medicine.lv skaitļos

Lietotāji online60
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Kas ir migrēna, un kā to atšķirt no parastām galvassāpēm? Stāsta neiroloģe : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas ir migrēna, un kā to atšķirt no parastām galvassāpēm? Stāsta neiroloģe

Galvassāpes ir vienas no visbiežāk sastopamajām sāpēm, par kurām cilvēki sūdzas ikdienā. Spēcīgas galvassāpes ne tikai krietni apgrūtina intelektuālo darbu, bet bieži arī ierobežo fiziskās aktivitātes un paralizē pat vienkāršāko ikdienas darbu izpildi. Bet kāda ir robeža un galvenie simptomi, kas parastas galvassāpes pārvērš par diagnozi "migrēna"? Konsultē "Vivendi Galvassāpju centrs" neiroloģe, algoloģe Linda Zvaune.

Kas ir migrēna, un kādi ir tās veicinošie faktori?

Visā pasaulē ar migrēnu slimo apmēram viens miljards cilvēku, un tā ir visbiežāk sastopamā neiroloģiskā slimība. Migrēna rodas galvas smadzenēs, un tās rašanās ir cieši saistīta ar traucējumiem tajās galvas smadzeņu daļas, kas atbild par sāpju un citu sajūtu veidošanos. Vienkāršākiem vārdiem sakot, – migrēna ir pārāk jutīgas galvas smadzenes.

Migrēna parādās lēkmjveidīgi – dažus cilvēkus tā var piemeklēt vienu vai divas reizes gadā, citus – pat vairākas reizes mēnesī. Migrēnu var mantot no vecākiem vai vecvecākiem, taču veicinoši faktori ir arī hormonālās pārmaiņas, tādēļ sievietes ar migrēnu slimo trīs reizes biežāk nekā vīrieši.

Kā parastas galvassāpes atšķirt no migrēnas?

Migrēna nav tikai stipras galvassāpes – to pavada arī citi simptomi, kas var ievērojami ierobežot cilvēka ikdienas aktivitātes. "Nelabums, slikta dūša līdz pat vemšanai, pastiprināta jutība pret trokšņiem un gaismu ir biežākie pavadošie migrēnas simptomi, kas parasti nepiemīt parastām saspringuma tipa galvassāpēm," stāsta neiroloģe, algoloģe Linda Zvaune. "Raksturīga pazīme, kas atšķir migrēnu no citām galvassāpēm, ir fizisko aktivitāšu ierobežojums – migrēnas laikā ir grūtāk vai pilnībā neiespējami turpināt ikdienas gaitas, jo tās galvassāpes tikai pastiprina."

Banner 280x280

Aptuveni trešā daļa migrēnas pacientu jūt migrēnas tuvošanos, jo to signalizē migrēnas aura – tās ir sajūtas, kas var parādīties pirms galvassāpēm, retāk – pavada tās. Migrēnas aurai raksturīga neskaidra redze, spīdoši objekti redzes laukā (ņirboņa, mirgojošas gaismas), tumši laukumi vai citādi izkropļota redze, roku un kāju tirpšana, runas, retāk kustību traucējumi. Simptomi attīstās pakāpeniski un, beidzoties lēkmei, izzūd pilnībā.

Kā migrēnu diagnosticēt un kā to ārstēt?

Vairumā gadījumu migrēnu var viegli atpazīt pēc tās tipiskajām pazīmēm. Kā stāsta daktere, nav speciālu izmeklējumu, kas apstiprinātu migrēnas diagnozi, bet ir starptautiski noteikti galvassāpju diagnostiskie kritēriji, uz kuriem tiek balstīta migrēnas diagnoze. Ja ir kādi netipiski simptomi – bīstamie jeb tā sauktie sarkano karogu simptomi – un ārsts šaubās par diagnozi, šādos gadījumos var tikt nozīmētas atsevišķas pārbaudes, lai izslēgtu citus galvassāpju cēloņus. "Ir svarīgi zināt un izprast savu galvassāpju diagnozi, jo tādā gadījumā var pielietot vislabāk palīdzošo ārstēšanas metodi," uzsver daktere.

Migrēnai var izšķirt akūtu un profilaktisku ārstēšanu. Akūta migrēnas lēkme tiek ārstēta ar pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem kombinācijā ar pretvemšanas līdzekļiem. Ja tie nav pietiekami efektīvi, ārsts var nozīmēt speciālus pretmigrēnas līdzekļus (triptānus), tomēr pacientiem jābūt piesardzīgiem, lai nesāktu lietot pretsāpju medikamentus un triptānus pārāk bieži, – ieteicams tos lietot ne vairāk kā divas reizes nedēļā. Ja migrēnas lēkmes ir biežāk, jāapsver profilaktiskā terapija, kas vērsta uz to, lai nomāktu migrēnas lēkmju rašanos. Profilakses nolūkos ārsts var nozīmēt medikamentozu ārstēšanas kursu ar dažādiem medikamentiem. Arī galvassāpju dienasgrāmatas pildīšana ir daļa no ārstniecības, jo tas palīdz izpētīt un atklāt potenciālos trigerus jeb migrēnas lēkmes ierosinātājus.

