Dzemdes kaklu atslogojošais pesārijs ir ierīce, kas ir veidota no silikona un kuras galvenais uzdevums ir veidot atbalstu dzemdes kaklam. Pēc pesārija ievadīšanas dzemdes kakls paliek atslogots, jo ir aizbīdīts uz mugurpusi un augļa galva vairs uz dzemdes kaklu nespiež.
Dzemdes kakla pesārijs ir silikona veidots riņķis ar plašu apmali. Materiāls ir mīksts un gluds, tā ievadīšana nav sāpīga, praktiski neizraisa alerģiskas reakcijas.
Kādos gadījumos ārsts iesaka ievadīt pesāriju?
Tādā situācijā, kad dzemdes kakls ir pārslogots un sāk saīsināties, rekomendē ievadīt dzemdes kakla pesāriju. Grūtniecības laikā dzemdes kakla saīsināšanās ir saistīta ar vēlīnu grūtniecības neiznēsāšanu un priekšlaicīgu dzemdību draudiem. Galvenā pazīme, pēc kuras ir skaidrs, ka ir grūtniecības pārtraukšanās draudi, ir saīsināts dzemdes kakls. Lai izmērītu dzemdes kaklu, veic ultrasonogrāfisko izmeklēšanu un nosaka dzemdes kakla garumu. Īpaši svarīgi ir laikus saprast, vai ir grūtniecības pārtraukšanās draudi, un, ievadot pesāriju profilakses nolūkos, negaidīt, kad dzemdes kakls sāks saīsināties. Sievietēm, kurām bijušas grūtniecības pārtraukšanās pēc 12. grūtniecības nedēļas, priekšlaicīgas dzemdības, dzemdes kakla ķirurģiska ārstēšana ir lielāks dzemdes kakla saīsināšanās risks. Tādām pacientēm parasti piedāvā padziļinātu izmeklēšanu, infekcijas izslēgšanu, ārstēšanu un pesārija ievadīšanu. Dažos gadījumos iesaka veikt dzemdes kakla sašūšanu, kas ir invazīva metode un ir saistīta ar lielāku infekcijas risku. Visefektīvāk dzemdes kakla sašūšana darbojās tad, kad ir veikta profilaktiski otrā trimestra sākumā. Vēlāk dzemdes kakla sašūšana vairs nav iespējama, bet pesāriju ievada līdz 34. grūtniecības nedēļai.
Dvīņu grūtniecības gadījumā arī pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks, kas ir lielāks nekā viena augļa grūtniecības gadījumā. Dzemdes kakls saīsinās biežāk un ātrāk. Pašreiz pētījumi liecina, ka arī dvīņu grūtniecības laikā dzemdes kakla pesārijs var samazināt priekšlaicīgu dzemdību draudus.
Kā ievada pesāriju?
Konsultācijas laikā ārsts nosaka ievadāmā pesārija izmēru atkarībā no grūtniecības laikā un klīniskās situācijas. Pirms ievadīšanas jābūt noteiktai maksts un dzemdes mikroflorai, ja nav, tad tiek paņemti uztriepes un uzsējumi. Tādā gadījumā, kad pastāv maksts un dzemdes kakla mikrofloras novirzes, veic mikrofloras korekciju. Pesārijs tiek apstrādāts ar antiseptisko līdzekli, ievadīts makstī un novietots uz dzemdes kakla. Tas nav sāpīgi, dzemdes kakls vai auglis nevar būt traumatizēts ievadīšanas laikā. Pēc ievadīšanas veic ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, lai pārliecinātos, ka pesārijs ir novietots pareizi.
Kad ievada pesāriji un cik ilgi lieto?
Profilaktiski pesāriju var ievadīt pirmā trimestra beigās, bet ārstēšanas nolūkos jebkurā grūtniecības laikā. Noteikti priekšlaicīgu dzemdību draudi var būt īpaši bīstami līdz 34. grūtniecības nedēļai, līdz ar to pesāriju ievada līdz 34. grūtniecības nedēļai. Pesāriju noņem 37./38. grūtniecības nedēļā, kad grūtniecība ir iznēsāta. Parasti dzemdības sākas nedēļas laikā pēc pesārija noņemšanas, tāpēc nav ieteicams noņemt pesāriju ātrāk par grūtniecības iznēsāšanas laiku.
Kas ir jāievēro, kad ir ievadīts pesārijs?
Parasti sievietes sūdzas par pastiprinātiem izdalījumiem, kas grūtniecības gaitai netraucē un nerada diskomfortu makstī. Izdalījumi var būt epizodiski un masīvi, kas var kādreiz prasīt vizīti pie ginekologa, lai saprastu, vai tie nav augļūdeņi. Parasti sievietēm ar saīsinātu dzemdes kaklu rekomendē miera režīmu un atturēšanos no dzimumdzīves. Ja ir papildus riski un indikācijas, grūtniece var tikt stacionēta. Ja ir nepieciešama citu medikamentu ievadīšana makstī, tad tas ir iespējams.
Kad nedrīkst ievadīt pesāriju?
Pesāriju neievada, kad ir asiņaini izdalījumi no dzemdes kakla un ir zemu novietota placenta, tek augļūdeņi un infekciozs process augļa apvalkos un dzemdē, dzemdes kakls ir atvēries vai ir dzemdes kakla attīstības anomālijas. Pesārija ievadīšanu neveic, ja ir zināmas augļa ģenētiskas patoloģijas vai strukturālas anomālijas.
Dr.med., doc. reproduktoloģe, ginekoloģe-dzemdību speciāliste Anna Miskova
"iVF Riga" – neauglības ārstēšanas un reproduktīvas ģenētikas klīnika
Zaļā 1-2.st., Rīga, LV-1010
Talrunis 67111117
E-pasts: ivfriga@ivfriga.eu
Publicitātes foto