Kas ir ārsta palīgi, un kā par tiem kļūt?
Viesojoties dažādās skolās un karjeras pasākumos, nereti skolēni uzdod jautājumus – kas ir ārsta palīgi, ko viņi dara un kur strādā, kas nepieciešams, lai kļūtu par ārsta palīgu? Šobrīd ārsta palīgi ir ļoti pieprasīti veselības aprūpes nozarē un viņu nozīme tikai pieaug.
Kas ir ārsta palīgs?
Ārsta palīgs ir medicīnas speciālists, kurš atbalsta ārstu un citus veselības aprūpes darbiniekus, nodrošinot efektīvu pacientu aprūpi un sadarbojoties ar veselības aprūpes komandu. Ārsta palīga loma ir būtiski svarīga – uzņemoties darbus gan tehniski, gan psiholoģiski, tie palīdz mazināt ārstu slodzi un uzlabot pakalpojumu kvalitāti.
Ko dara ārsta palīgs?
Ārsta palīgi ir spējīgi atpazīt jebkuru pacienta medicīnisko stāvokli un prasmīgi rīkoties dažādās neatliekamās medicīnas situācijās, spējīgi patstāvīgi veikt plaša spektra medicīniskās manipulācijas, kā arī spēj patstāvīgi uzstādīt diagnozi un nozīmēt pacienta ārstēšanu.
Ārsta palīgi strādā dažādās veselības aprūpes iestādēs – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, ģimenes ārstu praksēs, militārās medicīnas dienestos, privātklīnikās, kā arī veido savas privātprakses reģionos.
Ārsta palīgs ir atbildīgs par sabiedrības veselības saglabāšanu, veicināšanu, rehabilitāciju, diagnostiku, ārstēšanas norisi.
Ārsta palīgs ir atbildīgs par pacienta un piederīgo izglītošanu veselības saglabāšanai.
Kā kļūt par ārsta palīgu?
Lai kļūtu par ārsta palīgu, nepieciešams iegūt atbilstošu izglītību un apmācību.
RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža ir viena no senākajām medicīnas mācību iestādēm Latvijā, kura, saglabājot tradīcijas, pievienojot nozares profesionāļu zināšanas un ieviešot jauno tehnoloģiju iespējas, sagatavo jaunos speciālistus – ārsta palīgus. Koledžas studiju programma "Ārstniecība", kuras akreditācijā piedalījās arī ārvalstu eksperti, ir saņēmusi visaugstāko novērtējumu.
Tā ir īsā cikla augstākās izglītības programma, līdz ar to tiek iegūta arī augstākā izglītība veselības aprūpes nozarē.
Studiju ilgums ir 3 gadi. Studiju procesā tiek apgūtas teorētiskās zināšanas anatomijā, fizioloģijā, patoloģijā, medicīniskajā bioķīmijā, kā arī filozofija, psiholoģija, svešvalodas, uzņēmējdarbība. Padziļināti tiek apgūti klīniskās un profesionālās specializācijas studiju priekšmeti (piemēram, klīniskās procedūras ārsta palīga praksē, internās slimības, ķirurģiskās slimības, ginekoloģija un dzemdniecība, bērnu slimības, ārsta palīga rīcība NMP gadījumos, katastrofu medicīna, civilā aizsardzība un militārā medicīna).
Studiju programmā "Ārstniecība" ļoti liels laiks tiek veltīts tieši praktisko zināšanu apgūšanai. Koledžā ir laba simulāciju bāze, kas ļauj simulēt visus klīniskos gadījumus maksimāli pietuvinātus praksei, līdz ar to studenti, nokļūstot praksē veselības iestādēs – lielajās slimnīcās, ģimenes ārstu praksēs vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā –, ir sagatavoti reālajai darba videi un jūtas pārliecināti.
Būtiski ir arī tas, ka visi studiju kursu pasniedzēji ir praktizējoši mediķi, līdz ar to iegūtās zināšanas ir balstītas ne tikai teorijā, bet arī papildinātas ar piemēriem no reālās darba vides. Studenti dodas arī nodarbībās uz slimnīcām, kur skatās reālus gadījumus, risina situācijas un komunicē ar pacientiem.
Pēc studiju beigšanas ārsta palīgiem jāpapildina savas zināšanas, iegūstot neatliekamās medicīnas ārsta palīga vai ambulatorā dienesta ārsta palīga kvalifikāciju. Tāpat ir iespējams turpināt studijas Rīgas Stradiņa universitātē vai Latvijas Universitātē Veselības aprūpes studiju virziena programmās.
Kopsavilkumā, ārsta palīga loma ir būtiska veselības aprūpes sistēmā. Viņu darbs palīdz nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu pacientu aprūpi. Ja esat ieinteresēts kļūt par ārsta palīgu, izglītība un pieredze šajā laukā ir pirmais solis ceļā uz veiksmīgu karjeru veselības aprūpes nozarē.