Kardioloģe: Ir pierādīta omega-3 efektivitāte sirds slimību ārstēšanā un profilaksē
Līdz ar pavasara nogurumu mēdzam aizdomāties par savas sirds veselību, tai skaitā jau esošo slimību ārstēšanu un profilaksi. Viens no vienkāršākajiem veidiem – optimāla omega-3 uzņemšana. Omega-3 nepiesātināto taukskābju izmantošanas efektivitāte kardioloģijā ir tik augsta, ka omega-3 produkti bieži vien tiek iekļauti sirds un asinsvadu sistēmas slimību pacientu ārstēšanas rekomendācijās. Vairāk par šīm vērtīgajām taukskābēm un to ietekmi uz sirds un asinsvadu slimībām skaidro kardioloģe Emma Sokolova.
“Omega-3 ir būtisks daudzām organisma funkcijām, šīs grupas produkti palēnina oksidatīvā stresa procesus un kavē hroniska iekaisuma attīstību, tādējādi samazinot augsta asinsspiediena un paaugstināta holesterīna līmeņa riskus. Omega-3 taukskābes palēnina arī organisma novecošanās procesus un novērš ar vecumu saistītu slimību attīstību. Šīm nepiesātinātajām taukskābēm ir trīs būtiskākie veidi: dokozaheksaēnskābe (DHS), eikozapentaēnskābe (EPS) un augu izcelsmes alfa-linolēnskābe (ALS), kuras ir ļoti svarīgas cilvēka organismam,,” atzīmē kardioloģe.
Omega-3 nozīme sirds un asinsvadu veselībai
Omega-3 nepiesātinātās taukskābes piedalās vairākos nozīmīgos organisma procesos, piemēram, šūnu un audu membrānu veidošanā, kā arī audu hormonu sintēzē. Viens no šādiem hormonu veidiem ir eikozanoīdi, kas darbojas kā nervu pārraidītāji (neirotransmiteri) un imūnisistēmas veidotāji. Eikozanoīdiem piemīt arī pretiekaisuma un asinsvadus paplašinoša iedarbība, tie spēj samazināt arī asins recekļu veidošanos, kuri rada risku sirds veselībai.
Omega-3 nepiesātinātās taukskābes normalizē asins lipīdu spektru - samazina triglicerīdu līmeni, kas ir visvairāk izplatītie tauki cilvēka organismā, kopējo holesterīnu, ļoti zema un zema blīvuma lipoproteīnus, kā arī paaugstina augsta blīvuma lipoproteīnu līmeni. Ar to palīdzību iespējams novērst dzīvībai bīstamu aritmiju un trombu veidošanos. Tāpat klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka omega-3 taukskābes palēnina aterosklerozes progresiju.
Omega-3 taukskābēm ir liela loma sirds un asinsvadu funkciju regulēšanā. Apjomīga pētījumu bāze norāda uz omega-3 nepiesātināto taukskābju būtisko pozitīvo ietekmi uz asinsspiediena rādītājiem. Šīs taukskābes piedalās vairākos procesos, kas ietekmē asinsvadu un sirdsdarbības veselību, kā arī ir vērtīgas sirds slimību attīstības profilaksei
Uzņem omega-3 papildus
Foto: Freepik.com/ KamranAydinov
Ņemot vērā to, ka omega-3 nepiesātinātās taukskābes organisms pats nesintezē, tās ir jāuzņem ar minerālvielām vai uzturu. Cilvēkiem, kuri slimo ar sirds un asinsvadu slimībām ieteicams vismaz divas reizes nedēļā uzturā iekļaut treknas zivis, piemēram, lasi un skumbriju, kā arī tādu ar alfa-linolēnskābi bagātu pārtiku kā linsēklu, rapšu, sojas vai valriekstu eļļu. Ikvienam, ne tikai cilvēkiem, kuriem ir sirds un asinsvadu slimības, jāiekļauj uzturā dažādas sēklas, rieksti un dārzeņi, piemēram, linsēklu eļļa, kamelīna eļļa, valrieksti, auzu dīgļi, sojas pupas, tofu, spināti, kuri ir bagātīgs augu izcelsmes omega-3 taukskābju avots. DHS un EPS pamatā satur zivis un jūras valsts produkti, piemēram, lasis, skumbrija, sardīnes, tuncis
Augstāk minētie produkti visbiežāk nav latvieša ikdienas ēdienkartē, tāpēc ir būtiski omega-3 nepiesātinātās taukskābes uzņemt ar uztura bagātinātājiem, kas pieejami dažādās formās, piemēram, šķidrās zivju eļļas, kapsulas u.tml. Būtiski atcerēties, ka optimālā omega-3 dienas deva pieaugušajiem ir vismaz 500 mg dienā. Pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu ieteicams lietot vismaz 1000 mg dienā EPS+DHS taukskābes papildus ikdienas medikamentiem.