medicine.lv skaitļos

Lietotāji online246
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc tik svarīgi ir ergonomiski izmantot viedierīces? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kāpēc tik svarīgi ir ergonomiski izmantot viedierīces?

Viedierīces padara mūs sasniedzamus, ļauj komunicēt, ātri un ērti piekļūt informācijai, iegūt zināšanas. Tās jau ilgāku laiku ir populārs pirkums, jo patiesi ir lieliska tehnoloģiju laikmeta dāvana ikvienam! Taču tik rožaini viss nav.

“Mūsdienu pasaulē viedierīces ir patiešām noderīgas, taču ir svarīgi, kā tās izmantojam un kā protam to lietošanu dozēt, jo ilgstoša darbošanās ar portatīvo datoru, planšeti vai viedtālruni var ietekmēt gan fizisko, gan psihisko veselību,” uzsver ergoterapeite Veselības centru apvienībā (VCA) Vineta Mihailova. Šoreiz par to, kā viedierīču izmantošana var ietekmēt fizisko ķermeni un ko var darīt, lai šo ierīču lietošanu padarītu nekaitīgu veselībai un tātad – ergonomisku.

Kādas veselības problēmas var radīt ilgstoša atrašanās pie viedierīcēm nepareizā pozā?

Ergoterapeite skaidro: “Tā var būt vesela problēmu buķete, ko var izraisīt ilgstoša, nepareiza poza, darbojoties ar portatīvo datoru, planšeti vai viedtālruni. Visbiežāk viss sākas ar savilktiem spranda muskuļiem, kas ar laiku rada sāpes sprandā, mugurā, var būt reiboņi, nelaba dūša, roku tirpšana, arī neizskaidrojamas garastāvokļa svārstības. Nepareiza datorpeles lietošana ar laiku var izraisīt karpālā kanāla sindromu – nerva nospiedumu plaukstas pamatnē, kas izpaužas ar rokas tirpšanu, sāpēm. No ilgstoši nepareizas pozas muguras jostas daļā var sākties sāpes, kas mēdz atstarot arī uz kājām.”

Ergoterapeite norāda, ka ar šādiem simptomiem vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs, kādi izmeklējumi nepieciešami, lai izslēgtu citas slimības, kam arī var būt līdzīgi simptomi. Ja tas ir izdarīts un cita simptomu izcelsme nav konstatēta, ieteicams pieteikties uz konsultāciju pie ergoterapeita vai rehabilitācijas ārsta.

Vai vecumam ir nozīme?

Banner 280x280

Paaudze, kam viedierīces nonāca rokās vien 40, 50 gadu vecumā, un šā brīža bērni, pusaudži vai jauni cilvēki, kuri ar tām ir uzauguši – tie ir diezgan dažādi stāsti. “Jo ātrāk bērns sāk lietot viedierīces, turklāt, darot to nepareizās pozās, jo agrākā vecumā veselībai tiks nodarīts kaitējums, kas ar gadiem izraisīs ne vienu vien veselības traucējumu. Pirmais cieš skelets – tieši to augšanas procesā piekoptas nepareizas pozas ietekmē visvairāk. Kā novērots, bērni un pusaudži viedierīces, jo īpaši – tālruņus, izmanto daudz un ilgi. Nepareiza poza var nodarīt kaitējumu ne tikai mugurkaulam, var sākties arī krūškurvja deformācija. Ja, piemēram, bērns “skrollē” ekrānu, turot tālruni klēpī, uz priekšu noliecis galvu un plecus, tad krūškurvis ne tikai deformējas, bet tas arī spiež uz iekšējiem orgāniem – sirdi, plaušām. Esot patoloģiskā ķermeņa pozā, ir apgrūtināta elpošana, traucēta asinsrite un sliktāka organisma apgāde ar skābekli. Ja augošs organisms tiek nepārtraukti šādi deformēts, neko nedarot lietas labā, ar gadiem kļūs tikai sliktāk. Varu apgalvot, ka zināšanas par ergonomiku būtu noderīgas jau no bērnudārza vecuma,” teic ergoterapeite.

Sliktākais, kas  var notikt, ja ilgus gadus pozas ir nepareizas – būtiski sabojāta veselību, jo viena problēma var provocēt citu, gluži kā veļot sniega bumbu.

