medicine.lv skaitļos

Lietotāji online374
Aktīvie uzņēmumi12705
Nozares raksti11773
Ekspertu atbildes21477
Kādu infekciju attīstībai pārkarstot radām labvēlīgus apstākļus? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādu infekciju attīstībai pārkarstot radām labvēlīgus apstākļus? Stāsta speciālisti

Lai arī zinātniski nav apstiprināta sezonāla ietekme, brīžos, kad laika apstākļi ir strauji mainīgi – pavasarī pēkšņi kļūst silts vai rudenī negaidīti uznāk aukstums –, urīnceļu infekciju gadījumi vērojami biežāk. Iespējams, tas tādēļ, ka vasarās esam neapdomīgi un saģērbjamies nepiemēroti. Pārkarstot vai atdziestot radām labvēlīgus apstākļus šo infekciju attīstībai. Pat ja tā ir tikai šķietamība – vasaras beigās ir īstais laiks atgādinājumam, cik bīstamas ir šīs infekcijas, cik ilgi var ārstēties pats, bet kad jādodas pie ārsta!

Eva Bormane, nefroloģe Veselības centru apvienībā, uzsver, ka lielākā vērība jāpievērš profilaksei, bet saslimstot laikus jāuzsāk ārstēšana, lai no nelūgtajām viešņām – baktērijām – pasargātu nieres, bet „Mēness aptiekas” farmaceite Gunita Petrovica aicina neļauties mītiem par dzērvenēm kā ārstniecības līdzekli un, pirmajām slimības pazīmēm parādoties, rosina taujāt padomu speciālistiem.

Baktērijas var nonākt nierēs

Ne jau tikai tādēļ, ka urīnceļu iekaisums ir ļoti mokošs, no tā jāizvairās visiem spēkiem. Neārstēts vai pārāk ilgi pašārstēts, tas var pavērt slimību izraisošajām baktērijām ceļu uz nierēm.  Kaut arī normālos apstākļos dažādi mikroorganismi dzīvo mums uz ādas un zarnu traktā, urīns parasti ir sterils – nekādām baktērijām tajā nebūtu jābūt. Taču noteiktos apstākļos iekaisums jeb infekcija var attīstīties jebkurā no urīnizvadsistēmas jeb urīnceļu daļām. Jo tuvāk nierēm, jo infekcijas norise ir smagāka un nopietnāka. Tāpēc tam, kā darbojas mūsu urīnizvades sistēma, jāpievērš gana daudz uzmanības.

Atcerēsimies pamatzināšanas

Urīnizvadsistēmu jeb urīnceļus nosacīti var iedalīt augšējos, pie kuriem pieder nieres un urīnvadi, un apakšējos, ko veido urīnpūslis un urīnizvadkanāls. Slimības simptomi atkarīgi no vietas, kuru skārusi šī infekcija.

Banner 280x280
Banner 280x280
Banner 280x280

Visbiežāk urīnceļu iekaisumu izraisa zarnu nūjiņa E. coli, kas ir tipiska resno zarnu iemītniece. Tā kā sievietēm urīnizvadkanāls ir daudz īsāks nekā vīriešiem, baktērijām no starpenes rajona ir daudz vieglāk nokļūt urīnpūslī, radot iekaisumu. Ja cistītam raksturīgās sūdzības parādās vīrietim, noteikti nepieciešama papildu izmeklēšana pie urologa. Ar ilgstošu pašārstēšanos šajā gadījumā nodarboties nevajadzētu, stingri atgādina ārste.

Kad infekcija nepatīkami signalizē

Galvenie simptomi, kas liecina par urīnceļu infekciju, ir gandrīz nepārtraukta spiedoša vajadzība urinēt, savukārt pats urinēšanas process ir sāpīgs un nekādu atvieglojumu nesniedz. Drīzāk pretēji – tukšs urīnpūslis rada pat vēl lielāku diskomfortu. Nereti ir arī urīna nesaturēšana, asins piejaukums urīnam, un tas šķiet biedējoši. Urīns var būt arī duļķains, ar nepatīkamu smaku. Kaut arī apakšējo urīnceļu iekaisumu, tostarp akūtu cistītu, pieņemts uzskatīt par klīniski salīdzinoši vieglāk noritošu un parasti tas neatstāj paliekošas sekas uz veselību, subjektīvi tas nereti ir tik ļoti traucējošs, ka pacients nespēj domāt ne par ko citu, kā tikai par nepatīkamo sajūtu vēdera lejasdaļā un starpenē.

