Kāpēc noteikt D vitamīna līmeni?
Kā zināms, osteoporozes pacientiem ir ļoti būtiski uzņemt kalciju un D vitamīnu. Daktere Mudīte Zvaigzne stāsta, kāpēc ir svarīgi zināt, kāds ir D vitamīna līmenis asinīs.
- Kā pacienti var noteikt D vitamīna līmeni asinīs?
D vitamīna līmeni var noteikt tikai laboratoriski. Dažādās laboratorijās šis izmeklējums maksā no 5 līdz 11.50 latiem. Tā nav valsts apmaksāta analīze, tāpēc pacientam par to jāmaksā pašam. Cik man zināms, tad arī citās valstīs D vitamīna līmeņa noteikšana ir maksas pakalpojums. Vēl viena svarīga lieta ir pārbaudīt aknu un nieru funkciju, jo tieši šie orgāni piedalās D vitamīna aktivizācijas procesā. Šīs pārbaudes ir nepieciešamas, lai precīzi zinātu, kādu D vitamīna preparātu izrakstīt.
- Ko organismā dara D vitamīns?
D vitamīns aktivizē olbaltumu, kas kalciju nes cauri zarnu sieniņai. Ja šī vitamīna trūkst, parādās kalcija uzsūkšanās traucējumi. 90% kalcija uzsūkšanos nodrošina tieši D vitamīns, kura līmenis Latvijas iedzīvotājiem ir zems.
- Kādi tam ir iemesli?
Mēs dzīvojam tādos platuma grādos, kur ir maz saules. Turklāt, ja arī uzturamies saulē, tiek lietoti aizsargkrēmi, kas aiztur D vitamīnu. Tāpat mēs daudz strādājam telpās, maz kustamies – arī tas ietekmē D vitamīna daudzumu. Līdzīgi D vitamīna līmeni var pazemināt dažādas ādas problēmas, aknu un nieru slimības, retāk – arī iedzimtība.
- Kā izpaužas D vitamīna trūkums?
Bērnu praksē biežāk to var konstatēt, jo bērniem svīst rociņas, sāp ceļgali. D vitamīna trūkuma ietekmē cilvēkiem var pastiprināti bojāties zobi. Ja trūkst D vitamīna, trūkst arī kalcijs, līdz ar to lūst mati, dažkārt ir zems asinsspiediens.
- Cik bieži osteoporozes pacientiem būtu jānosaka D vitamīna līmenis?
Jau desmit gadus tiek stāstīts, ka D vitamīna līmenis ir jāpārbauda, tomēr jāatzīst, ka tas bieži netiek ņemts vērā. Pacienti ir apjukuši, bet ārsti domā, ka analīze ir pārāk dārga. Tomēr ir grūti osteoporozes pacientam noteikt terapiju, ja nav zināms kalcija un D vitamīna līmenis. Ārsta uzdevums ir paskaidrot, kāpēc jāiegulda nauda, un jāpaskaidro, ka analīzes veikšana atvieglos ārstēšanu un palīdzēs izvēlēties atbilstošāko terapiju. Optimālā variantā vismaz reizi trijos mēnešos vajadzētu veikt pārbaudi. Apzinoties, ka tas ir dārgi, pārbaudi vajadzētu veikt vismaz vienu reizi gadā.
- Kā pacients var uzņemt D vitamīnu?
Ar pārtiku D vitamīnu uzņemt var, tomēr tie ir tikai aptuveni 10% no nepieciešamās devas. Tas ir jāņem vērā, nozīmējot terapiju, tāpēc pacientiem tiek jautāts, kādi pārtikas produkti tiek ikdienā lietoti, lai saprastu, cik D vitamīna jāuzņem papildus.
Osteoporozes ārstēšanā izmanto D vitamīnu saturošus preparātus, piemēram, ir osteoporozi ārstējošs medikaments, kurš satur nedēļas D vitamīna devu. Osteoporozes pacientiem, kuriem ir D vitamīna deficīts, šādi preparāti tiek nozīmēti kā prioritāte.
Edīte Kaņepāja – Vanaga,
Divi gani – sabiedriskās attiecības