Kas jāzina par teipiem? Stāsta ergoterapeite
Raksta autore: Olga Vildfanga, ergoterapeite VCA poliklīnika "Pļavnieki"
Elastīga materiāla teipus izmanto gan hronisku mugurkaulāja, sprandas vai locītavu saslimšanu radīto sāpju mazināšanai un stāvokļa uzlabošanai, gan estētikā – grumbu mazināšanai. Taču, lai gūtu gaidīto efektu, ir svarīgi tos uzlīmēt pareizi.
Kinezioloģiskās teipošanas koncepciju pagājušā gadsimta 70. gados izstrādāja hiropraktiķu un manuālo terapeitu komanda. Pirmos teipus pasaule ieraudzīja sportistiem 1988. gada olimpiskajās spēlēs. Uz ādas uzlīmētās dažādu krāsu lentes izraisīja plašas diskusijas sabiedrībā – kas tas ir? Kādam nolūkam? Kā strādā? Kāds efekts? Tagad teipošanu kā palīgu pret sastiepumiem, iekaisumiem, tūsku un sāpēm plaši lieto ne tikai sportisti.
Pašatveseļošanās katalizators
Pati teipa lente neārstē – tā nesatur medikamentu vai kādu citu brīnumu; tas ir elastīgs plāksteris no ādai līdzīga biezuma materiāla, kas ietekmē organisma cirkulācijas sistēmas, veicina muskuļu darbību, atbalsta saistaudus, stimulē ādas mehanoreceptorus. Mūsdienās teipošanu plaši izmanto kinezioloģijā, medicīnā un estētikā skaistuma veicināšanai un saglabāšanai.
Ir dažādi teipu veidi – klasiskie, sporta teipi, cross teipi, dinamiskie, un katram no tiem ir savas tehniskās īpašības. Atšķirība ir materiālā sastāva, līmes daudzuma, lentes stiepjamības ziņā. Konkrēta teipošanas tehnika vai lietojamais teipošanas veids ir atkarīgs no mērķa, kas savukārt ietekmē rezultātu.
Teipu var līmēt tikai speciālists
Pašlaik aptiekās un sporta preču veikalos teipus var nopirkt bez ierobežojuma, taču cilvēks bez iepriekšējām zināšanām un pieredzes to lietošanā labākajā gadījumā nenodarīs sev neko ļaunu.
Teipus visbiežāk izmanto pēc traumām, muskuļu sastiepuma, stājas korekcijai, muskuļu atslābināšanai vai slodzes regulēšanai, asinsrites uzlabošanai, locītavu darbības amplitūdas atjaunošanai.
Ir jāsaprot – ja teips spēj uzlabot situāciju, tad, tāpat kā nepareizi lietotas zāles, nepareizi uzlīmēts, tas var pasliktināt stāvokli. Tāpēc labāk neeksperimentēt un teipu līmēšanu uzticēt speciālistam – ergoterapeitam, fizioterapeitam, manuālajam terapeitam, logopēdam, ārstam, sporta masierim. Nepareizi uzlīmēta teipa dēļ var rasties alerģiskas reakcijas – tikai speciālists spēs novērtēt pacienta ādas stāvokli, to pareizi sagatavot teipošanai un uzlikt lentes vajadzīgajās vietās, lai tās patiešām palīdzētu. 80% pacientu teipa iedarbību jūt tūlīt pēc tā uzlīmēšanas, reizēm parādās siltuma vai kņudēšanas sajūta, kas nozīmē, ka teips savu darbu paveicis – asinsrite ir uzlabojusies un organisms sācis pašatveseļošanās procesu. Savukārt, ja sajūtama nieze, dedzinoša sajūta vai citas diskomforta pazīmes, teips steidzami jānoņem.