Cistītu jeb urīnpūšļa iekaisumu – biežāk sastopamo un salīdzinoši vieglāko urīnceļu infekciju veidu – parasti izraisa baktērijas, kuras mīt zarnu traktā, bet labvēlīgos apstākļos, mazinoties organisma imunitātei (atdzišana, pārkaršana, stress), tās caur urīnizvadkanālu nokļūst urīnpūslī, tur savairojas un rada sieniņas iekaisumu.

Būtiska nozīme izdzertā ūdens daudzumam

Ārstēšana vienmēr jāsāk ar pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšanu, lai gan var šķist, ka ar ūdeni taču neko izārstēt nevar. Nereti pacients rīkojas tieši pretēji – cenšas dzert mazāk, lai urinēšana būtu retāka un mazāk mokoša. Taču izdzertā ūdens daudzumam ir būtiska nozīme, jo tas palielina urīna plūsmu, kura mehāniski atbrīvo urīnceļus no iekaisumu izraisošajām baktērijām, tās izvadot no organisma.

Pirmā palīdzība – aptiekā

Lai ko arī ieteiktu gādīgā vecmāmiņa, taču dzērveņu vai citu skābu pārtikas produktu ēšana neglābs. Toties dažādas dzērveņu ekstraktu saturošas kapsulas un citi līdzekļi, kas paredzēti urīnceļu infekciju profilaksei,  gan saturēs vielas, kas traucē baktērijām izplatīties. Tas tādēļ, ka ārstnieciskā sastāvdaļa šajos preparātos ir daudz lielākā koncentrācijā nekā iespējams uzņemt ar dzērvenēm vai to sulu, atgādina “Mēness aptiekas” farmaceite Gunita Pētersone. Papildus krietnai ūdens dzeršanai var lietot arī aptieku plauktos sastopamos līdzekļus urīnceļu iekaisumu ārstēšanai un profilaksei, kas parasti satur vielas, kuras kavē baktēriju pielipšanu urīnceļu sieniņām, neļaujot iekaisumam izplatīties.

Jādodas pie ārsta!

Ja ārstēšana uzsākta laikus, bet divu trīs dienu laikā nav kļuvis vieglāk, parādās sāpes sānos, drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, varbūt pat slikta dūša, iespējams, baktērijas ir nokļuvušas ne tikai urīnpūslī, bet pa urīnvadiem tikušas arī līdz nierēm un attīstījies nieres bļodiņas iekaisums jeb pielonefrīts. Tam raksturīgas stipras sāpes mugurā nieru rajonā, paaugstināta ķermeņa temperatūra, var būt arī slikta dūša, vemšana un citi intoksikācijas simptomi. Šāda situācija ir daudz nopietnāka, tādēļ pacientam noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un jāuzsāk antibakteriāla terapija. Nieru tējas vien tad palīdzēt nevarēs.

Urīnceļu infekcijas mēdz atkārtoties

Taču ne vienmēr atkārtota saslimšana nozīmē, ka iepriekšējā nav tikusi izārstēta vai arī ir hroniska. Visticamāk, atkal ir bijuši šai infekcijai labvēlīgi apstākļi. Ne vienmēr simptomi, kuri atkārtojas, ir saistīti ar urīnceļu iekaisumu. Cistītam līdzīgas sūdzības rada arī citas mazā iegurņa orgānu slimības, piemēram, atrofiskais kolpīts (postmenopauzē), onkoloģiskas urīnceļu slimības, divertikuli (urīnpūšļa sienas maisveida izspiedums uz āru) vai fistulas. Tādēļ, ja pēc terapijas simptomi atkārtojas, būtu nepieciešama papildu izmeklēšana. Reizēm sievietes sūdzas, ka viņām cistīts ir jau gadiem ilgi, lai gan nepārtraukti tiek lietoti dažādi antibakteriālie līdzekļi. Tas nozīmē, ka sūdzību iemesls, visticamāk, nav baktēriju klātbūtne urīnceļos.

Stūrakmeņi profilaksei

Profilakses stūrakmens ir laba veselība, kas vienlaikus nozīmē arī to, ka imūnsistēma darbojas normāli un sargā mūs no saslimšanas. Lai arī antibiotikas ir izcils medikaments, kas gadu desmitiem mūs glābis smagos gadījumos, taču, runājot par urīnceļu infekcijām, ir jāizvairās no nevajadzīgas antibakteriālo līdzekļu lietošanas (skatiet iepriekšējo rindkopu!). Jebkurš lieki saņemts antibiotiku kurss ietekmē arī mūsu labās baktērijas, kuras ir neaizstājamas urīnceļu infekciju profilaksē. Vēl ļoti svarīgi ir:

  • ikdienā uzņemt pietiekami daudz šķidruma – vismaz 30 ml uz svara kilogramu diennaktī (ja vien nav smagas sirds vai nieru mazspējas),
  • neciesties ar pilnu urīnpūsli, bet iztukšot to, tiklīdz rodas vajadzība,
  • pēc katras vēdera izejas apslaucīties pareizi – no priekšpuses uz aizmuguri, nevis otrādi (tas neļaus anālās atveres rajona mikroorganismiem nokļūt makstī un urīnizvadkanālā),
  • ikdienā viegli apmazgāt ādu ap ārējiem dzimumorgāniem, bet nepārcensties, neberzt, lai nepanāktu pretēju efektu.

