Kāpēc tev tik sarkanas acis?
Sarkanas, jā, un vēl neciešami grauž... Tāpēc, ka bezkaunīgi uzbrucis KONJUNKTIVĪTS.
Dr. med. GUNA LAGANOVSKA
*Rīgas Stradiņa universitātes profesore.
*P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Acu klīnikas vadītāja.
*Par acu ārsti strādā no 1986. gada.
* Par acīm rūpējas, nekad neslaukot seju svešā dvielī un nepieskaroties acīm ar netīrām rokām.
Atceros, ka pirms pāris gadiem pati saslimu ar vīrusa konjunktivītu un uz savas ādas izcietu ļoti nepatīkamas sajūtas – acis aiztūkušas un nepārtraukti asaro.
Kas tad īsti ir šis nepatīkamais acu mocītājs? Acs ābola un plakstiņa gļotādas jeb konjunktīvas iekaisums. Konjunktīva izklāj no iekšpuses plakstiņus, veido tādu kā pāreju uz acs ābolu un beidzas pie radzenes. Acs ābola gļotāda ir ļoti maiga, plāna un gluda. Slidenā virsma nodrošina to, ka, acs ābolam kustoties un atverot vai aizverot aci, to negrauž un neberž. Taču, ja tevi piemeklē konjunktivīts, audi iekaist, uztūkst un, skatoties mikroskopā, redzams – veido tādu kā bruģi. Šis bruģis rada sajūtu, ka acī kaut kas iebiris.
Iekaisusi var būt ne tikai gļotāda, bet arī blakus esošie audi, piemēram, plakstiņa malas. Konjunktivītu izraisa baktērijas, vīrusi vai alerģija. Turklāt to iedala akūtajā un hroniskajā formā. Akūto konjunktivītu var salīdzināt ar iesnām. Tas ir tikpat nepatīkams un lielākoties, ārstē vai neārstē, pāriet septiņu līdz desmit dienu laikā. Šī nav sevišķi bīstamam kaite, tomēr pārlieka vieglprātība arī nav īsti vietā. Ja iekaisusi tikai acs gļotāda, konjunktivīts nerada nekādas sekas un redzei skādi nenodara. Tomēr ārkārtīgi retos gadījumos var sākties komplikācijas, kad iekaisums aizceļo līdz pat radzenei, un tad gan var pasliktināties redze un sākties dažādas problēmas. Tieši tāpēc ir vērts jau pēc pirmajām sūdzībām apmeklēt acu ārstu, lai būtu droša, ka tas ir vienkārši konjunktivīts bez nopietnām sekām.
Pirms baksti, mazgā rokas!
Samērā biežs ir bakteriāls konjunktivīts. Tā simptomi ir strutaini izdalījumi (turklāt to parasti ir diezgan daudz), kas salipina plakstiņus. Reizēm no rīta pat ir grūti atvērt aci, gļotāda šķiet tāda kā uztūkusi, parasti ir arī izteikti sarkana un asaro. Šā tipa konjunktivītu dakteri dēvē par netīro roku slimību. Kāpēc tā? Jo to acī lielākoties ievazā, ar netīrām rokām berzējot aci. Bakteriālajam konjunktivītam raksturīgi, ka vispirms iekaist viena acs un tad otra. Ilgst nedēļu, maksimums, desmit dienas.
Sajūtas nav no patīkamajām, tāpēc slimības laikā par acīm kārtīgi jārūpējas. Vislabāk palikt mājās, jo šā tipa konjunktivīts ir ļoti lipīgs. Acis katru stundu vismaz desmit minūtes jāskalo ar mitrinošiem līdzekļiem, kurus izraksta ģimenes ārsts vai acu dakteris. Parasti vajadzīgas arī antibiotikas.
Tā kā nepatīkamās sajūtas lielākoties rada audu uztūkums, svarīgi to mazināt. Kā? Pavisam vienkārši – liekot kumelīšu vai melnās tējas kompreses.
Šādi pagatavo KOMPRESI acīm
*Krūzītē ieber 1 vai 2 tējkarotes melnās vai kumelīšu tējas, aplej ar verdošu ūdeni un ļauj atdzist.
*Pēc tam samērcē vates tamponu vēsajā tējā un liec uz acs. Turi tik ilgi, kamēr tampons sasilst no tava ķermeņa, un tad met to ārā. Otrreiz vienu un to pašu vates tamponu mērkt tējā gan nevajadzētu – tajā var būt strutaini izdalījumi.
*Profesore Laganovska priekšroku gan dod melnajai tējai, jo tā acis vairāk atvēsina un izteiktāk mazina pietūkumu. Melnajā tējā, ja tā kārtīgi nostādināta, arī nepeld biezumi. Turpretī kumelīšu tējā, lai cik smalks būtu sietiņš, vienmēr manāmas kādas ziedu daļiņas. Iekļūstot acī, tās var jau tā iekaisušās acis kairināt vēl vairāk.
