Kāpēc vakcinēšanu pret pneimokoku uzsāk tik agri?
Kopš 2012.gada februāra Latvijā tiek izmantota jauna vakcīna ar lielāku aizsardzību pret pneimokoka infekciju. Tajā tagad ir par 3 serotipiem vairāk, nekā iepriekšējā vakcīnā, tas ir - agrāk bija 7 serotipi, tagad tajā ir 10.
Pirmajos divos gados vakcīnai bija 4 posmi, bet, kopš pieminētā 2012.gada februāra kurss sastāv tikai no 3 potēm. Kopumā, vecums, kad ieteicama pirmā vakcīnas pote ir nemainīgs - 2 mēneši.
Kāpēc tik svarīgi ir šos profilakses pasākumus ievērot jau no 2 mēnešu vecuma? Jo tieši mazie bērni līdz 2 gadu vecumam ir īpaši neaizsargāti pret pneimokoka infekcijām, bērnu organisms vēl nav izstrādājis antiķermenīšus, kas spētu pārsist baktēriju aizsargbarjeru, skaidro Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs.
Šai vecuma grupai pneimokoka infekcija ir infekcija №1, kas bieži noris smagā pneimonijas, otīta, meningīta formā.
Nav brīnums, ka kopš 2000.gada šī vakcīna veikta bērniem vecumā no 0 līdz 2 gadiem jau 90 pasaules valstīs, kā arī daļā Eiropas savienības valstu - kopš 2001.gada.
Šī vakcīna ieteikta kā bērnu vakcīna Lielbritānijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Grieķijā, Itālijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Zviedrijā, Spānijā, Norvēģijā, Šveicē. Salīdzinoši nesen šī vakcīna iekļauta arī Latvijas Vakcinācijas kalendārā.
Iespējamība saslimt ar kādu no pneimokoka izraisītām infekcijas slimībām, pirmajā dzīves gadā ir par 15% lielāka. Jo vecāks ir bērns, jo zemāka ir iespējamība saslimt ar pneimokoka izraisītām slimībām.
Pētījumi, kas veikti ASV, pēc vakcīnas ieviešanas kalendārā, pierāda, ka pneimonijas gadījumi samazinājušies par 26%, meningīta saslimšanas gadījumi samazinājušies 2,6 reizes. Pie tam lielākās vecuma grupās šīs infekcijas izraisītās letālās sekas samazinājušās par 44%.
Kā redzat, skaitļi runā paši par sevi. Ņemot vērā augstāk rakstīto, secinājums ir viens: jo agrāk mēs, kā vecāki, uzsāksim profilaktiskos pasākumus, jo vairāk izredžu pasargāt bērnu, ja ne no šīs slimības, tad vismaz no slimības izraisītiem sarežģījumiem noteikti.
Uzziņai
Kas ir pneimokoks?
Pneimokoks ir ir Gram pozitīva baktērija, kura pēc formas atgādina graudu un ir sakārtojusies grupiņās pa divi (diplokoks).
Pneimokoks ir galvenā slimība, kas izraisa bakteriālo meningītu. Katru gadu pneimokoks izraisa daudz un dažādas saslimšanas bērniem, kuri ir jaunāki par 5 gadiem, piemēram, meningītu, asins infekcijas un vidusauss iekaisumus. Jābilst, ka bērniem, kuri ir jaunāki par 2 gadiem, ir lielāks risks inficēties ar šo slimību.
Kādas slimības izraisa pneimokoks?
Visbiežāk sastopamās neinvazīvās slimības, ko izraisa Streptococcus pneumoniae, ir vidusauss, deguna blakusdobumu un plaušu iekaisumi. Var attīstīties arī šādas invazīvas slimības: meningīts, pneimonija ar bakterēmiju, bakterēmija un sepse. Retos gadījumos pneimokoki var izraisīt endokardītu, osteomielītu, perikardītu un mīksto audu infekcijas.
Kāpēc manam bērnam vajadzētu saņemt šo vakcīnu?
Pneimokoka konjugētā vakcīna var novērst pneimokoka saslimšanu. Pneimokoka baktērija izplatās no cilvēka uz cilvēku cieša kontakta ar gļotādu sekrētiem, gan pilienu infekcijas veidā. Ne dzīvnieki, ne kukaiņi šo baktēriju neizplata.. Pēc saslimšanas pneimokoka infekcijas ir grūti ārstējamas, jo slimība ir kļuvusi izturīga pret dažiem medikamentiem, kas līdz šim tikuši izmantoti ārstēšanai. Tas padara aizsardzību pret saslimšanu vēl svarīgāku.
Vai ir bērni, kuriem nevajadzētu saņemt pneimokoka konjugēto vakcīnu vai vajadzētu saņemt, kad kļūst vecāks?
Pneimokoka vakcīnu nevajadzētu saņemt bērniem, kuriem ir dažādas dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas uz iepriekšējās vakcīnas devu. Bērniem, kuri ir vieglas saslimšanas, piemēram, saaukstēšanās, var tikt vakcinēti uzreiz.
Foto: Stock.XCHNG
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv