Kas jāņem vērā, dodot medikamentus bērnam?
Bērnam saslimstot, vecāku galvenais uzdevums ir parūpēties par atvases pareizu ārstēšanu un drīzu izveseļošanos, konsultējoties ar zinošu speciālistu. Rīkojoties uz savu galvu vai neuzmanīgi lietojot ārsta nozīmētos medikamentus, bērna pašsajūta var pasliktināties un slimībai var parādīties dažādas bīstamas blakusparādības
Precīzi nomēri nepieciešamo devu
Ja ārsta nozīmētais medikaments ir lietojams šķidrā veidā, noteikti izmanto atbilstošu mērierīci – speciālu trauciņu zālēm, uz kura atzīmēti ielietie mililitri. Neizmanto tējkaroti vai ēdamkaroti – tādā veidā bērns var uzņemt pārāk daudz vai pārāk maz zāļu.
Skaidri zini, cik bērns sver
Vairāku medikamentu ieteicamā deva atkarīga no bērna svara, nevis vecuma. Precīzi nezinot, cik bērns sver, tu vari izsniegt pārāk mazu zāļu devu, kas nesniegs vēlamo efektu, vai gluži otrādi – pārāk lielu, riskējot ar medikamentu pārdozēšanu.
Katru reizi, apmeklējot pediatru, atzīmē, cik tavs bērns sver, un konsultējies ar ārstu vai farmaceitu, ja šaubies par viņam nepieciešamo medikamentu devu.
Uzsākot lietot jaunus medikamentus, vienmēr rūpīgi izpēti instrukciju
Gadījumos, kad bērnam regulāri jālieto dažāda veida medikamenti, vecāki mēdz kļūt izklaidīgi – ilgstoši izsniedzot noteiktu zāļu devu, viņi šo pašu daudzumu piemēro jauniem medikamentiem. Rūpīgi izlasot zāļu lietošanas instrukciju, iespējams ne tikai iepazīties ar iespējamajām blakusparādībām un lietām, kas jāņem vērā, bet noskaidrot, kāda ir ieteicamā medikamentu deva. Ilgstoši lietojot medikamentus nepareizās devās, sekas var būt pavisam nopietnas, izraisot, piemēram, aknu vai nieru bojājumus.
Neizsniedz papildu devu, lai novērstu kļūmi vai paātrinātu izveseļošanos
Ir sarežģīti panākt, ka mazulis norij visu nepieciešamo zāļu devu. Tomēr pat tad, ja puse zāļu nonākušas uz grīdas vai mazā drēbēm, necenties iedot viņam papildu devu. Pietiekami liels daudzums zāļu jau var būt nonācis bērna organismā un papildu deva var būt bīstama. Tā nerīkojies arī tad, ja neilgi pēc zāļu lietošanas bērnam bijusi vemšana. Konsultējies ar ārstu – atkarībā no medikamentu veida, viņš noteiks, kā rīkoties tālāk.
Tāpat, neredzot tūlītēju zāļu iedarbību, vecāki mēdz kļūdaini pieņemt, ka deva nav bijusi pietiekama. Tomēr jāņem vērā, ka vairums medikamentu, tostarp lielākā daļa antibiotiku, sniedz redzamu rezultātu tikai pēc dažām dienām. Papildu deva nepaātrinās atlabšanu, taču var radīt nopietnas blakusparādības.
Vienmēr pabeidz iesākto kursu
Antibiotikas un vairāki citi medikamenti ir jāizlieto līdz galam, pat tad, ja bērns šķietami jūtas labāk. Neveicot pilnu medikamentu kursu, slimība var atgriezties.
Neizmanto medikamentus no iepriekšējām slimošanas reizēm un vienmēr pārbaudi to derīguma termiņu
Laikā, kad bērnam parādās pirmie simptomi, vecāki nereti izvēlas dot zāles, kas palikušas pāri no iepriekšējās reizes, kad bērns bijis slims. Tomēr tā var būt kāda cita saslimšana ar līdzīgiem simptomiem, kam nepieciešami gluži citi medikamenti. Saņemot nevajadzīgas zāles, bērna slimība var saasināties. Tāpat iespējams, ka organisma baktērijas pret tām izstrādās pretestību, un tās vairs nedarbosies tad, kad patiešām būs nepieciešamas.
Tāpat rūpīgi uzraugi, lai zālēm nebūtu beidzies derīguma termiņš – ir medikamenti, kuru ieteicamais izmantošanas laiks ir ļoti īss.
Vienmēr uzdod visus neskaidros jautājumus ārstam
Ja neesi pārliecināts, nemeklē atbildes internetā. Nebaidies vērsties pie sava bērna ārsta un uzdot visus neskaidros jautājumus viņam. Tāpat noskaidro, pie kā vērsties, ja kļūdu esi pieļāvis ārpus ārsta darba laika.