Rudens un ziemas šivermanis
Cilvēkus, kas aktīvi grozās sabiedrībā, visbiežāk piemeklē vīrusu izraisīts konjunktivīts, ko atmodina adenovīruss. Ja kādam kolēģim tas ir, zini – jau pēc nedēļas vai divām var piemeklēt arī tevi. Šā tipa konjunktivīts viegli no viena cilvēka pie cita aizceļo gaisa pilienu veidā, piemēram, šķaudot. Turklāt nav paredzama slimības gaita – tas var pāriet dažu dienu laikā, bet var ievilkties arī uz trim četrām nedēļām. Šis konjunktivīts gan vairāk šiverē rudeņos un ziemās un bieži pievienojas saaukstēšanās slimībām, kad tek deguns un ir paaugstināta temperatūra. Ja arī aiztūkušas abas acis, sajūtas ir ļoti nepatīkamas. Ja ir vīrusu izraisīts konjunktivīts, izdalījumi no acs ir gļotaini, caurspīdīgi, graušana acī – izteikta. Ja brīnies, kāpēc teikts – no acs, nevis acīm, zini – vīrusu izraisīts konjunktivīts parasti sākas vienā acī un tikai tad pārceļo uz otru. Turklāt acs, kurā pirmajā parādījās slimības izpausmes, vienmēr cieš vairāk nekā otra, jo organismā jau izstrādājas antivielas, kas slimību cenšas bloķēt. Tā kā viena acs ir veselāka, noteikti nedrīkst ar vienu un to pašu tamponu mazgāt abas acis. Reizēm, lai konjunktivīts nekļūtu bakteriāls, iesaka lietot antibiotiku preparātus.
Visnepatīkamāk, ja konjunktivītu izraisījis herpes vīruss. Šādā gadījumā konjunktivīts sākas ar plaksta ādas iekaisumu, kas izskatās kā sīki pūslīši. Pakāpeniski attīstoties, konjunktivīts pāriet uz acs gļotādu un diemžēl var skart arī radzeni. Var rasties arī dažādas komplikācijas, iekaisumi. Tāpēc šo paveidu gan nevajadzētu ārstēt tikai ar skalošanu un kompresēm, bet steidzami vērsties pie ārsta.
Ziedputekšņi, ērcītes un citi zvēri
Alerģisko konjunktivītu izraisa tie paši alergēni, kas cita veida alerģijas, – ziedputekšņi, grāmatu putekļi, putekļu ērcītes... Nereti cilvēks nemaz nezina, ka viņam ir alerģija, un aizbrauc uz laukiem pļaut sienu. Acis sāk niezēt, aiztūkst, šķiet – tajās sabirušas smiltis. Turklāt alerģiskais konjunktivīts uzreiz skar abas acis – gadījumi, kad tas vispirms ir vienā un tikai tad otrā acī, ir ārkārtīgi reti.
Ja alerģijas izraisītājas ir putekļu ērcītes, acu apsārtumam raksturīgs arī plakstiņu malu iekaisums. Visbiežāk alerģiskais konjunktivīts ir pārī ar vēl kādu alerģijas izpausmi, piemēram, tek deguns, bieži jāšķauda vai jākrekšķ. Ja alerģisku reakciju izraisa, piemēram, jau pieminētie ziedputekšņi, konjunktivīts diemžēl var saglabāties uz visu mūžu. Kā jau jebkuras alerģijas izpausmes, arī alerģiskais konjunktivīts var saasināties un tad atkal uz kādu laiku mazināties.
Ja ir alerģija, jālieto antihistamīna līdzekļi, kas mazinās arī konjunktivīta izpausmes. Acu skalošanai labi palīdz arī mākslīgo asaru pilieni.
Ko darīt, ja mājās kādam ir konjunktivīts?
1. Bieži un rūpīgi mazgā rokas.
2. Nopucē durvju rokturus, kurus, iespējams, aizskāris slimnieks.
3. Nekādā gadījumā neslaukies dvielī, kur to darījis tas, kam iekaisušas acis.
4. Vīrusu laikā ir ļoti svarīgi vēdināt telpas, lai mazinātu vīrusu koncentrāciju istabā.
Taču par citu drošību jārūpējas arī pašam slimniekam.
1. Ja ļoti izteikts konjunktivīts, jāatturas no pasākumu apmeklēšanas, lai neaplipinātu citus.
2. Saudzējot acis, jāievēro prātīgs režīms. Nevajadzētu ilgstoši sēdēt pie datora.
3. Acu aizsardzībai jānēsā mazliet aptumšotas brilles, der arī saulesbrilles.
SILTS ieteikums
Neiekrīti!
Konjunktivītam līdzīgas pazīmes var parādīties, arī ja ir sausās acs sindroms, kad nepietiekami izdalās asaras. Acs, tāpat kā konjunktivīta gadījumā, ir apsārtusi, asaro.
Tāpat iekaisumu var radīt acī iekļuvis un ilgstoši neizņemts svešķermenis. Kāds smilšu grauds, kuru ar neapbruņotu aci nevar pamanīt. Vai – sitot ar āmuru pa metālu, kādreiz atdalās metāla skaida un trāpa acī. Cilvēks jūt tikai virspusējo brūcīti un domā, ka ir konjunktivīts. Bet patiesībā svešķermenis, lidojot lielā ātrumā, izgājis cauri radzenei un atrodas acs iekšpusē... Tā notiek reti. Bet šādu gadījumu dēļ labāk ikreiz, kad šaubies, ir vai nav konjunktivīts, parādīties acu ārstam.
Agnese Meiere
Foto: Stock.XCHNG