Var noderēt farmaceita ieteikums

Katram no mums ir kāda vājā vieta organismā, savs Ahileja papēdis, tādēļ tām sievietēm, kurām ir tendence uz biežām infekcijām, ieteicami profilaksei lietot arī bezrecepšu medikamentus urīnceļu veselībai.

Simptomu mazināšanai papildus var lietot dažādas ārstniecības augu tējas (miltenes, bērzu lapas, brūklenes lapas), kurām piemīt diurētiska, kā arī spazmolītiska darbība. Būtiska loma ir imunitātes stiprināšanai, gan lietojot pilnvērtīgu uzturu, gan papildus apsverot D vitamīna un noteiktu antioksidantu, piemēram, selēna, C, A un E vitamīna, uzņemšanu. Intīmo zonu higiēnai līdzekļus ieteicams iegādāties aptiekā, jo tie ir droši un izstrādāti tā, lai iespējami mazāk izjauktu normālo maksts mikrofloru, to aizsargātu un nodrošinātu nepieciešamo PH vidi. Daudzu intīmās higiēnas kopšanas līdzekļu sastāvā ir arī ārstniecības augi, kas palīdz mazināt kairinājumu, piemēram, kumelītes ekstrakts. Aptiekā ir pieejami arī dažādi ārstniecības augu preparāti, piemēram, pētersīļu sakņu ekstraktu saturoši, kuri var sniegt atvieglojumu urīnceļu iekaisuma gadījumā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Uroloģija / nefroloģija":

Uzņēmumi nozarē "Uroloģija / nefroloģija"

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

    ✓ SIA “MS Gaiļezers” dibināta 1991. gadā. ✓ No 1993. gada atrodas Šmerļa ielā 2a, Rīgā. Sākotnēji plaša profila medicīniskā darbība. ✓ 1996. gadā tiek uzsākta nieru aizstājterapija. No 2000. gada šaura specializācija: tikai nieru aizstājterapija (hemodialīze, hemodiafiltrācija) dienas stacionārā, kā arī nepieciešamības gadījumā tiek veikta hemosorbcija nieru aizstājterapijas pacientiem. ✓ Šobrīd darbojas 10 nieru aizstājterapijas dienas stacionāri 10 dažādās vietās. Visi dienas stacionāra centri ir pieejami pacientiem ar kustību traucējumiem.

Mūsu personāls ir augsti kvalificēta un pieredzes bagāta komanda. Personāls regulāri apmeklē starptautiskus kongresus kvalifikācijas celšanas nolūkos.

 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

Tev arī liekas, ka informācijas par sejas ādas kopšanu ar visiem “pareizi”, “nepareizi” ir tik daudz, ka kļūst grūti orientēties? Kļūtu taču vieglāk, ja būtu viens špikeris ar visu, ko darīt un ko nedarīt, lai pasargātu sevi no informācijas pārbagātības un maldinošiem faktiem, ne tā? Pēc neskaitāmām sarunām ar kosmetoloģijas un citiem ādas kopšanas speciālistiem esam sagatavojuši sarakstiņu ar 10 zelta likumiem sejas ādas kopšanā.  

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Populārais aktieris Jānis Jarāns intervijā atklāj, ka ne tik sen ir nācies cīnīties ar “krabi”. Tas kož arī sportistiem, saka Jānis, jo pats vienmēr ir bijis sportiski aktīvs. Savā saslimšanā Jānis vaino savu nevērību pret vitamīnu lietošanu profilaksei, sevišķi D vitamīnu. Uzzināsim par D vitamīna papildus uzņemšanas nepieciešamību un tā lomu imūnsistēmas veselībai!

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

C vitamīnu daudzi  pazīst kā imūnsistēmas galveno atbalstītāju jeb “būsteri” un profilaksei cenšas ēst vairāk citrusaugļu vīrusu un saaukstēšanās sezonā. Tomēr C vitamīna loma ir daudz plašāka nekā tikai imunitātes atbalsts. Esam apkopojuši 5 oriģinālus faktus par C vitamīnu, kas palīdzēs jums labāk izprast tā funkcijas un maksimāli efektīvi izmantot veselībai.