Kādas ikdienas darbības var pastiprināt galvassāpes un migrēnu?

Migrēna ir neparedzama, un bieži vien ir grūti noteikt, kas tieši veicinājis migrēnas lēkmi. Tā var sākties jebkurā brīdī, tomēr daži cilvēki ir vairāk pakļauti migrēnas lēkmēm nekā citi. To nosaka migrēnas sāpju slieksnis – jo zemāks slieksnis, jo lielāks risks migrēnas lēkmei. Tā saucamie ierosinātāji jeb trigeri piedalās šajā procesā un veicina lēkmes sākšanos. Migrēnas trigeri nav visiem vienādi, bieži vien tā ir vairāku trigerfaktoru summa, piemēram, miega trūkums, menstruācijas, izlaista ēdienreize. Reizēm galveno ierosinātāju nav iespējams noteikt, un daļu no tiem ir teju neiespējami mainīt, ja trigeri nav no mums atkarīgi – piemēram, klimats, laika maiņas.

Biežākie migrēnas ierosinātāji:

• uzturs, alkohols, novēlotas vai pat izlaistas ēdienreizes, kofeīna izslēgšana no uztura, organisma dehidratācija;

• miega režīms (miega traucējumi, pārāk ilga gulēšana un neizgulēšanās);

• dzīvesveids (intensīva nodarbošanās ar sportu, tāli ceļojumi, īpaši dažādās laika zonās);

• vide (spoža, mirgojoša gaisma, spēcīgas smaržas un laika apstākļu maiņas);

• psiholoģiskie faktori (emocionāls satraukums vai atslābums pēc stresa perioda, tā saucamās brīvdienu galvassāpes);

• hormonālie faktori sievietēm (menstruācijas, hormonālie kontracepcijas līdzekļi un hormonu aizstājterapija).

Minētie trigeri parāda, ka migrēnas pacienta organisms ir daudz jutīgāks uz dažādām pārmaiņām ārējā vai iekšējā vidē, tādēļ cilvēkam nepieciešams pievērst lielāku uzmanību savām pamatvajadzībām un izvēlēties veselīgāku dzīvesveidu.

Jūnijā iniciatīvas "Ciet sāpes? Izstāsti farmaceitam" ietvaros visās "Latvijas aptieka" aptiekās iespējams saņemt informatīvu mapi ar dažādiem noderīgiem materiāliem par sāpēm un veidiem, kā ar tām cīnīties. Lai saņemtu mapi, vaicājiet farmaceitam!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Algoloģija / sāpju ārstēšana":

Uzņēmumi nozarē "Algoloģija / sāpju ārstēšana"

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Sāpes mugurā un locītavās ir viena no mūsdienu sabiedrības veselības un medicīnas aktuālākajām problēmām. Muguras un ekstremitāšu sāpes ierobežo pacientu spējas veikt ikdienas mājas darbus, ierobežo spējas pildīt darba pienākumus, rada atkarību no pretsāpju medikamentiem. Muguras un ekstremitāšu sāpju iemesli var būt dažādi.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Darba laiks

  • P.1700-2000
  • O.-
  • T.1000-1400
  • C.-
  • P.-
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40002036093
  2. LV40002036093
  3. "Luminor Bank", AS
  4. LV32RIKO0002010402905
  5. 18.09.1995

Apraksts

Sāpes mugurā un locītavās ir viena no mūsdienu sabiedrības veselības un medicīnas aktuālākajām problēmām. Muguras un ekstremitāšu sāpes ierobežo pacientu spējas veikt ikdienas mājas darbus, ierobežo spējas pildīt darba pienākumus, rada atkarību no pretsāpju medikamentiem. Muguras un ekstremitāšu sāpju iemesli var būt dažādi.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Vertebroloģija, vertebrologs, labs vertebrologs, vertebrologs Rīgā, vertebrologi, traumatologs, labs traumatologs, traumatologs Rīgā, traumatoloģija, traumatoloģijas, traumatologs ortopēds, labs traumatologs ortopēds, ortopēds, ortopēdija, ortopēds bērniem, bērnu ortopēds, ortopēdijas veikals, algologs, algoloģija, kaulu slimību ārstēšana, locītavu slimību ārstēšana, locītavu sāpes, osteohondroze, osteoartrīts, sāpes locītavās, locītavu slimības, kaulu sāpes, muguras sāpes, ārstēšana, kakla ortoze, muguras ortoze, muguras ortezes, ceļu ortoze, ceļa ortoze, ekstremitāšu sāpes, kāju sāpes, roku sāpes, medicīnas preču veikals, medicīnas preces, korsetes, ortozes, ortoze, korsetes mugurai, ortozes celim, muguras korsetes, ortozes mugurai, muguras jostas, ceļgala ortozes, grūtnieču josta, tehniskie palīglīdzekļi, saites, diagnostika, konsultācijas, locītavu iekaisums, sāpes mugurā, sāpes locītavā. Mugurkaulāja audzēji, metastāzes. Ortopēdija. Ortopēdiskās ortozes.  


Vairāk

Mājas lapa internetā