Kāju un nagu sēnīte
Dzeltenīgos vai pelēkos punktiņus uz kāju nagiem vai apsārtušu ādu, kas lobās, var neievērot vai pārprasti noturēt par nelielu saspiedumu vai izsutumu. Bet tieši ar šādām pazīmēm sevi var pieteikt ilgi ārstējama nopietna problēma – kāju un nagu sēnīte.
Pazīmes
Pēdu sēnīšslimības sākumā kāju pirkstu starpās un uz pirkstiem sāk lobīties āda, nedaudz var arī niezēt. Var sākties iekaisums, un tad cits citam blakus veidojas sīki pūslīši, pildīti ar dzidru, duļķainu vai strutainu šķidrumu. Ar laiku pūslīšu šķidrums uzsūcas un raga kārta nolobās. Slimība parasti ieilgst, nieze kļūst stiprāka. Pirkstu starpās āda uztūkst un lobās. Starp pirkstiem rodas sāpīgas plaisas un pat jēlumi. Sēnīte var bojāt kāju nagus. Un, ja tā gadījies, no nagu sēnītes atbrīvoties būs daudz sarežģītāk. Par nagu sēnīti liecina uz nagu plātnītes brīvās malas vai stūros radušies nelieli pelēki vai iedzelteni punkti. Var iedzeltēt pat naga daļa. Nagi bojājas no brīvās malas un stūrīšiem. Ja problēmu neatklāj šajā stadijā, vēlāk naga plātnīte sabiezē, sāk lobīties, šķelties un drupt. Kaiti joprojām neārstējot, sēnīte var skart pēdu ādu: papēžu āda sabiezē un sāk plaisāt. Iekaist pēdu sānu malas, sāk lobīties āda. Pēdu sēnīti jeb pēdu mikozi izraisa patogēnā sēne, kas bojā ādas raga kārtu un var izraisīt iekaisumu ādas dziļākajos slāņos, bet nagu sēnīti var izraisīt vēl citas patogēnās sēnes.
Iespējas inficēties
Slimību izraisošo sēnīšu sporas var atrasties ne tikai svešos apavos un zeķēs, bet arī atklātās ūdenstilpnēs, baseinā un saunā, mitrā un siltā vidē. Sēnīte var iekļūt audos pēc sasitumiem, noberzumiem, iegriezumiem, citām mikrotraumām vai veicot pedikīru. Pēdu sēnīti var iegūt arī, ja kontaktā ar izraisītāju nonāk ilgstoši sasvīdušas un miklas pēdas.
Lai izvairītos no saslimšanas, ieteicams nevalkāt citu cilvēku apavus un zeķes, jāizvairās staigāt gumijas apavos un sintētiska materiāla zeķēs. Liela nozīme ir cilvēka imunitātei, jo, kā zināms, tieši organism aizsargspējas ir tās, kas pretojas slimību izraisītājiem.
Pati no sevis nepāriet
Ja konstatēta sēnīšslimība, tad atkarībā no tā, cik tālu kaite ielaista, būs jādzer zāles, infekcijas skartās vietas jāsmērē ar pretsēnīšu ziedi un speciālajiem šķīdumiem. Uzlabojumi var būt manāmi jau dažās nedēļās, taču jāņem vērā, ka ārstēšanās būs ilgstoša, ne īsāka par mēnesi! Silti iesakām pievērst lielu uzmanību pēdu veselībai. Jo ātrāk tiks konstatēta saslimšana, jo īsāka laika posmā un ar mazākiem izdevumiem to varēs izārstēt. Neārstējot sēnīti, pastāv liels risks, ka jūs inficēsiet savus tuviniekus!!!
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
www.manaaptieka.lv