Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?
Strijas ir līnijas (var būt dažādu formu un garuma), kas veidojas uz ādas, kad tā tiek pēkšņi izstiepta.
Ikvienam var veidoties strijas neatkarīgi no vecuma un dzimuma, lai gan tās biežāk skar sievietes nekā vīriešus. Tās var rasties dažādās ķermeņa daļās, piemēram, uz vēdera, augšstilbiem, gurniem, krūtīm, augšdelmiem un muguras lejasdaļā. Vīriešiem ļoti izplatītas ir strijas uz muguras, kas rodas pusaudžu gados straujas augšanas dēļ.
Daži fakti par strijām
- Strijas ir dažādu formu un garuma, un tās rodas, ja āda tiek izstiepta pārāk ātri.
- Grūtniecība, pubertāte un straujš svara pieaugums ir izplatītākie cēloņi.
- Strijas bieži vien laika gaitā izzūd bez ārstēšanas un nerada nopietnus ilgtermiņa riskus veselībai.
- Strijas bieži vien ir iedzimtas un atkarīgas no katra indivīda organisma.
Pazīmes, kas liecina par striju veidošanos
Pirms striju parādīšanās āda var izskatīties plāna un rozīga. Iespējams, āda niezēs un sāpēs. Strijas sākotnēji veidojas kā grumbuļainas, izvirzītas svītras, kas atkarībā no ādas krāsas var būt sarkanas, purpursarkanas, rozīgas, sarkanbrūnas vai tumši brūnas. Tomēr pēc laika tās kļūst gaišākas un bieži vien nemanāmas.
Kāpēc veidojas strijas?
Grūtniecība ir viens no galvenajiem striju veidošanās cēloņiem, jo āda tiek ļoti strauji izstiepta un ir svara pieaugums, tomēr tas nav vienīgais cēlonis tam, kāpēc veidojas strijas.
Biežākie ādas izstiepšanās cēloņi
- Grūtniecība: lielākajai daļai grūtnieču strijas rodas grūtniecības laikā vai pēc tās.
- Pubertāte: pubertātes laikā jaunieši ļoti ātri aug, un tāpēc veidojās strijas. Ļoti bieži tiek novērots, ka strijas puišiem pubertātes vecumā parādās uz muguras.
- Straujš svara pieaugums: ātra svara palielināšanās īsā laika periodā.
- Medicīniskie apstākļi: dažādas medicīniskas saslimšanas un slimības, piemēram, Marfāna sindroms un Kušinga sindroms. It īpaši jāuzmanās cilvēkiem ar dažādām ādas slimībām un sindromiem.
- Kortikosteroīdu krēmi un to lietošana: dažādu kortikosteroīdu krēmu un losjonu lietošana var radīt strijas un palielināt to veidošanos, jo tiek samazināts kolagēna līmenis ādā.
Riska faktori
Lielā mērā strijas ir atkarīgas no iedzimtības un tā, kāda katram cilvēkam ir āda. Tomēr ar striju veidošanos ir saistīti vairāki riska faktori. Ir cilvēki, kuri ir pakļauti lielākam riskam un, visticamāk, iegūs strijas laika gaitā.
Riska faktori
- Ģimenes vēsture: ja ģimenē ir cilvēki, kuriem ir novērotas daudz un izteiktas strijas, tad, visticamāk, tās iegūs arī bērni un mazbērni.
- Hroniskas slimības: dažas hroniskas saslimšanas izraisa strijas, it īpaši, ja tās ir ādas slimības.
- Bērna dzimšanas svars sievietēm grūtniecības laikā: ja bērns piedzimst liels un grūtniecības laikā palielinājies svars, tad, visticamāk, būs daudz striju.
Šos atklājumus var izskaidrot ar lielāku ādas izstiepšanos un aptaukošanos sievietēm ar lielākiem zīdaiņiem un ar vecumu saistītām ādas kolagēna un saistaudu izmaiņām, kas ietekmē plīsuma iespējamību.
Ārstēšana un profilakse
Krēmi, želejas, losjoni un kosmētiskā ķirurģija ir veidi, kā iespējams cīnieties ar strijām. Striju ārstēšana ir pavisam vienkārša: galvenais nodrošināt mitru ādu. Galvenie iemesli, kāpēc rodas strijas, ir sausa āda, tāpēc, ja esi grūtniece, regulāri uzklāj krēmus un eļļas, piemēram, no zīmola Weleda.
Strijas laika gaitā bieži izzūd un kļūst nemanāmas. Sievietēm, kurām grūtniecības laikā rodas strijas, tās parasti kļūst mazāk pamanāmas aptuveni 6 līdz 12 mēnešus pēc dzemdībām. Un, ja tiek lietoti piemēroti līdzekļi, tās pazūd pat agrāk.