“Arī Pasaules veselības organizācijas apkopotie dati, piemēram, par sēdoša darba veicējiem, liecina par arodslimību gadījumu skaita pieaugumu, cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem kļūst vairāk – tas ir apgrūtinājums cilvēkam, savukārt valstij – ekonomiski neizdevīgi un papildu slogs veselības aprūpei. Tādēļ aicinu – ja jūti simptomus, dodies pie ģimenes ārsta, veic nepieciešamos izmeklējumus, noteikti izmanto iespēju saņemt rehabilitologa vai ergoterapeita konsultāciju, turklāt ar ģimenes ārsta nosūtījumu tas ir valsts  apmaksāts pakalpojums,” norāda speciāliste.

Vissvarīgākais – pareiza pozicionēšana

Ergoterapeite uzsver, ka pirmais un svarīgākais, kam pievērst uzmanību, ir poza, kādā atrodamies, lietojot viedierīci. Tādēļ apskatīsim gan portatīvā datora, gan planšetes, gan mobilā tālruņa izmantošanas pareizas un veselībai nekaitīgas pozas.

Portatīvais dators

“Neatkarīgi no tā, vai ilgstoši pie datora atrodas bērns vai pieaugušais, pozai ir patiešām liela nozīme. Nedrīkst darboties, piemēram, guļot gultā uz vēdera ar datoru acu priekšā. Tā būs liela slodze gan elkoņiem, gan muguras jostas daļai. Ja bērnībā un pusaudža vecumā veselības problēmas vēl nav sajūtamas, tad ar gadiem tās, visticamāk, saasināsies. Arī datora turēšana klēpī ilgstoši nav pieņemama, jo tiek noslogota kakla muskulatūra, “ skaidro ergoterapeite.

Pareizi ir novietot portatīvo datoru uz galda un pie tā sēdēt krēslā, kas ir individuāli pielāgots, lai būtu ergonomisks. “Bērnam ir jābūt savam krēslam, kas ir piemērots viņa augumam, un pieaugušajam – savam. Turklāt nav obligāti iegādāties dārgu biroja krēslu. Var piemeklēt arī no tiem, kas jau ir mājās. Lūk, kādai vajadzētu būt pozai! Apsēžoties uz krēsla pamatnes, mugura ir piespiesta atzveltnei. Ja nav, vajag piemeklēt muguru balstošu palikti. Gurni un mugura veido 90 grādu leņķi. Krēsla sēdvirsmai jābūt tādai, lai tās mala nenospiestu ne augšstilba apakšējo daļu, ne apakšstilbu. Sēžot pēdas ir novietotas uz grīdas, kājas saliektas 90 grādu leņķī. Ja nav, zem pēdām var novietot paaugstinājumu, kādu paliktni. Arī, uzliekot rokas uz galda, elkoņiem jābūt saliektiem, lai veidojas 90 grādu leņķis. Plecus nedrīkst uzraut, tie jāatbrīvo. Datora klaviatūru novieto tā, lai ir ērti aizsniegt un atbalstīties. To var panākt, ja darbam ar portatīvo datoru pievieno atsevišķu klaviatūru, savukārt datoru uzliek uz speciāla portatīvā datora statīva.

Monitoram jāatrodas 70-80 centimetru attālumā no acīm un tādā augstumā, lai skatiens būtu mazliet vērsts uz leju.

Svarīgi arī, kāda ir pele – cik tā ir piemērota plaukstai. Ir nopērkamas ergonomiskas formas peles un ir arī speciāli ergonomiski peles paliktņi, kas balsta plaukstas pamatni,” skaidro ergoterapeite un piebilst, ka gadījumā, ja ar datoru jāpavada garas stundas, ideāli būtu iegādāties galdu ar regulējamu virsmas augstumu. “Sēžot pastrādājam pie tā aptuveni 40 minūtes, tad galdu paceļam un nākamās 30-40 minūtes turpinām strādāt, stāvot kājās. Arī stāvus pozā rokām jāatrodas 90 grādu leņķī.”

Planšete

Ar planšeti parasti ikdienā ilgstoši nestrādā, toties to bieži vien izmanto bērni un jaunieši, piemēram, lai skatītos filmas. Ergoterapeite norāda, ka uz planšeti attiecas gandrīz visi tie paši noteikumi. “Planšete nav jātur rokās. Tai nepieciešams planšetes paliktnis. Novieto planšeti un noregulē to atbilstošā attālumā no acīm. Skatoties planšetē, ieteicams sēdēt krēslā ērtā, ergonomiskā pozā.”

