Kampaņas "Esi gudrāka par osteoporozi!" noslēgums Rīgā
Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija laikā no 10. – 31.martam ir īstenojusi kampaņu "Esi gudrāka par osteoporozi!".
Tās laikā septiņās Latvijas reģionālajās pilsētās viesojās ceļojošā telts Osteo aptieka, kur bez maksas varēja saņemt osteoporozes riska noteikšanas testu un avīzi par kaulu veselību Osteo Ziņas.
Kampaņa "Esi gudrāka par osteoporozi!" noslēgsies ar Osteo aptieka darbību Rīgas pilsētā laikā no 3. – 7.aprīlim.
Osteo aptiekā ikviena sieviete menopauzē ir aicināta aizpildīt klīnikas Linezers virsārsta, endokrinologa prof. Aivara Lejnieka izstrādātu osteoporozes riska noteikšanas formu. Rakstiski atbildot uz 9 jautājumiem un saskaitot iegūtos punktus, pacientei pašai iespējams precīzi veikt osteoporozes riska skrīningu, nosakot tā līmeni un nepieciešamību veikt tālākos izmeklējumus. Ja aizpildītais tests uzrāda osteoporozes risku, ar to jādodas pie sava ģimenes ārsta, lai saņemtu nosūtījumu uz osteodensitometriju – kaulu blīvuma mērījumu kādā no osteoporozes diagnostikas kabinetiem.
Osteo aptieka Latvijas reģionos pabija Bauskā, Ventspilī, Jelgavā, Jūrmalā, Ogrē, Aizkrauklē un Rēzeknē, kopā pulcējot vairāk kā 2000 sievietes .
Osteo aptieka norises vietas un laiks Rīgā:
• 3. aprīlis, pie lielveikala Maxima XX (Sharova iela 20a), laikā no plkst. 12`00 – 19`00;
• 4.un 5.aprīlis, pie t/c Origo (Stacijas laukums 2), laikā no 12`00 – 19`00;
• 6. un 7.aprīlis, pie Mēness aptieka 2 (Mazā nometņu iela 32), laikā no 12`00 – 19`00.
Prof. Aivars Lejnieks, endokrinologs, klīnikas Linezers virsārsts: "Osteoporozes riska noteikšanas tests ta¬pa pirms piec¬iem ga¬diem un sākotnēji šis tests bija domāts ģimenes ārstiem kā palīgs osteoporozes diagnosticēšanai, lai atsijātu īsto osteoporozes riska grupu un samazinātu nevajadzīgi veikto osteodensitometriju skaitu. Protams, testa rezultāti un iegūtie punkti nekādā gadījumā neuzrāda precīzu diagnozi. Tie parāda osteoporozes iespējamību – risku un to, vai jāveic kaulu minerālā blīvuma mērījums un jākonsultējas ar speciālistu.
Jāņem vērā to, ka bieži osteoporozi atklāj par vēlu – tikai tad, kad ir kāds kaulu lūzums, jo simptomi ir slēpti: it kā nekas nekaiš un kauli nesāp. Iespējams, sieviete pati pie ārsta nedosies un nevaicās par savu osteoporozes risku. Tieši tālab riska noteikšanas testa jautājumi tika adaptēti – vienkāršoti, lai sieviete pati varētu izvērtēt vai ir nepieciešamība veikt osteodensitometriju, vai pastāv osteoporozes risks un savlaicīgi doties pie ārsta uz konsultāciju, ja risks pastāv.
Ru¬nā¬jot par os¬te¬opo¬ro¬zi, iespējamas di¬vas tak¬ti¬kas jeb pie¬ejas. Pirm¬ā: gai¬dām, kad sa¬lū¬zīs kauls, un tikai tad sā¬kam ār¬stēt. Bet šajā gadījumā nā¬ka¬mā lū¬zu¬ma var¬bū¬tī¬ba ir ļo¬ti lie¬la. Un ot¬ra pie¬eja: sav¬lai¬cī¬gi da¬rīt vi¬su, lai os¬te¬opo¬ro¬ze vis¬pār ne¬vei¬do¬tos. Pirmais solis – noteikt savu osteoporozes risku!
Pirms piecpadsmit gadiem nebija nekādu medikamentu osteoporozes ārstēšanai. Toties tagad ir iespēja izārstēt osteoporozi, lietojot specifiskos osteoporozes medikamentus, arī tādus, kuru sastāvā jau ir D vitamīns, kas nodrošina ikdienā uzņemtā kalcija uzsūkšanos un kaula atjaunošanos."
Kampaņas "Esi gudrāka par osteoporozi!" mērķis ir informēt par osteoporozi – trauslo kaulu slimību un mudināt sievietes menopauzes vecumā pārbaudīt savu kaulu stiprību jau laicīgi, lai pēc iespējas mazinātu lūzumu risku tuvākā vai tālākā nākotnē. Latvijā osteoporozes izraisīti lūzumi skar vairāk nekā 200 000 cilvēku, t.i. katru 3. sievieti un katru 5.vīrieti pēc 50 gadu vecuma. Tā ir skarba realitāte, jo, laicīgi atklājot osteoporozi, to ir iespējams novērst. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi.
Dr. Ingvars Rasa, endokrinologs, Latvijas Kaulu un metabolo slimību asociācijas prezidents: "Izglītojot sabiedrību, cilvēks pats var izrādīt iniciatīvu un iedomāties, ka viņam vajadzētu pārbaudīt kaulus. Sievietes, kuras rūpējas par savu veselību, apmeklē ginekologu vismaz reizi gadā, kaut arī viņām nekas nesāp. Tāpat ar osteoporozi: man nekas nesāp, bet es gribētu pārbaudīties! Gluži tāpat ir cilvēki, kuri pie zobārsta iet ne tikai tad, kad zobi sāp, bet paskatīties un pārbaudīt, vai nav uzradies kāds caurums. Jo biežāk cilvēki domās par savu veselību pirms saslimšanas, jo vieglāk būs visiem."
Lai būtu tuvāk mērķa auditorijai, kampaņas "Esi gudrāka par osteoporozi!" ietvaros Osteo aptieka atradās lielveikalos vai pie tiem. Osteo aptieku atbalstīja lielveikali RIMI, Maxima un Super Neto, kā arī t/c Origo un Ogres Prestižs.
Inese Ērgle, osteoporozes paciente, Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas priekšsēdētāja: "Osteoporoze ir slimība, kas piezogas nemanāmi un cilvēks nemaz nenojauš, ka tā ik dienu vājina kaulu stiprību, bet to var viegli diagnosticēt un veiksmīgi ārstēt. Atliek vien rīkoties un pārbaudīt kaulu veselību. Latvijā šobrīd ir ļoti zinoši ārsti un 17 vietas, kur var veikt kaulu blīvuma mērījumu – osteodensitometriju. Diemžēl no 100 osteoporozes pacientēm, sievietēm, tikai 20% apzinās savu slimību un saņem ārstēšanu, pārējās pat nenojauš, kas ir par iemeslu sāpēm, lūzumiem un citām veselības problēmām."
Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas bezmaksas tālrunis: 80000018.