medicine.lv skaitļos

Lietotāji online338
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Karš Ukrainā mums atņem miegu: Kā patstāvīgi tikt galā ar miega traucējumiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Karš Ukrainā mums atņem miegu: Kā patstāvīgi tikt galā ar miega traucējumiem?

Šausmīgie notikumi, kas pašlaik notiek Ukrainā, rada sarežģītu psihoemocionālo fonu lielai daļai cilvēku. Smagas domas ir miega traucējumu rezultāts: ir grūti aizmigt, un, ja izdodas, pēc tam jāpamostas nakts vidū. Speciāliste iesaka, kā šādā satraucošā periodā patstāvīgi tikt galā ar miega traucējumiem.

Kvalitatīvs miegs galvenokārt ir iespēja atjaunot nervu sistēmu. Tas ļauj būtiski uzlabot intelektuālās spējas, nodrošināt produktivitāti un labu garastāvokli visas nākamās dienas garumā. Pareizs miegs ir nepieciešams arī, lai atjaunotu enerģiju organismā. Tā ir normāla psihoemocionālā stāvokļa atslēga. Regulārs miega trūkums pakāpeniski noved pie organisma sabrukuma. Pētījumi liecina, ka pienācīgas nakts atpūtas trūkums var izraisīt vairāk nekā 150 slimību attīstību. Tāpēc bezmiegu nedrīkst ignorēt.

"Lai kontrolētu savu trauksmi un uzlabotu miega kvalitāti, ir svarīgi saprast, kas atrodas tavā kontroles zonā," saka medicīnas doktore, psihiatre, miega eksperte Natālija Bērziņa. "Parasti tās ir vienkāršas ikdienas lietas – dienas režīms, uzturs, tas, ko jūs darāt un kā gatavojaties miegam."

Ir divi noteikumi, kas palīdz mazināt stresu, ja, piemēram, tas ir bezmiega cēlonis. "Pirmā lieta ir ievērot savu grafiku: celties vienā laikā, ēst tajā pašā laikā, iet gulēt tajā pašā laikā," saka eksperte. “Galvenais ir negrimt gultā, cenšoties aizmigt no visa spēka. Labāk veikt kādu vienmuļu, klusu darbu citā istabā, palasīt grāmatu vai klausīties audiogrāmatu un, kad sāc justies miegains, ej gulēt. Tas jādara regulāri, arī naktī, ja pēkšņi pamosties un nevari aizmigt, kamēr izzūd problēmas ar aizmigšanu.

Otrs noteikums ir samazināt laiku, kas pavadīts gultā bez miega. “Tas ir, ja cilvēks guļ gultā 10 stundas, bet guļ tikai, teiksim, septiņas. Tad šīm trim stundām nav nekādas jēgas. Tas tikai pastiprina un paildzina bezmiegu,” stāsta daktere.

Banner 280x280

Relaksācijai noder apziņas vingrinājumi, koncentrēšanās uz apkārtējiem objektiem, skaņām un sajūtām, kas palīdz atbrīvoties no satraukuma. Tas ļauj smadzenēm nomierināties un sakārtot nervu sistēmu. Uzmanības maiņa tam ir ļoti labs mehānisms.

Vai tradicionālā medicīna var palīdzēt? Tirgū tiek piedāvāts daudz tēju, ārstnieciskas tinktūras, taču plaši pētījumi pierāda, ka visefektīvākā kombinācija miega uzlabošanai ir melatonīna, melisas un piparmētru kombinācija. Tēlaini izsakoties, melatonīns ir organisma dabiskās miegazāles. Ja zinātniski, tad tas ir hormons, kas regulē organisma diennakts ritmus. Savukārt melisas lapu ekstraktam piemīt spēcīga nomierinoša iedarbība. Tas darbojas kā antidepresants, un tas palīdz tikt galā ar pārmērīgu emocionālo stresu, pārmērīgu uzbudinājumu, depresiju, neirozēm un bezmiegu. Piparmētras ir līderes starp augiem, kas var normalizēt miegu un nomierināt. Pateicoties pētījumiem, izdevās noskaidrot faktu, ka visas piparmētru šķirnes lielā koncentrācijā satur mentolu un izovalerīnskābi. Šīs vielas atvieglo asinsvadu spazmas un attīra tos, nomierina nervu sistēmu un uzsāk miega hormona melatonīna veidošanās procesu.

Daktere atgādina, ka ir standarta noteikumi, kā sagatavoties miegam. Tu nevari  ēst pirms gulētiešanas, bet arī aizmigt izsalkušam ir slikti. Vislabāk ir ēst vieglu maltīti ne vēlāk kā divas stundas pirms gulētiešanas. Vēl viens no klasiskajiem noteikumiem ir pusotru līdz divas stundas pirms gulētiešanas samazināt "ekrāna laiku", tas ir, noliec tālruni, planšetdatoru plauktā, izslēdz televizoru. Ļoti noderīga ir viegla pastaiga svaigā gaisā bez pārmērīgas fiziskās slodzes. Pirms gulētiešanas ir svarīgi izvēdināt istabu un vēlams, lai telpā nebūtu pārāk karsts: 18 grādi ir diezgan ērta temperatūra gulēšanai.

Eksperti arī iesaka:

• Ierobežo vai izslēdz kofeīnu saturošu produktu (kafija, tēja, toniki) lietošanu! Nelieto tos sešas stundas pirms gulētiešanas!
Ievēro mērenību alkohola lietošanā! Deva pieaugušajam nedrīkst pārsniegt pāris glāzes vīna, pudeli alus vai 70 gramus stipro alkoholisko dzērienu dienā.
• Uz logiem izmanto tumšos aizkarus! Pašlaik rītausma ir jau diezgan agri, un, ja tev ir plāni aizkari, dienasgaisma var nomākt melatonīna ražošanu un traucēt rīta miegu.

“Cilvēkam jāizmēģina visas iepriekš aprakstītās metodes,” skaidro ārste, “jo viena var nedarboties. Bet, ja ilgstoši nekas nepalīdz un ir izteikts bezmiegs, tad jākonsultējas ar speciālistu.”

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...