc tik svarīgi ir miega rituāli, kas ir kā disciplīna. Novērojumi liecina, ka miega traucējumi ir biežāk sastopami bērniem, kuriem nav ieviesti labie gulētiešanas paradumi- ja mēs, vecāki, laicīgi ierādām bērnam pietāti pret miegu, tad arī problēmu visbiežāk nav.

Tomēr nevajadzētu ļauties bērna niķiem un stiķiem, jo mazais iemācās – ja es savā gultiņā raudāšu 10 minūtes, mamma noteikti atnāks un paņems mani rokās. Tās var būt pat 15 vai 20 minūtes, kurās bērns nepiekāpīgi pieprasa vecāku uzmanību, taču speciāli raudināt bērniņu audzināšanas nolūkos arī nav vēlams, tā vietā labāk mazuli midzināt lasot pasakas vai dziedot šūpuļdziesmas.

Labs padoms ir bērniņu aijāt miedziņā tad, kad viņš ir saguris, nevis jau pārguris, jo tad var nākties noklausīties mazuļa koncertu paaugstinātos toņos un būs jābūt pacietīgiem, lai palīdzētu bēbītim iemigt.

Jau 6 līdz 9 mēnešu vecumā, bērniņiem vajadzētu nakts miegā pavadīt 7 stundas, kuru laikā mazulis krāj spēkus jauniem dienas notikumiem.

Der ielāgot, ka bērniņu droši drīkst midzināt naktslampiņas gaismā vai pat tumsā, jo viņa drēbju skapī nedzīvo iedomu bubuļi, kuri mostas, kad iestājas nakts. Kad mazulis sasniedzis 4 mēnešu vecumu, mēs varam viņam piedāvāt rotaļu draugu, kurš kopā ar viņu dosies uz čuču muižu.

Foto: Stock.XCHNG
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes