Kas ir kompulsīvā pārēšanās, un kā to uzveikt?
Kompulsīvā pārēšanās ir termins, ko lieto, lai aprakstītu ārpus kontroles esošus ēšanas paradumus. Kompulsīva pārēšanās ietver gan ēšanu naktī, gan ēšanu pēc sāta sajūtas iestāšanās, tāpat arī impulsīvo ēšanu un citus kompulsīvus ieradumus saistībā ar ēdienu, piemēram, ēdiena slēpšanu vai pat atkritumos izmesta ēdiena ēšanu.
Kompulsīvā pārēšanās
Iemeslu, kas slēpjas aiz kontroles zaudēšanas pār ēšanas ieradumiem, ir daudz. Daži cilvēki, piemēram, ēd papildus, jo tos nomāc garlaicība. Citiem kompulsīvā pārēšanās var vienkārši būt ieradums. Daudziem cilvēkiem tā ir kā savdabīgs aizsardzības mehānisms, kas palīdz izvairīties no emocionālām problēmām – jebkāda veida stresa, depresijas, trauksmes un citām. Uz kompulsīvo pārēšanos var norādīt visas vai jebkura no tālāk uzskaitītajām pazīmēm, kas regulāri notiek vismaz trīs reizes nedēļā.
- Ēšana ātrāk nekā parasti;
- Ēšana pēc sāta sajūtas iestāšanās;
- Ēšana, lai arī nav izsalkuma sajūtas;
- Ēšana vienatnē vai paslepšus no citiem;
- Vainas vai nomāktības sajūta pēc pārēšanās;
- "Apmātības" sajūta, kas saistīta ar ēšanu.
Kompulsīvā ēšana var būt nervu bulīmijas vai ēšanas mānijas simptoms, tomēr tā var rasties arī neatkarīgi no tā, vai ir diagnosticēti citi ēšanas traucējumi. Jāsaprot, ka pārēšanās nenozīmē vien pārāk lielu ēdiena patēriņu, piemēram, pie svētku galda, turklāt kompulsīvās pārēšanās risinājums ir krietni vien sarežģītāks nekā: "ēst mazāk" vai "vairāk vingrot", lai sadedzinātu uzņemtās kalorijas.
Kāpēc kompulsīvā pārēšanās ir problēma?
Kompulsīvā pārēšanās izraisa liekā svara pieaugumu, kas, savukārt, var veicināt aptaukošanos, vielmaiņas traucējumus un citas ar lieko svaru saistītas veselības problēmas.
Tie, kas mēdz pārēsties un kuriem ir normāls ķermeņa svars vai virs normas, bieži vien to nesaista ar ēšanas problēmām. Šiem cilvēkiem ir tendence piedēvēt neveiksmīgos svara zaudēšanas mēģinājumus un pārtikas izvēles problēmas asociēt ar neveiksmēm ("Man neveicas ar diētu" vai "Man nav gribasspēka").
Vai ir iespējams ārstēt kompulsīvo pārēšanos?
Ja tev ir kompulsīvās pārēšanās traucējumi vai ar to saistītas problēmas, tas nebūt nenozīmē, ka tev trūktu paškontroles. Šo problēmu ne vienmēr var novērst, jo dažādi ar šo medicīnisko problēmu saistīti pētījumi parāda, ka ēšanas traucējumu saknes meklējamas jau bērnībā. Tev var palīdzēt šie ieteikumi.
Izvairies no strikti ierobežojošām un drastiskām diētām. Tā tu vari pakļaut sevi riskam agrāk vai vēlāk emocionāli "salūzt". Tas, savukārt, var novest pie ēšanas mānijas.
Mācies saprast, kad ēd nepieciešamības un kad – komforta labad. Ja jūties nomākts, dusmīgs vai satraukts, konsultējies ar savu ārstu.
Lai palīdzētu cilvēkiem ar kompulsīvās pārēšanās traucējumiem, tiek pielietotas dažādas metodes, kas ietver uztura terapiju, kognitīvi biheiviorālo terapiju, kā arī psihoterapiju. Ja kļūst redzams, ka medikamenti varētu nepalīdzēt, ir nepieciešama stingra uzraudzība, īpaši bērniem un pusaudžiem.
Viena no galvenajām lietām, kas jāņem vērā, lai pārvarētu kompulsīvās pārēšanās traucējumus – veselīga dzīvesveida ievērošana!