Karpālā kanāla sindroms: 5 veidi, kā sev palīdzēt mājas apstākļos
Karpālā kanāla sindromu jeb nerva saspiedumu var izraisīt pārpūle, vienveidīgas un ilgstošas kustības, slimības, kā arī traumas. Daudzos gadījumos tas ir tipiskas ikdienas darbības rezultāts, piemēram, mūzikas instrumentu spēle vai rokdarbi. Šo sindromu var izraisīt arī ilgstoša rakstīšana ar datoru. Tas var ietekmēt tikai vienu vai abas rokas, izsaukt nejutīgumu vai tirpšanu pirkstos, īpaši rādītājpirkstos un īkšķos.
Tā simptomi ir pirkstu tirpšana, dedzinoša sajūta un sāpes, kas visbiežāk parādās vadošajā rokā. No karpālā kanāla sindroma visbiežāk cieš laukstrādnieki, dārznieki, frizieri, zobārsti un tie, kam nepieciešams daudz strādāt ar datoru. Simptomus ir iespējams atvieglot, mainot dzīvesveidu un lietojot medikamentus, kā arī ievērojot raksta turpinājumā minētos padomus.
Pārtraukumi starp atkārtotiem uzdevumiem
Neatkarīgi no tā, vai raksti, spēlē ģitāru, adi vai strādā ar urbjmašīnu, ik pēc 15 līdz 20 minūtēm velti laiku pārtraukumam, kura laikā pārtrauc darbu, atpūtini un izvingrini pirkstus. Izstaipi rokas, lai uzlabotu asins plūsmu tajās.
Plaukstas locītavas šina
Turot plaukstas taisnā stāvoklī, ir iespējams mazināt spiedienu uz mediāno nervu. Simptomi visbiežāk izpaužas naktī, tāpēc vakarā ap plaukstas locītavu valkājot šinu (fiksatoru), var atvieglot simptomus, pirms tie parādījušies. Ja darbā rodas problēmas ar atkārtotu uzdevumu veikšanu, fiksatoru uz plaukstas locītavas ieteicams valkāt arī dienas laikā.
Atslābinies
Pievērs uzmanību, cik saspringtas ir tavas rokas un cik daudz spēka tu izmanto pavisam ikdienišķi darbību veikšanai. Ja tev jāsaspringst vai jāpiepūlas, veicot tādus uzdevumus kā rakstīšana, rakstīšana ar datoru un citas, atslābini tvērienu vai samazini darbības veikšanai izmantoto spēku. Iespējams, var palīdzēt ergonomiska pildspalva vai vieglāka pieskaršanās taustiņiem. Ikdienas rutīnā tu ne vienmēr apzinies, cik daudz spēka uzdevumu veikšanai izmanto, un ka bieži vien tā ir pārāk daudz.
Siltums
Rokām jābūt siltām; aukstums pastiprina sāpes un stīvumu, ko izraisa karpālā kanāla sindroms, tāpēc kaut kas tik elementārs kā uzturēšanās siltumā var atvieglot tā izraisītos simptomus rokā un plaukstas locītavās. Roku sildīšana var palīdzēt sāpju un stīvuma gadījumā. Te var noderēt bezpirkstu cimdu valkāšana vai kādi citi roku sildītāji.
Veselīga dzīvesveida ievērošana
Smēķēšana ir viens no būtiskiem riska faktoriem sirds un asinsvadu slimību jomā, kā arī tās ietekmē pasliktinās karpālā kanāla sindroma izraisītos simptomus. Centies nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, seko līdzi ķermeņa svaram un uzturam.
Protams, lai precīzi noteiktu bojājumu, noteikti jāpiesakās vizītē pie neirologa. Diagnostika ir būtiska, jo no tās atkarīga ārstēšana, kas katrā gadījumā var atšķirties. Ilgstoši neārstēts nervu nospiedums var būtiski pasliktināt dzīves kvalitāti; ar laiku izdilst plaukstas muskuļi, tā zaudē spēku, kā rezultātā zūd spējas veikt vienkāršus ikdienas darbus.