Mobilais tālrunis

Lieki teikt, ka pašlaik mobilo tālruņu lietošana nodara veselībai lielāko kaitējumu, jo tie tiek izmantoti ne tikai sarunām, bet lielā mērā, lai “sērfotu” internetā. “Mobilais rokās, galva nodurta, kājas sakrustotas vai pabīdītas zem krēsla, kakls pastiepts uz priekšu, sprands saspringts – šādas pozas vērojamas gan pieaugušajiem, gan bērniem un jauniešiem.”

Mugurkauls visā garumā sastāv no skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem, kam ir tendence nodilt. Kas ar tiem notiek? Kas notiek ar nerviem un muskuļiem, ja ilgstoši šādi sēž? “Nervi ir nospiesti, var just sāpes, pie kā ar laiku mēdz pierast, taču pieradums neatceļ kaitējumu – vēlāk var parādīties gan redzes pasliktināšanās, gan aritmija, atmiņas traucējumi, roku tirpšana,” norāda ergoterapeite.

Mobilajam tālrunim vajadzētu vispirms pildīt pamata funkciju, kas ir saziņa. Ja nu tomēr ir nepieciešamība pakavēt laiku, piemēram, braucot sabiedriskajā transportā no skolas vai darba, svarīgi ievērot pamata noteikumus – mugurai jābūt atbalstītai, tālrunis jātur rokās acu augstumā, elkoņi jāatspiež pret ķermeni vai somu, kas novietota klēpī – tā palīdzēs noturēt rokas atbilstošā augstumā. Austiņas nevajadzētu lietot nepārtraukti, bet tikai kādu brīdi. Tas būtu jāievēro gan bērniem, gan pieaugušajiem. 

Kā to visu “iestāstīt” bērnam?

Protams, ja šādi viedierīču lietošanas noteiktumi ģimenē nekad nav pieminēti, mēģinot tos ieviest, sākumā var sagaidīt pretestību. “Katrā mājā ir sava kārtība, un gribas domāt, ka vecāki zina, kā to panākt arī viedierīču pareizas lietošanas jautājumā, pamazām to veidojot par pozitīvu ieradumu. Jau minēju, ka vislabāk to darīt agrīnā vecumā, kamēr pieaugušie ir bērna autoritātes un viņu saprātīgi pamatotās prasības tiek uztvertas bez lieka stresa un protestiem. Ja šķiet, ka pašiem diez vai izdosies kārtību iedibināt, ar bērnu var aiziet pie ergoterapeita un šo tēmu pamatīgi izrunāt. Speciālists sniegs arī praktiskus ieteikumus, padarbojoties kopā ar bērnu. Nav slikti, ja konsultācijā piedalās vēl kāds ģimenes loceklis, jo ir svarīgi, lai visi ģimenes pieaugušie viedierīču lietošanas jautājumā ir konsekventi.”

Paštests mājas apstākļos

Nevar noliegt, ka ilgstoša strādāšana pie datora vai pārmērīga viedierīču lietošana mēdz būt arī “sāpīga” pieaugušo problēma, kas rada jaunas kaites vai saasina esošās. Ergoterapeite piedāvā vienkāršu paštestu, ko veikt mājas apstākļos, vismaz, lai noskaidrotu, kā savu ķermeni pozicionē pie datora vai ar tālruni. “Novieto krēslu  pie liela spoguļa tā, lai tas būtu ar sānu pret spoguli. Apsēdies un ieņem ierasto pozu, kāda sēdi pie datora, vai paņem rokās mobilo, padarbojies. Pagriez galvu un aplūko spogulī savu pozu! Ja redzi uz priekšu izstieptu kaklu, plecus, noliektu galvu un citas iepriekš aprakstītās nepareizas pozas nianses, zini – ar to ir jāstrādā un, iespējams, arī tev nenāktu par ļaunu konsultēties ar speciālistu, lai vēl pagūtu stāvokli labot un nepieļaut dažādu veselības sarežģījumu rašanos,” mudina ergoterapeite.

Viedierīces ir lielisks tehnoloģiju sasniegums, taču tās vajag lietot saprātīgi, dozēti un tā, lai nekaitētu veselībai. Vecākiem ir jāzina, cik laika un kā bērni pavada pie datora vai ar tālruni, par to ar bērniem ir jārunā un galvenais – arī pašiem jāievēro noteikumi, ko lūdz ievērot bērniem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...