Kas tev jāzina par krūšu veselību grūtniecības laikā?
Konsultēja Dr. Inta Dinsberga, Ginekoloģijas nodaļas vadītāja Veselības centrā 4
Krūšu dziedzeri ir pāra orgāns, kas sievietes organismā atbild par piena sekrēciju – rašanos un izdalīšanos. Katru dziedzeri veido apmēram 15–20 dziedzeraudu daiviņas, kas sastāv no saistaudiem, taukaudiem un alveolām, kuru iekšpusi izklāj šūnas, kas rada pienu. Katra alveola pāriet pienvadā, kurš ieplūst kopējā piena izvadkanālā, kas ar piltuvveida paplašinājumu atveras krūtsgalā. Krūtsgals atrodas areolas (neliela apļveida josliņa ap krūtsgalu) centrā, un tajā ir 12–16 izvadkanālu atveres. Areolas diametrs ir 3–5 centimetri, un tajā savukārt atrodas Montgomeri dziedzeri, kas izdala krūtsgalu dezinficējošu šķidrumu. Krūtsgals un areola ir pigmentēta, turklāt grūtniecības laikā pigmenta daudzums palielinās, krūtsgaliem kļūstot tumšākiem. Pastiprinātā pigmentācija vajadzīga, lai aizsargātu krūtsgalu un areolu pret neierasto slodzi, ko rada bērna zīdīšana.
Agrīnas grūtniecības vēstneses
Krūšu piebriešana, palielināšanās un pastiprinātais jūtīgums hormonu ietekmē ir viena no visagrīnākajām grūtniecības pazīmēm. Sievietes nav vienādi jūtīgas, taču pārmaiņas, kas krūtīs notiek gaidību laikā, vairāk vai mazāk izjūt visas. Tikko iestājas grūtniecība, sievietes hormonālā sistēma nopietni pievēršas krūts dziedzeru turpmākajai attīstībai, gatavojot tās bērniņa barošanai. Krūšu audi pārveidojas – sākot jau ar 10.–14. grūtniecības dienu strauji pieaug to hormonu daudzums, kas veicina krūts dziedzeru palielināšanos. Apmēram 6.–8. grūtniecības nedēļā krūtis palielinās un mainās arī to struktūra.
Kā mainās krūšu izskats?
Tas, cik ļoti krūtis grūtniecības laikā palielināsies, ir saistīts ar hormonālo līmeni organismā – katrai tas ir individuāls, taču slaidām sievietēm, kurām ir gan mazāk taukaudu, gan mazākas krūtis, krūšu dziedzeraudu proliferācija jeb palielināšanās grūtniecības laikā dažkārt ir vairāk pamanāma.
Nereti topošās māmiņas pārsteigtas vēro, ka krūtsgali grūtniecības laikā kļūst ievērojami lielāki un tumšāki. Tāpat arvien izteiktāks var kļūt zilais vēnu dzīslojums zem plānās krūšu ādas. Kā jau iepriekš noskaidrojām, pastiprinātā pigmentācija krūtsgaliem vajadzīga aizsardzībai pret drīz gaidāmo, neierasto slodzi (zīdīšanu).
Savukārt ar asinsvadu pastiprināto redzamību ir tā – krūts dziedzeri sievietei vispār ir ļoti labi apasiņoti, taču grūtniecības laikā palielinās ne tikai dziedzeraudu apjoms, bet arī asins apgāde. Jo vairāk dziedzeraudu, jo vairāk asinsvadu un sīko kapilāriņu, kas tos apasiņo.
Galvenie notikumi krūtīs
Grūtniecības pirmajā trimestrī hormoni palīdz proliferēties (palielināties un it kā atvērties) dziedzeraudiem un sagatavo tos bērniņa zīdīšanai jeb laktācijai.
Grūtniecības beigu periodā krūtīs sāk veidoties piens, taču tā sekrēciju vēl kavē hormons progesterons. Pēc dzemdībām progesterona un estrogēnu koncentrācija un to kavējošā iedarbība strauji samazinās un var sākties piena sekrēcija. Bērnam zīžot, krūtsgals un areola tiek kairināti – šī kairinājuma ietekmē veidojas hormons prolaktīns, kas stimulē piena sekrēciju, un oksitocīns, kas veicina piena izdalīšanos no krūts.
Ilze Klapere
Foto: Stock.XCHNG