Kaheksija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Kaheksija ir slimība, kas izraisa ārkārtēju ķermeņa svara zudumu un muskuļu masas samazināšanos. Kaheksija ir saistīta ar daudzām smagām slimībām, piemēram, vēzi, hronisku nieru mazspēju, HIV, multiplo sklerozi un citām. Lai arī pastāv citas slimības, kuru dēļ cilvēks zaudē svaru, tie, kas sirgst ar kaheksiju, ķermeņa taukus un muskuļu masu zaudē pat ēdot kārtīgi.
Cēloņi
Spilgti kaheksija izpaužas barības vada vēža slimniekiem; tās cēlonis ir ne tikai vēža intoksikācija, bet arī traucēta barības uzņemšana. Plaušu tuberkulozes slimniekiem kaheksiju rada tuberkulozes mikobaktērijas toksiskā iedarbība un ēstgribas zudums.
Kaheksiju izraisa arī hipofīzes priekšējās daivas atrofija, sevišķi sievietēm pēc dzemdībām. Šim kaheksijas veidam raksturīgs pilnīgs ēstgribas trūkums, vājināta vielmaiņa, dzimumorgānu atrofija. Kaheksiju var izraisīt arī sifiliss, hroniska saindēšanās ar svinu, dzīvsudrabu, kā arī ilgstoša badošanās.
Simptomi
Kaheksijas simptomi var būt pēkšņs svara zudums, neraugoties uz pietiekamu uzturu vai lielu uzņemto kaloriju daudzumu. Tāpat raksturīgs kaheksijas simptoms ir muskuļu masas zudums; neskatoties uz muskuļu masas zudumu, ne visiem cilvēkiem ar kaheksiju ir nepietiekams uzturs. Par slimību var liecināt arī apetītes zudums vai anoreksija: ēdiens var ne tikai kļūt nepievilcīgs, – cilvēks ar kaheksiju zaudēs vēlmi ēst jebkādu ēdienu vispār.
Bieži sastopami simptomi ir funkcionālo spēju vājināšanās, piemēram, savārgums, nogurums un zems enerģijas līmenis; personai ir grūti darīt lietas, kas tai sagādā prieku un ko tā vēlas. Bieži vien cilvēks nespēj paveikt tādas ikdienišķas darbības kā apģērbšanās un zobu tīrīšana. Par kaheksiju var liecināt arī pietūkums vai tūska: ja asinīs ir zems olbaltumvielu daudzums, šķidrums uzsūcas audos, izraisot pietūkumu, īpaši kājās.
Ārstēšana
Kaheksija visbiežāk ir saistīta ar kādu citu medicīniska rakstura problēmu. Labākais veids, kā novērst kaheksiju, ir samazināt tādu pamatslimību risku kā, piemēram, vēzis un nieru mazspēja. Aktīvs dzīvesveids apvienojumā ar sabalansētu uzturu var samazināt hroniskas slimības risku, kas, savukārt, varētu izraisīt kaheksiju.
Nav konkrētu medikamentu vai vienas specifiskas ārstēšanas metodes, kas būtu efektīva kaheksijas ārstēšanā. Tā kā šīs slimības rašanos veicina daudzi faktori, var būt nepieciešams sastādīt tādu ārstēšanas plānu, kurā apvienoti vairāki terapijas veidi. Jāņem vērā, ka, palielinot uzņemto kaloriju skaitu vai mainot uzturu, izmaiņu nebūs.