Karantīna un izolācija – vai mākam atšķirt un pareizi rīkoties?
Raksta autors: Ingars Burlaks, ģimenes ārsts, VCA "Elite"
"Sociālā distancēšanās", "pašizolācija", "karantīna" un "izolācija" ir noteikti katru dienu pat vairākas reizes dzirdēti termini, tomēr Veselības centru apvienībā (VCA) strādājošie ārsti un farmaceiti no kaimiņos esošās "Mēness aptiekas" bieži sastopas ar iedzīvotāju nepilnīgu izpratni un neatbilstošu rīcību. Nezināšana un neatbilstoša rīcība apdraud gan līdzcilvēkus, gan ārstus un farmaceitus, kuru darbs mums šobrīd visiem ir tik svarīgs. Vai tiešām zinām, ko šie termini nozīmē un kādu rīcību paredz?
Vispirms jāzina, ka abiem jēdzieniem – karantīna un izolācija – ir gan kopīgas, gan atšķirīgas iezīmes, un jāsaprot, kura no rīcībām ir pareizākais risinājums konkrētā situācijā. Tātad, gan vārds "karantīna", gan "izolācija" apzīmē stāvokli, kuras centrā ir slims vai iespējami slims cilvēks un viņa nošķiršana no pārējiem. Protams, ka abi gadījumi paredz bezierunu palikšanu mājās. Tiktāl par kopīgo. Atšķirīgais – karantīnu piemēro cilvēkam, kurš vēl nav saslimis, turpretī tad, ja jau ir apstiprināts saslimšanas fakts, ir nepieciešama izolēšana. Tā ir daudz akūtāka nekā karantīna.
Karantīna
Karantīnā, kas cieši saistīta ar pašizolēšanos, nošķiram asimptomātiskus (bez slimības simptomiem) cilvēkus, lai pasargātu apkārtējos no iespējamas saslimšanas un slimības uzliesmojuma izraisīšanās. Parasti ir kāds iemesls, kāpēc mēs tā rīkojamies, piemēram, paškarantīnā uzturas ļaudis, kas atgriezušies no ceļojumiem. Karantīna ir piemērota arī tādos gadījumos, ja ir bijusi saskare ar saslimušajiem. COVID-19 gadījumā karantīna jāievēro 14 dienas no iespējamās saskares brīža.
Atrodoties karantīnā, ieteicams rīkoties šādi:
• ieturi vismaz divu metru distanci no pārējiem ģimenes locekļiem,
• ja iespējams, uzturieties atsevišķās telpās,
• regulāri mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni. Ja tas nav iespējams, izmanto roku tīrīšanas līdzekli vai dezinficējošās salvetes,
• regulāri dezinficē/mazgā biežāk skartās virsmas,
• izvairies no pieskaršanās sejai,
• fiksē tādus simptomus kā paaugstināta temperatūra, klepus un rīkles gala iekaisums. Ja tādi parādās, zvani 8303.
Izolācija
Izolācija ietver daudz stingrākus pasākumus, jo tā paģērē izolēt saslimušo cilvēku, proti – to, kuram tests uzrādījis pozitīvu rezultātu. Ja tu esi izolācijā un mājās (tātad, tavi simptomi nav smagi un stacionēšana nav nepieciešama), jācenšas pēc iespējas vairāk norobežoties no pārējiem ģimenes locekļiem. Iesakāmi arī individuālie aizsardzības līdzekļi – sejas maskas. Taču atceries, ka vienreizlietojamās ķirurģiskās maskas ir jāmaina ik pa divām stundām un tās nav valkājamas atkārtoti. Maskas var pagatavot arī pats, bet arī tādā gadījumā tās bieži jāmaina, jāmazgā un jādezinficē.
Izolēšanās pasākumi
• Uzturieties atsevišķās telpās. Ja tas nav iespējams, saglabā vismaz divu metru loku no pārējiem ģimenes locekļiem;
• Nēsā masku, atrodoties vienā telpā ar citiem;
• Uzvelc masku, kad kāds atnes ēdienu vai citas tev nepieciešamas lietas;
• Mazgā rokas. Lieto ziepes un ūdeni. Ja tas nav iespējams, izmanto roku tīrīšanas līdzekli vai dezinficējošās salvetes;
• Turi tīras virsmas, piemēram, durvju rokturus, mobilos tālruņus, darba un citas biežāk skartās virsmas;
• Izmanto atsevišķus traukus, šķīvjus, dvieļus, vannas istabas un personiskos priekšmetus;
• Ja laika apstākļi ļauj, turi logus atvērtus, lai veicinātu gaisa cirkulāciju;
• Sazinies ar draugiem vai ģimenes locekļiem, ja tev nepieciešama palīdzība, lai iegādātos nepieciešamo no veikala vai aptiekas.
Ja simptomi saasinās (augsta temperatūra, elpas trūkums), zvani 113.
Sargāsim sevi un savus tuviniekus!