Kāpēc sauļojoties jālieto krēms ar filtru pret ultravioletovioletajiem (UV) stariem?
"Colose" produktu speciāliste Jurgita Poželaite
www.swisscosm.lv
UV labvēlīgā un nelabvēlīgā ietekme
UV stari pozitīvi ietekmē cilvēka organismu, palielinot tā aizsargspēju, uzlabojot vielmaiņu, stimulējot veģetatīvās nervu sistēmas darbību, veidojot D vitamīnu un palielinot kalcija daudzumu organismā.
Noteiktos apstākļos, piemēram, hronisku slimību gadījumos noteikta garuma UV stari var iedarboties ārstnieciski. Taču jāņem vērā - ja UV stari pārāk ilgu laiku intensīvi iedarbojas uz neaizsargātu ādu, tie var ievērojami bojāt ne tikai to, bet arī veselību kopumā. UV starojums visintensīvākais ir vasaras saulainajās dienās laika posmā no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00. Šajā laikā vēlams izvairīties no atrašanās tādu vietu tuvumā, kur tiek atstarota saules radiācija, piemēram, ūdens, smiltis. Tāpat ieteicams uzturēties ēnā, lietot lūpu balzāmu, saules brilles un krēmu ar augstas pakāpes filtru pret UV, lai izvairītos no ādas apdegumiem un acu slimībām.
UV staru iedalījums
Atkarībā no UV staru garuma, ir trīs UV staru veidi:
UVA stari ir visgarākie – 320 – 400 nm. Tie visdziļāk iekļūst ādā, sasniedzot dermas slāni. Tā rezultātā tiek nodarīts kaitējums elastīgajām un kalogēna šķiedrām, kas sekmē ādas novecošanu – āda kļūst krunkaina un neelastīga.
UVB stari ir vidēji gari, un to iedarbība sekmē iedeguma veidošanos. Notiekot fotoķīmiskam procesam, UVB stari iedarbojas uz melanīnu, kas ļauj ādai izskatīties brūnai un pasargā ādas dziļākos slāņus. Jāņem vērā, ka UVB staru pārāk lielas devas pazemina imūnsistēmas aktivitāti un nākotnē var izraisīt vēzi!
UVC stari ir pārāk īsi, lai sasniegtu zemi.
Ādas dabiskais aizsargslānis
Ādas raga slānis ir cilvēka dabiskā aizsardzība pret UV starojumu. Atkarībā no aizsargslāņa biezuma, tiek noteikts, cik ilgi cilvēks drīkst uzturēties saulē bez papildus aizsardzības. Melanīns ir viena no aizsargsistēmas sastāvdaļām, kas sargā no saules iedarbības. Dabiskās ādas aizsardzības rezerves var izbeigties dažu minūšu laikā, neatkarīgi no ādas tipa, tādēļ ir jārūpējas par ādas pasargāšanu no negatīvas saules ietekmes, izmantojot tai paredzētos līdzekļus.
Kā pasargāt ādu sauļošanās laikā?
Kosmētikas industrijā filtri aizsardzībai no saules apdegumiem ir labi pazīstami, un to lietošanas rezultātā āda tiek pasargāta no UVA staru iedarbības. Nelielam daudzumam šo staru filtrs tomēr ļauj iekļūt ādā, jo ādai ir jākļūst nedaudz sārtai, lai tā iegūtu vēlamo brūnumu. Filtrs pret UV staru iedarbību, kas tiek izmantots COLOSÉ kosmētikas produktos, ir veiksmīgi izmēģināts pludmalēs un Alpu kalnos dažādā augstumā. Izvēlieties savam ādas tipam atbilstošu sauļošanās līdzekli:
1. COLOSÉ sauļošanās pieniņš ar SPF 4 (Lait anti – solaire SPF; kods 16500; 150 ml) - vidējs aizsardzības faktors, tādējādi saules iedeguma veidošanās netiek aizkavēta. Ādai jābūt sausai pirms losjonā uzklāšanas, lai sasniegtu vēlamo efektu;
2. COLOSÉ sauļošanās pieniņš ar SPF 15 (Lait anti - solaire SPF 15; kods 16530; 125 ml) – augsts aizsardzības faktors. Ieteicams lietot pirmajās sauļošanās reizēs, bērniem un tiem, kam ir gaiša āda.
3. COLOSÉ sauļošanās gēls ar SPF 19 (Gel antisolaire SPF 19; kods 16560; 125 ml) – ļoti efektīvs aizsardzības līdzeklis. Gēla aizsargspēja veidojas, pateicoties divu vielu kombinācijai – PABA, kas ir efektīvs UVB filtrs un nodrošina labu aizsardzību no saulē gūtiem apdegumiem, un kafijas ekstrakts, kas aktivizē asins cirkulāciju un ādas aizsardzību. Gel Antisolaire SPF 19 jāuzklāj vienmērīgi uz sejas un ķermeņa aptuveni vienu stundu pirms sauļošanās. Gēlu ieteicams uzklāt vēl reizi pēc divām vai trim stundām gadījumā, ja daudz peldaties vai esat ilgstoši pakļauti saules staru iedarbībai.
Lūpas nepieciešams aizsargāt īpaši rūpīgi, jo tajās neveidojas melanīns, kas tās aizsargātu. Lūpu aizsardzībai COLOSÉ piedāvā lietot lūpu balzāmu ar UV filtru (kods 14910), kas ir piemērots visiem ādas tipiem, patīkami smaržo un to ir ieteicams lietot, lai novērstu lūpu sausumu, sprēgāšanu, zvīņainumu, rieviņas un herpes vīrusu. To var lietot vienu vai arī uzklāt zem lūpu krāsas ikdienā lūpu mitrināšanai un pasargāšanai no apkārtējās vides ietekmes gan karstā, gan aukstā laikā.
Ādas kopšana pēc sauļošanās
Saules iedarbība var izraisīt apsārtumu un dažreiz arī apdegumus, kas var rasties arī neatrodoties redzamu saules staru pakļautībā. Regulārā sauļošanās saulē vai solārijā sekmē sausas, savilktas ādas zonu veidošanos. Virsējais ādas slānis sastāv no plakanām, keratinizētām mirušām šūnām, kas aiztur ūdens zudumu caur ādu. Virsslānis uztur ādu maigu un elastīgu, pateicoties ūdens aizturēšanas spējai. Tādēļ pēc sauļošanās ir svarīgi mitrināt un barot ādu, lai tā nekļūtu sausa, izskatītos vesela un pēc iespējas ilgāk saglabātu iegūto brūnumu. COLOSÉ piedāvā divus pēc sauļošanās līdzekļus – emulsiju un gēlu pēc sauļošanās, kas paredzēta visiem ādas tipiem:
1. COLOSÉ emulsija pēc sauļošanās (Emulsion Apres Soleil; kods 16510, 150 ml) ar tās sastāvā esošajiem mitrinātājiem un mīkstinātājiem aiztur ūdens zudumu un pasargā ādu no sprēgāšanas. Emulsija bez kairināšanas atvēsina un nomierina ādu, ja ir pārmērīga karstuma un velkoša sajūta;
2. COLOSÉ gēls pēc sauļošanās – (Gel apres soleil; kods16570, 150 ml) nomierina un atvēsina sakairināto ādu. Tas nav eļļains un taukains. To ir viegli lietot, un COLOSÉ Gel Apres Soleil padarīs Jūsu ādu gludu, zīdainu, radot patīkamu svaiguma sajūtu.