Pasargā pirms sāpēm
Teipus var līmēt ne tikai tad, kad jau sāp viena vai otra vieta, bet arī preventīvi. Piemēram, sportists, kurš zina, ka viņa vājā vieta ir celis vai potīte, vēl pirms slodzes var nostabilizēt locītavu ar teipiem. Savukārt cilvēki ar mazkustīgu dzīvesveidu, kuri nolēmuši aktīvi ķerties pie dārza darbiem, dodoties pie funkcionālā speciālista, tostarp ergoterapeita un fizioterapeita, var saņemt konsultāciju un nepieciešamības gadījumā uzlīmēt teipus, lai pēc strādāšanas dārzā nebūtu ierasto muguras un muskuļu sāpju.
Ja sāp locītavas vai muskuļi, nevajag uzreiz ķerties pie pretsāpju tabletēm – labāk doties pie speciālista, kas var ne tikai uzlīmēt teipu, lai atvieglotu stāvokli, bet arī sniegt noderīgu padomu, kā pareizi strādāt ar savu ķermeni – kā kustēties, kā vingrot, kā palielināt slodzi un tamlīdzīgi.
Dodoties pie ārsta, vajadzētu līdzi paņemt iepriekš veikto izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir. Protams, ārsts funkcionālais speciālists, veicot standarta izmeklējumus, vizītes laikā pieņems pareizo risinājumu arī tad, ja iepriekšējo izmeklējumu nav.
Uzlabo, nevis ierobežo dzīves kvalitāti
Visbiežāk rodas jautājumi, vai drīkst iet dušā, vai ir ierobežots laiks, cik ilgi var staigāt ar teipu, vai tas netraucēs kustībām un neizmainīs ierasto dzīves ritmu, vai nozīme ir teipa krāsai.
Speciālists nosaka konkrētu laiku (trīs līdz septiņas dienas), cik ilgi var turēt uzlīmētu teipu. Ja teips kādā veidā izraisa diskomfortu vai nepatīkamas izjūtas, tas jānoņem. Duša, baseins un citas aktivitātes teipam nekaitē, tās pat ir ieteicamas, jo teips vislabāk strādā, ja muskuļi un āda ir kustībā. Teipa iedarbība ir mazāka, ja esam nekustīgi – guļot vai sēžot muskuļi nestrādā vairākos režīmos, un teips nevar kārtīgi paveikt savu darbu.
Ņem vērā!
Teipu neliek pirms kosmētiskām procedūrām, kas skar noteipoto vietu, pirms masāžas, manuālās terapijas vai citām procedūrām, kas saistītas ar ādu un muskuļiem.
Lentes krāsai nav izšķirošas nozīmes – tā ir katram pašam individuāli jāizvēlas pēc savām izjūtām. Ja pacientam labāk patīk kādas noteiktas krāsas lente, efekts būs labāks, jo sen zināms, ka pozitīvas emocijas ārstēšanos ietekmē labvēlīgi.
Teipi skaistumam
Pēdējos gados teipus arvien aktīvāk izmanto arī estētiskiem mērķiem. Sejā ir daudz muskuļu un muskulīšu, kas nemitīgi strādā – runājot, smejoties, ēdot, samiedzot acis, izpaužot emocijas un tamlīdzīgi. Esot slodzē, muskulim ir tendence sarauties, un ar gadiem tas vairs neatgūst sākotnējo formu – rodas tā sauktās mīmikas grumbas starp uzacīm, no deguna uz muti, ap acīm. Ar teipiem atslābinot atbilstošos muskuļus, var panākt situācijas uzlabojumus.
Pretēji tam, ka sāpju, traumu, saspringuma un citu stāvokļu uzlabošanai ir svarīgi, lai mēs kustētos, estētiska lietojuma gadījumā teips vislabāk darbojas naktīs. Arī estētiskos nolūkos izmantotiem teipiem jābūt profesionāļa līmētiem, tāpēc nevajadzētu riskēt ar savu seju un mēģināt to darīt paša – cerētā efekta vietā var sanākt kārtīgs defekts.
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 42
https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html