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek gastroenteroloģijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: MARUSHA Attīrošs sejas toniks ar zaļo tēju

Testa rezultāti: MARUSHA Attīrošs sejas toniks ar zaļo tēju

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt sejas toniku un micelāro ūdeni ar alveju un zaļo tēju sejas ādas attīrīšanai, tonizēšanai un mitrināšanai.

Testa rezultāti: Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Testa rezultāti: Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt farmaceitisko nātrija bikarbonātu jeb sodu kapsulās, kas palīdz uzturēt pareizu pH līmeni un izvadīt no organisma liekās skābes un toksīnus.

"Pure-C" – patentēts biopieejama C vitamīna avots imunitātes stiprināšanai

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko kompāniju "Coral Club" piedāvā testēt "Pure-C" – uztura bagātinātāju ar C vitamīnu, kam ir īpaši izstrādāta gremošanas sistēmai droša, inovatīva un biopieejama forma PUREWAY-C ™

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Kontakti

  1. +371 67520382
  2. +371 67520432
  3. +371 67520225
  4. info@nefro.lv
  5. https://www.nefro.lv/

Darba laiks

  • P.730-1700
  • O.730-1700
  • T.730-1700
  • C.730-1700
  • P.730-1700
  • S.730-1700
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40103019330
  2. LV40103019330
  3. 13.08.1991
  4. 23.02.2004
  5. Šmerļa iela 2A, Rīga, LV-1006

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

  1. Slokas 26, Jūrmala, LV-2015
    +371 67760010

  2. Bērzu 5, Aizkraukle, Aizkraukles nov., LV-5101
    +371 65133898

  3. Slimnīcas 3, Saldus, Saldus nov., LV-3801
    +371 25776646

  4. Klostera 3, Limbaži, Limbažu nov., LV-4001
    +371 64021384

  5. Dārza 7 k-1, Bauska, Bauskas nov. LV-3901
    +371 63924456

  6. Akadēmijas laukums 1-12.st., Rīga, LV-1050
    +371 22021191

  7. Raudas 12B, Tukums, Tukuma nov., LV-3101
    +371 20227383

  8. Raiņa bulvāris 13, Preiļi, Preiļu nov., LV-5301
    +371 28006676

  9. Rīgas 54A - 4.st., Daugavpils, LV-5401
    +371 26553305

Apraksts

  • SIA “MS Gaiļezers” dibināta 1991. gadā.
  • No 1993. gada atrodas Šmerļa ielā 2a, Rīgā. Sākotnēji plaša profila medicīniskā darbība.
  • 1996. gadā tiek uzsākta nieru aizstājterapija. No 2000. gada šaura specializācija: tikai nieru aizstājterapija (hemodialīze, hemodiafiltrācija) dienas stacionārā, kā arī nepieciešamības gadījumā tiek veikta hemosorbcija nieru aizstājterapijas pacientiem.
  • Šobrīd darbojas 10 nieru aizstājterapijas dienas stacionāri 10 dažādās vietās. Visi dienas stacionāra centri ir pieejami pacientiem ar kustību traucējumiem.

Mūsu personāls ir augsti kvalificēta un pieredzes bagāta komanda. Personāls regulāri apmeklē starptautiskus kongresus kvalifikācijas celšanas nolūkos.

 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Nieru aizstājējterapija, Nieres transplantācija, Nefrologa konsultācija.

Dialīze. Nieres, niere, nieru slimība. Nieru aizstājterapija, mākslīgā niere, hemodialīze HD, hemodiafiltrācija HDF, uroloģija, urologs, nefroloģija, nefrologa konsultācijas, hemosorbcija, procedūras tūristiem, aizstājterapija tūristiem. EVAK. EHIC apdrošināšana. Vadītājs Georgs Ritovs, ārsts Māris Pļaviņš. Nataļja Čirkova. Gunta Reitere. Ilze Pilsnibure. Ārsti nefrologi Rīgā. Hemodialīze, nieres, nieres transplantācija, nieres pārstādīšana, nieru aizstājterapija, dialīze, nieru ārstēšana, nieru slimības, hronisko nieru slimību ārstēšana, mākslīgā niere, mākslīgās nieres, dienas stacionārs. Ārsti nefrologi, nefroloģija Rīgā, nefrologu konsultācijas, Ārsti nefrologi, nieru slimību speciālisti Māris Pļaviņš, Nataļja Čirkova, Ilze Pilsnibure u.c. speciālisti.


Vairāk

Foto 8

"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
nefro

Mājas lapa internetā