medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12796
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc nedrīkst ignorēt hroniskas sāpes un kā tās ārstēt? Skaidro speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kāpēc nedrīkst ignorēt hroniskas sāpes un kā tās ārstēt? Skaidro speciālisti

Hroniskas sāpes spēj ievērojami ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti un ne vien fizisko pašsajūtu, bet arī psihoemocionālo stāvokli. Diemžēl tās nav reta parādība, jo no tām cieš ievērojams skaits pacientu. Kāpēc hroniskas sāpes nedrīkstam ignorēt un kādas ir to ārstēšanas vai mazināšanas iespējas, stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītais eksperts, "Veselības centrs 4" algologs dr. Matīss Mežals un farmaceite Annija Dvēselīte.

Sāpes ir viens no biežākajiem simptomiem, ar ko pacienti vēršas aptiekā, turklāt bieži vien tās jau ir ilgstošas jeb hroniskas sāpes. "BENU Aptiekas" klientu anketēšanā, kas veikta no 2023. gada oktobra līdz šā gada janvārim, piedaloties 372 aptiekas klientiem, kuri vērsušies pie farmaceita ar sāpju simptomiem, secināts, ka 38 % aptaujāto sāpes izjūt vismaz trīs mēnešus. Turklāt 49 % aptaujāto, novērtējot savu izjusto sāpju līmeni, novērtējuši to ar vismaz 5 punktiem vai augstāk sāpju skalā, kur 0 nozīmē, ka sāpju nav, bet 10 apzīmē neciešamas sāpes.

Kā skaidro algologs, par hroniskām sāpēm visbiežāk uzskata sāpes, kas ir ilgākas par trim mēnešiem. Šajā gadījumā sāpēm nav noteikti jābūt nepārtrauktām, piemēram, migrēnas, kas ir katru otro dienu trīs mēnešu laikā, arī uzskatāmas par hroniskām sāpēm. Tomēr labāks skaidrojums varētu būt, ka hroniskas sāpes ir sāpes, kas pastāv ilgāk par ierasto atveseļošanās periodu, piemēram, ja sāpes pēc atsevišķas operācijas vairumam cilvēku pāriet vienas nedēļās laikā, tad cilvēku, kam sāpes ilgst trīs nedēļas, jau varētu uzskatīt kā hronisku sāpju pacientu un šajā gadījumā hronisku sāpju ārstēšanu var uzsākt arī ātrāk par trīs mēnešiem.

Biežākie hronisko sāpju iemesli

Foto: Freepik.com/ freepik

Visbiežāk hroniskas sāpes ir saistītas ar muskuloskeletālo sistēmu, piemēram, muguras sāpes, locītavu, cīpslu un saišu bojājumi. Tās bieži saistāmas ar nepietiekami fiziski aktīvu dzīves veidu vai pārslodzēm, nepietiekamu uzturu un novecošanu. Sāpju impulsu pārvade notiek nervu sistēmā, tādejādi jebkāds nervu vai smadzeņu bojājums var izraisīt hroniskas sāpes, piemēram, viens no biežākajiem sāpju cēloņiem ir diabētiska polineiropātija, kad glikozes vielmaiņas traucējumu rezultātā tiek bojāti nervi. Arī lokāla nerva kompresija var izraisīt sāpes, piemēram, karpālā kanāla sindroms, kad nervs tiek bojāts plaukstas līmenī. Diemžēl vēl joprojām hroniskas sāpes attīstās kā sekas pēc operācijām, un turpinās pētījumi, kā to novērst.

Banner 280x280

Īpaša vērība sāpju ārstēšanā tiek pievērsta onkoloģiskiem pacientiem – sāpju terapija ir ļoti nozīmīga paliatīvās terapijas sastāvdaļa, lai saglabātu pēc iespējas labāku dzīves kvalitāti mūža beigās.

Hroniskas sāpes un vispārējā veselība

Hroniskām sāpēm ir ievērojama ietekme gan uz cilvēka fizisko, gan psiholoģisko pašsajūtu, uzsver algologs. Hroniskas sāpes negatīvi ietekmē hormonālo sistēmu, kardiovaskulāro sistēmu un imunitāti. Ļoti bieži pacientiem ar hroniskām sāpēm ir arī miega traucējumi, savukārt slikta miega kvalitāte paaugstina hronisku sāpju risku. Turklāt parasti cilvēki ar hroniskām sāpēm izvairās no sportošanas, kas savukārt paaugstina hronisku sāpju risku. Tādejādi veidojas apburtais loks – hroniskas sāpes neļauj pacientam gulēt un sportot, savukārt miega traucējumi un nepietiekama fiziskā aktivitāte paaugstina hronisku sāpju risku.

Ļoti būtisks ir arī emocionālais faktors. Ir novērots, ka pacientiem ar hroniskām sāpēm biežāk ir depresīvi traucējumi. Noteiktos gadījumos psihoterapija un antidepresanti spēj efektīvi mazināt hroniskas sāpes. Cilvēkiem ar hroniskām sāpēm bieži ir arī koncentrēšanās grūtības, tas saistīts ar sāpju negatīvo ietekmi uz smadzenēm un miega traucējumiem. Tādēļ hroniskas un arī citu veidu sāpes nedrīkstam ignorēt un atstāt bez uzmanības, uzsver speciālists.

Vai hroniskas sāpes var ārstēt?

