Kas ir PCOS?
PCOS jeb policistisko olnīcu sindroms ir hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kas radusies hormonālo traucējumu rezultātā. Sievietes organisms ar PCOS izstrādā vairāk vīriešu hormonu, kuri ietekmē menstruālo ciklu un var izraisīt anovulāciju, ietekmēt fertilitāti, būt par cēloni pastiprinātam apmatojumam, aknei un kardiovaskulārajām problēmām. Lai arī varētu šķist, ka šī slimība nav tik izplatīta, tomēr pētījumi liecina, ka ar PCOS slimo 5–10% sieviešu, taču diagnosticēts tas tiek mazāk nekā pusei šo sieviešu. PCOS var būt iemesls tam, kādēļ sieviete nevar palikt stāvoklī, nevar tikt galā ar sejas ādas problēmām un akni vai arī nevar nomest liekos kilogramus, kaut gan regulāri sporto un lieto uzturā sabalansētu pārtiku. Bieži vien sievietes pat neaizdomājas, ka aiz šīm veselības problēmām slēpjas hormonu disbalanss, un veselības problēmu cēloni meklē pie citiem ārstiem, piemēram, pie dermatologa, vai pieņem, ka svara pieaugums ir izskaidrojams ar vielmaiņas palēnināšanos vai mazkustīgu dzīvesveidu. Ir ļoti svarīgi neatstāt bez uzmanības jebkuras pamanītās izmaiņas organismā un savlaicīgi doties pie ginekologa, lai noskaidrotu šo izmaiņu patieso iemeslu. Ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikā ”ALma” strādā pieredzējuši ginekologi, kuri neatstās bez ievērības pat mazākās izmaiņas jūsu organismā un pieliks visas pūles, lai noskaidrotu šo izmaiņu patieso iemeslu.
https://www.alma.lv/specialisti
PCOS raksturīgākie simptomi
• Sejas ādas problēmas – augsts androgēnu līmenis izraisa pinnes jeb akni, akne ir raksturīga pusaudžiem, bet, ja akne parādās pieaugušiem cilvēkiem, tas visbiežāk ir saistīts ar hormonu disbalansu. PCOS gadījumā izteiktāk akne veidojas uz vaigiem, zoda un kakla augšdaļas.
• Neregulāras menstruācijas – paaugstinoties vīrišķo hormonu līmenim organismā, menstruācijas kļūst neregulāras. Tās var iztrūkt līdz pat vairākiem mēnešiem. Asiņošana var būt izteikti vāja vai tieši pretēji – ļoti spēcīga. Sievietei var rasties neizskaidrojams svara pieaugums, svara pieaugums bieži ir novērojams kopā ar neregulāram mēnešreizēm, kas var liecināt par hormonu disbalansu organismā. Ja sieviete novēro svara pieaugumu, kas nav saistīts ar dzīvesveida vai ēdienkartes maiņu, vai ja svaru ir grūti nomest, tas ir iemesls pieteikt vizīti pie ginekologa un noskaidrot, vai iemesls šim svara pieaugumam nav olnīcu disfunkcija.
• Pastiprināta apmatojuma veidošanās – paaugstinoties vīrišķo hormonu līmenim, pastiprināti aktivizējas ķermeņa apmatojuma augšana, kā rezultātā sievietei var parādīties tumšs apmatojums uz virslūpas, zoda un citām ķermeņa daļām, kur līdz šim izteikta apmatojuma nebija.
• Neauglība – tieši olnīcu disfunkcija ir viens no biežākajiem neauglības cēloņiem, kad notiek neregulāra olšūnas izdalīšanās vai pat anovulāciju, kad olšūna bez medikamentu lietošanas neizdalās vispār.
• Metabolais sindroms un tā pamatā esošā insulīna rezistence (kopējas vielmaiņas izmaiņas, kuras var provocēt kardiovaskulāras problēmas), šajā gadījumā pie ginekologa pacientu nosūta ģimenes ārsts, dietologs vai uztura speciālists, lai precizētu cēloni, diagnozi un ārstēšanas iespējas.
PCOS raksturīgie simptomi var izpausties arī citu slimību gadījumā, kā arī bieži, izjūtot PCOS simptomus, sievietes vaino paaugstināto stresa līmeni ikdienā un ilgstoši nemeklē ginekologa palīdzību, kā rezultātā PCOS ārstēšana ir sarežģītāka un aizņem daudz vairāk laika nekā savlaicīgi diagnosticēta. PCOS diagnostika mēdz būt sarežģīta un laikietilpīga, tādēļ neatliec uz vēlāku laiku ginekologa vizīti, bet piesakies laikus. Ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikā ”ALma” strādā pieredzējuši ginekologi, kuri nodrošinās pilnu tavas veselības aprūpi.
https://www.alma.lv/pakalpojumi
PCOS ārstēšana
Viens no visbiežākajiem PCOS izraisītājiem ir ģenētiskas problēmas, bet bieži PCOS sindromu provocē insulīna rezistence un neveselīgs dzīvesveids – fizisko aktivitāšu trūkums, smēķēšana, neveselīgs uzturs. Ir jārēķinās, ka PCOS ārstēšanas process ir sarežģīts un laikietilpīgs, kā arī ārstēšanu ietekmē tas, vai sieviete tuvākajā laikā plāno grūtniecību. Ja sieviete tuvākā gada laikā neplāno grūtniecību, tad policistisko olnīcu sindroma ārstēšanā tiek uzsākta ar esošo simptomu mazināšanu – sejas ādas problēmu ārstēšanu, vielmaiņas traucējumu novēršanu, menstruālā cikla korekciju, svara samazināšanu, psiholoģisko problēmu novēršanu un endometrijas hiperplastisko procesu novēršanu. Sievietēm, kuras plāno grūtniecību, tiek izrakstītas ovulāciju stimulējošas zāles un neauglības ārstēšana. Sievietēm, kuras ir uzsākušas policistiskā sindroma ārstēšanu, ir svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu un samazināt sava ķermeņa svaru līdz ieteicamajām robežām. Sievietēm, kurām ir diagnosticēts PCOS, ir jāņem vēra, ka nav vienu universālu medikamentu policistiskā olnīcu sindroma ārstēšanai un pacientei ir jābūt gatavai pašai aktīvi iesaistīties ārstēšanas procesā, mainot savus uztura un dzīvesveida paradumus.
Vairāk informācijas par policistisko olnīcu sindromu tu vari uzzināt, piesakot vizīti pie ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikas ”ALma” ginekologiem.
https://www.alma.lv/kontakti