Kāpēc sāp kājas?
Lai cik sāpīgas un nepatīkamas mēdz būt problēmas ar pēdām, pārsvarā tās ir ja ne novēršamas, tad risināmas, veicot pedikīra pasākumus mājās vai pēdu aprūpes speciālista (podologa) kabinetā, kā arī valkājot ortopēdiski pareizus apavus.
Ar katru soli, ko sper cilvēks, spiediens uz pēdu atbilst līdz 1,5 reizēm no ķermeņa svara. Tāpēc, ja valkā šaurus apavus, visbiežāk kāju pirksti ir saspiesti pārāk cieši kopā vai iespiesti kurpē, pirkstu un pēdu āda no pastāvīgās berzes kļūst biezāka un tiek kairināta. Uz kāju pirkstiem var veidoties tulznas un varžacis. Tās parasti rada nepatīkamas sajūtas un stipras sāpes, sāpes izraisa ādas sabiezējums un varžacs serde. Sevišķi bīstami tas ir tad, ja serde ir dziļa un spiediena rezultātā var iekaist kājas pirksta locītava.
Podologs palīdzēs no tās atbrīvoties, ieteiks kādu ātru risinājumu, piemēram, silikona ortozīti, kura atslogos problemātisko vietu. Tāpat podologs izvērtēs, kāda iemesla pēc radusies šī problēma un ja būs nepieciešams nozīmēs ortopēda konsultāciju.
Ja ir sausa āda - plaisā pēdas, iemesls varētu būt ne tikai neērti apavi, bet arī vitamīnu trūkums. Iemeslu var meklēt kopā ar podologu.
Varžacu rašanos var novērst, valkājot ērtus apavus, kas nespiež un neberž. Sievietes daudz biežāk cieš no tā, ka iespīlē kājas apavos, kas visai maz atbilst pēdas formai. Turklāt augstpapēžu apavi pēdu aizbīda uz apava purngalu, palielinot tur spiedienu. Lai kāds arī būtu varžacs rašanās iemesls (tās var radīt arī noteikta veida pēdu deformācijas), tās izraisītās sāpes var remdēt regulāri apmeklējot pēdu speciālistu, kurš pareizi apstrādās problemātisko vietu un ieteiks ārstnieciskos līdzekļus un aptiekās nopērkamus polsterus, kuri uzmanīgi jānovieto uz pirkstiem tā, lai mazinātu spiedienu.
Ja staigāšana jums sagādā sāpes un šķiet, ka kurpē iekļuvis kāds akmens, iespējams, ka jums ir pēdu kārpas. Šādas kārpas veidojas uz pēdas apakšējās virsmas, un to rašanos izraisa vīruss, kas iekļūst pēdā caur saplaisājušu ādu.
Nereti sastopami nagu augšanas traucējumi, kas rodas pēc naga, pirksta traumas vai no nepareizu apavu nēsāšanas. Pie nagu augšanas traucējumiem var pieskaitīt arī sēnīšu infekcijas, kā rezultātā nagi sabiezē un atdalās no nagu gultnes. Tomēr jāatdzīst, ka sēnīšu infekcijas nav vienīgā saslimšana, kad nagi maina savu formu. Nagu ārstēšanas risinājumus jāmeklē kopā ar speciālistu.
Atsevišķa klientu grupa podologu darbā ir cukura diabēta pacientu pēdu aprūpe.
Diabēta pacientiem ļoti svarīgi ir ievērot pareizu pēdu kopšanu mājas apstākļos. Lielākajai daļai šīs slimības pacientiem ir pēdu nervu bojājumu (neiropātija) un asinsrites traucējumu (išēmijas) risks. Tādēļ pašiem slimniekiem ir jārūpējas un jāapskata kājas un pēdas katru dienu. Vēlams staigāt slēgtos, atbilstoša izmēra apavos, jo jušanas traucējumu dēļ var nejust, ja apavi noberž pirkstus vai pēdu, tāpat var nejust, ja apavos iekļuvis kāds gruzis. Tas var veicināt nedzīstošu brūču veidošanos. Brūces neiropātijas un išēmijas dēļ slikti dzīst un veidojas čūlas, kuras grūti padodas ārstēšanai. Pirms kāju vannošanas noteikti ūdens temperatūra jāmēra ar ūdens termometru, nevajadzētu paļauties uz jušanu.
Rita Janmeija,
Pēdu aprūpes speciāliste
Jūrmalas slimnīca