Foto: Freepik.com/ javi_indy

Vai apzīmējums “hroniskas sāpes” paredz to, ka tās nav izārstējamas? Kā skaidro algologs, hroniskas sāpes nebūt nenozīmē to, ka tās nevar izārstēt. Ir gadījumi, kad tās izdodas pilnībā izārstēt pat pēc vairākiem gadiem. Gadījumos, kad tas nav iespējams, visbiežāk tomēr var atrast veidus, kā tās mazināt un uzlabot dzīves kvalitāti. Turklāt ārstniecības iespējas ir ļoti plašas – medikamenti, injekcijas un nervu blokādes, rehabilitācija un fizikālā medicīna, ķirurģiska ārstēšana, psihoterapija, komplementārā medicīna un citas. Bieži vien vislabāko efektu sniedz multiprofesionāla ārstēšana, kad komandā strādā ārsti, rehabilitācijas speciālisti, psihologi un citi speciālisti pēc nepieciešamības.

Ārstniecības procesu veiksmīgāku padara vairāki faktori, uzsver ārsts.

  • Sāpju cēloņa noskaidrošana – tas ļauj piemeklēt piemērotu pieeju un mazina stresu, kas saistīts ar neziņu.
  • Pacienta iesaiste ārstēšanas procesā, kā arī gaidāmo ārstēšanas rezultātu apzināšanās. Diemžēl daļa cilvēku nevēlas iesaistīties savā ārstēšanas procesā un gaida “burvju risinājumu”. Tomēr jāņem vērā, ka tieši pacienta līdzestība, iesaiste procesā, tai skaitā dzīvesveida izmaiņas un atbildīga pieeja ārstēšanai, ir ļoti būtiska veiksmīgam rezultātam.
  • Rūpes par veselīgu miegu un emocijām. Miega kvalitātes un psihoemocionālā stāvokļa normalizēšana ir ļoti nozīmīga, jo mums smadzenēs ir līdzīgas ķīmiskās vielas, kas atbild par sāpēm, miegu un emocijām, tādejādi, ja cilvēkam ir miega traucējumi un izteikts psihoemocionāls stress, hronisku sāpju ārstēšana ir ļoti apgrūtināta.
  • Fiziskās aktivitātes – ir pierādīts, ka tās mazina sāpes un uzlabo emocionālo pašsajūtu. Tāpat arī uzturam ir nozīme sāpju mazināšanā.
  • Darba un apkārtējās vides pielāgošana, kā arī līdzcilvēku atbalsts – kas ir īpaši svarīgi gadījumos, kad sāpes saglabājas ilgstoši.

Hroniskās sāpes nedrīkst atstāt bez uzmanības

Neārstētām hroniskas sāpēm var būt ievērojama destruktīva ietekme uz cilvēka dzīves kvalitāti, sociālo dzīvi un attiecībām ar līdzcilvēkiem. Cilvēki ar hroniskām sāpēm biežāk ir depresīvi, aizkaitināmi, ar sliktu miega kvalitāti, fiziski mazaktīvi, sociāli izolēti, kā rezultātā biežāk arī saskaras ar finansiālām grūtībām, jo tiek traucētas darba spējas. Šo faktoru kopums rada ievērojamu stresu un neziņu par nākotni, kas ietekmē gan pašu indivīdu, gan arī apkārtējos, skaidro algologs. Kā sekas bieži vien rodas problēmas ģimenes dzīvē, kas sarežģī situāciju vēl vairāk. Tādējādi hronisko sāpju terapijā ir svarīgi ārstēt gan sāpju avotu, gan uzturēt psihoemocionālo veselību un iespēju robežās pielāgot apkārtējo vidi. Lai to visu paveiktu, ir nepieciešama speciālistu komanda un paša indivīda aktīva iesaistīšanās ārstēšanas procesā.

Cilvēkiem ar hroniskām sāpēm jāapzinās, ka viņi nav vieni un ka no šādas problēmas cieš ļoti daudzi citi. Pasaulē ir izplatītas pacientu organizācijas un grupas, kur cilvēki ar hroniskām sāpēm cits citu atbalsta un sniedz padomus. Latvijā mums šāda veida organizāciju ir izveidojuši cilvēki ar galvassāpēm (Latvijas galvassāpju pacientu biedrība).

Lai veiksmīgāk ārstētu hroniskas sāpes, pirmais un svarīgākais solis – veselības problēmu gadījumā pēc iespējas ātrāk vērsties pie ārsta, uzsver farmaceite. Jo ātrāk sāksi problēmu risināt, jo ātrāks būs rezultāts. Jāatceras, ka hronisku sāpju gadījumā ir situācijas, kad cēloni izārstēt nevar, bet ar medikamentu palīdzību var nodrošināt augstāko iespējamo dzīves kvalitāti. Līdzās medikamentozai terapijai nevajag aizmirst arī par fizioterapeita apmeklējumu, kā arī plašajām fizikālo terapiju iespējām. Arī teipošana sniedz atvieglojumu un atbalstu, veicot ikdienas darbus. Ar sāpēm sadzīvot nevajag! Cilvēkiem ir tendence pierast pie grūtībām, bet jāatceras, ka tā mēs tikai vēl vairāk nodarām sev pāri. Ilgstoša sāpju ignorēšana var veicināt citus negatīvus procesus organismā, piemēram, paaugstinātu stresa līmeni, muskuļu disbalansu, sāpju lokalizācijas maiņu (migrējošas sāpēs) un citus.

Tāpat ir ļoti būtiski domāt par savu ķermeni arī profilaktiski – jau laicīgi sākot vingrot, izmantot adatu paklājiņus vai sākt ikdienā lietot kādu no balsta un kustību aparātu stiprinošiem uztura bagātinātājiem. Atceries, ka arī sāpju gadījumā labs miegs, pareizs uzturs, pietiekama šķidruma uzņemšana un atbilstošas intensitātes sportiskas aktivitātes palīdzēs uzlabot pašsajūtu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.