Kam jābūt mājas aptieciņā vasarā?
Lai pilnvērtīgi izbaudītu gada siltāko sezonu - vasaru, mājas aptieciņa jāpapildina ar vairākiem medikamentiem un līdzekļiem, kas nepieciešami, lai droši dotos saulē, pavadītu brīvo laiku pie dabas, kā arī sniegtu pirmo palīdzību pēc apdegumiem, nobrāzumiem, insektu kodumiem un citām mikrotraumām.
Vasarā un ziemā vajadzības ir atšķirīgas, turklāt, ja ģimenē ir bērni vai cilvēki gados, arī viņu vajadzības atšķirsies. Jāņem vērā arī katra paša veselības problēmas un hroniskās kaites, komplektējot aptieciņu. Taču, kā uzsver Ģimenes aptieku farmaceite Oksana Gehtmane, pilnīgi jebkuram cilvēkam vasarā papildus ierastajiem medikamentiem mājas aptieciņā jātur līdzekļi pret saules apdegumu, kā arī cita veida apdegumiem, medikamenti ādas traumu dezinficēšanai un apkopšanai, tāpat noteikti jāiegādājas pretodu līdzeklis.
Arī šī vasara solās būt pārbagāta ar odiem, tādēļ pret odu un knišļu uzbrukumiem vajadzētu pasargāt visu ģimeni, jo īpaši bērnus. Taču, ja nācies ciest no odu kodumiem, tad apsārtuma un niezes mazināšanai zīdaiņiem līdz divu gadu vecumam drīkst lietot Excipial Pruri – tas mazina sāpes un niezi. Savukārt pieaugušajiem un bērniem no 6 gadu vecuma kodumu apkopšanai var lietot arī, piemēram, Silva gel, Fenistil gel, Psilo-Balsam, kā arī citus.
Vasarā, pavadot vairāk laika brīvā dabā, nodarbojoties ar dažādām sportiskām aktivitātēm, cilvēki biežāk gūst dažādas mikrotraumas – nobrāzumus un saskrāpējumus. Lai apkoptu šādas traumas, vispirms traumētā vieta jānomazgā ar tīru ūdeni, lai attīrītu no smiltīm un netīrumiem, bet pēc tam brūce jādezinficē. Visaugstākā pretmikrobu iedarbība piemīt jodam, turklāt mūsdienās jods pieejams ziedes formā, un tas vairs nav tik kodīgs kā agrāk. Pēc dezinfekcijas brūcei jāuzklāj dziedējošs gels vai ziede un, ja nepieciešams, arī pārsējs.
Oksana Gehtmane norāda, ka dezinficējošam līdzeklim un ziedei ādas bojājumu dziedēšanai jābūt katrā aptieciņā, turklāt aptiekās pieejami arī universālie krēmi, piemēram, Betadine ziede, kura saturā ir jods, tādējādi krēms ne tikai dezinficē, bet arī vienlaikus dziedē. Tāpat aptieciņā jebkurā gada laikā noteikti vajadzētu būt plāksteriem un saitēm, no kurām var izveidot apsējus/pārsējus dažādiem gadījumiem.
Vasarā arī bieži tiek gūti apdegumi, darbojoties ar grilu un uguni. Lai sniegtu pirmo palīdzību, apdedzināto vietu ieteicams apstrādāt ar aerosolu vai ziedi apdegumu dziedēšanai. Farmaceiti kā universālāko variantu iesaka Panthenol aerosolu, jo tas noderēs arī smagākiem saules apdegumiem, turklāt to iespējams lietot pat tad, kad brūcei nav iespējams pat pieskarties. Taču farmaceite brīdina: ja apdegums ir lielāks par paša plaukstu, nekavējoties jāmeklē mediķu palīdzība.
Ģimenes aptieku farmaceite uzsver, ka, dodoties saulē, vissvarīgākais ir dzert ļoti daudz ūdeni, jo saulē ķermenis ļoti strauji zaudē šķidrumu un tādējādi rodas nopietnas sekas, piemēram, saules dūriens vai karstuma dūriens. Turklāt tiem cilvēkiem, kuri lieto ketoprofēnu saturošus gelus, piemēram, Fastum Gel, Ketonal un citi, noteikti nevajadzētu doties sauļoties, jo var sākties alerģiskas reakcijas – tūska, izsitumi, rasties pat apdegumi. Sauļošanās nav ieteicama arī tiem, kuri lieto antibiotikas.
Savukārt, ja gadījies notiesāt nesvaigus produktus, farmaceite Oksana Gehtmane iesaka lietot aktivēto ogli, kas darbojas kā lielisks absorbants un ievelk sevī visu slikto. Saindēšanās gadījumā arī jālieto ļoti daudz šķidruma, kā arī zarnu mikrofloras un vides atjaunošanai ieteicami pienskābo baktēriju saturoši medikamenti, piemēram, Liveo, Linex, jogurta kapsulas. Taču, ja vemšana turpinās vairākas dienas un tai pievienojas arī temperatūra, steidzami jāvēršas pie ārsta.
Komplektējot aptieciņu ceļojumam, vislielākā uzmanība jāpievērš dažādu kuņģa un zarnu trakta darbību regulējošu medikamentu iegādei – gremošanai un pret caureju. Jo īpaši dodoties uz eksotiskām valstīm, visbiežāk cilvēkiem nākas sastapties ar vēdera problēmām, jo zarnu trakts, nespējot pierast pie neierastās ēdienkartes, "protestē".
Tāpat līdzi jāņem pretsāpju zāles – Ibumetin, Ibustar vai citi ibuprofēnu saturoši medikamenti, kurus lietot galvassāpju vai zobu sāpju gadījumā. Arī ceļojumā vajadzētu ņemt līdzi jau visus iepriekš nosauktos līdzekļus – insektu kodumu apkopšanai, mikrotraumu vai apdegumu dziedēšanai, kā arī plāksterus un apsējus.
Ģimenes aptieku farmaceite atgādina arī par mājas aptieciņas uzglabāšanas noteikumiem - tā obligāti jānovieto bērniem nepieejamā vietā. Turklāt iekšķīgi un ārīgi lietojamos medikamentus vajadzētu glabāt atsevišķi, lai nekļūdītos to lietošanā. Jāņem vērā arī citi medikamentu glabāšanas noteikumi, jo daži preparāti jātur vēsā vietā ledusskapī, citi - sausā un tumšā vietā.
Regulāri jāseko līdzi arī aptieciņas saturam - tas ir laikus jāatjauno un jāpapildina medikamenti, kuriem beidzies derīguma termiņš. Turklāt zāles, kurām beidzies derīguma termiņš, ieteicams nodot aptiekās, kuras piedāvā šādu pakalpojumu.
Lelde Sāre, P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības