Nakts ir īpaši svarīgs laiks ķermeņa atjaunošanai. Savukārt rīts ir tas laiks, kad varat izvērtēt, vai nakts atpūta ir bijusi pietiekami laba un vai jūtaties gatavs nākamās dienas izaicinājumiem. Vai arī pamostoties noguris, bez spēka un ar sāpēm muskuļos vai mugurā – jūs ātri vien nonāksiet pie secinājuma, ka nakts ir bijusi nemierīga. Šādas sajūtas var būt svarīgs signāls tam, ka jūsu ķermenis nesaņem pienācīgu atpūtu.
Protams, visas veselības problēmas vispirms vajadzētu skaidrot ar veselības speciālistu palīdzību. Tomēr sliktas veselības cēloņus iespējams noteikt arī ar vienkāršiem un viegli izpildāmiem soļiem. Viens no tiem – gulēšanas vide, kurā ietilpst jūsu matracis, virsmatracis vai pat gultas veļa, un tiem vajadzētu būt saderīgiem ar jūsu ķermeņa individuālajām vajadzībām. Taču tos, iespējams, būs jāmaina, ja, iekārtojot savu miega vidi, jūs aizmirsāt ieklausīties savā ķermenī un tā individuālajās vajadzībās.
Šajā rakstā mēs aplūkosim galveno miega vides veidotāju – matrača, virsmatrača un gultas veļas – nozīmi, kas ietekmē jūsu veselību un labsajūtu.
Matrača īpašības un to saistība ar veselību
Tas ir bieži sastopams gadījums, kad gulēšanas vietas nozīmīgums tiek novērtēts par zemu un vērtīgā laba miega nodrošināšanas funkcija tiek nodota vienkārši jebkuram pieejamam matracim vai gultai. Miegs un tā ietekme uz mūsu veselību nosaka, ka, izvēloties šos elementus, mums nevajadzētu būt tik bezrūpīgiem.
Matrači ideālā variantā atbilst mūsu ķermeņa paradumiem un rūpējas par kvalitatīvu atpūtu naktī. Tāpēc, rūpējoties par miega kvalitāti, jūs parūpēsieties arī par savu veselību.
Labās matrača īpašības miega laikā nodrošinās pienācīgu atbalstu ķermenim, īpaši mugurkaulam, gurniem un pleciem. Tā rezultātā tiek nodrošināta droša un stabila ķermeņa poza nakts laikā, radot lieliskus atpūtas apstākļus pareizajā ķermeņa stāvoklī. Jebkura novirze no pareizās pozas izraisīs sākotnēji nenozīmīgas sajūtas, kas galu galā pārvērtīsies par izteiktām un skaidri atpazīstamām nepatīkamām sajūtām – muguras sāpēm, nogurušu kaklu, sāpēm gurnos un locītavās un daudz ko citu. Un tas viss rodas miega laikā, kad jūsu ķermenim būtu jāatpūšas un jāatgūstas, taču dažreiz notiek tieši pretēji.
Vēl viena ļoti nozīmīga matrača ietekme ir saistīta ar muskuļiem. Jūs droši vien iedomājaties, ka miega laikā visi muskuļi atpūšas un vienkārši neko nedara, taču tas patiesībā ir atkarīgs no gulēšanas pozas, jo daži muskuļi vai muskuļu grupas ir spiesti izturēt lielu slodzi. Ja matracis ir pārāk mīksts vai pārāk ciets, jūs nakts laikā nemitīgi svaidīsieties un grozīsieties gultā, meklējot labāku un ērtāku gulēšanas stāvokli, un, to darot, jūs nepārtraukti darbināsiet muskuļus, tādējādi zaudējot tik ļoti nepieciešamo iespēju atpūsties. Kad jūsu ķermenis ir spiests atrasties nepiemērotā, neērtā pozā, meklējot labāko stāvokli, jūs izjutīsiet pastāvīgu muskuļu sasprindzinājumu. Tāpēc nebrīnieties, ka pamodīsieties noguris un sāpju pārņemts.
Nepareizs ķermeņa stāvoklis ietekmē arī asinsrites funkciju, parasti tas ir saistīts ar nesabalansētu ķermeņa pozu un sliktu svara sadalījumu. Tas savukārt liek gulētājam griezties un novietot savu ķermeni dīvainā pozā, kas nav savienojama ar kvalitatīvu atpūtu. Lai arī veselība ir nepārprotami kompleksa un sarežģīta, tomēr tikai viena pati kļūda var izraisīt nelielas sūdzības, kas var pārtapt nopietnos traucējumos un kļūt par vērā ņemamu diskomforta apstākli, kas ietekmē dzīves kvalitāti. Paturot to prātā, jums ir jāapzinās individuālās izvēles nenoliedzamā nozīme, kad runa ir par jūsu gulēšanas bāzi.
Matraču un virsmatraču īpašības un veidi
• Meklējot vispiemērotāko ķermeņa atbalstu, jāapsver poliuretāna, viskoelastīgo un lateksa putu matrači vai virsmatrači.
• Tiem, kas cieš no sāpēm mugurā, kaklā, gurnos, locītavās vai citās ķermeņa daļās, ieteicams ņemt vērā poliuretāna (putu) vai viskoelastīgo matraču vai virsmatraču labās īpašības.
• Cilvēkiem ar lieko svaru ir ieteicami izturīgi atsperu vai kabatu atsperu matrači. Lateksa matrači ideāli pielāgojas ķermeņa formām un vienmērīgi sadala svaru, padarot tos par vēl vienu lielisku izvēli.
• Virsmatrači, kas izgatavoti no dabīgiem materiāliem, piemēram, kokvilnas, vilnas, spalvām vai dūnām, var palīdzēt padarīt esošos matračus mīkstākus un sniegt papildu komfortu.
• Cilvēkiem ar alerģijām vajadzētu izvēlēties lateksa, poliuretāna vai viskoelastīgo putu matračus un virsmatračus ar antialerģiskām īpašībām.
• Ikvienam, kas mokās ar pastiprinātu svīšanu naktī, ieteicams izvēlēties atsperu vai kabatu atsperu matraci, kas ir vēss un kam piemīt lieliskas ventilācijas īpašības, vai arī kokosriekstu šķiedras matračus vai virsmatračus.
Virsmatrača ieguldījums kvalitatīvā miega mikroklimatā
Mūsu ķermenis un tā vajadzības nepārtraukti mainās, tāpēc muskuļi un atsevišķas ķermeņa daļas piedzīvo dažādas slodzes vecuma, aktivitāšu vai dzīvesveida izmaiņu dēļ. Tam dabiski būtu jāatspoguļojas arī miega vidē, pielāgojot to pareizai atpūtai. Noteikti nav nepieciešams mainīt matraci, tiklīdz kā pamanāt pirmās diskomforta pazīmes, jo izmaiņas ķermenī parasti notiek lēnām, tāpēc jūs varat attiecīgi pielāgoties ar papildu elementu palīdzību.
Virsmatrači ir plānāka matrača versija ar papildu koriģējošām īpašībām, kas ļauj tiem reaģēt uz jaunajām miega izmaiņām. Ja gulēšanas pamatne kļūst pārāk cieta vai pārāk mīksta, virsmatracis ļauj viegli pielāgot vēlamo stingrumu.
Virsmatracis ir ārkārtīgi vērtīgs, ja runa ir par virsmas raupjumu, jo tas var izlīdzināt jebkuru veco, nolietoto gulēšanas pamatni, lai uzturētu lielisku miega mikroklimatu. Tomēr cilvēki ar alerģijām labi zina, kā miega mikroklimatu var ietekmēt elpošanas problēmas, ādas vai citas reakcijas uz nealerģisku gulēšanas bāzi. Tāpēc, runājot par jūsu gulēšanas vidi, vienmēr ir svarīgi izvērtēt savu jutīgumu pret alerģijām un izvēlēties produktus ar antialerģiskām īpašībām, kas neļauj augt baktērijām, ērcītēm vai citiem mikroorganismiem. Tomēr vissvarīgākā virsmatrača priekšrocība ir tāda, ka tas ir ārkārtīgi kompakts un lēts veids, kā ātri reaģēt uz mainīgajām ķermeņa vajadzībām, nodrošinot maksimālu atpūtu miega laikā.
Īsumā – kā gultas veļa var nodrošināt miega kvalitāti?
Runājot par gultas veļu, paturiet prātā auduma nozīmi. Materiālu īpašības ir arī ļoti svarīgs faktors miega kvalitātē. Gulēšanas laikā
gultas veļa ir tā, kas tieši saskaras ar ķermeni un ietekmē gulēšanas pieredzi. Nepareizi izvēlēta gultas veļa var traucēt miegu un izraisīt nepatīkamas, kairinošas sajūtas. Parasti tas notiek, ja gultas veļa nav piemērota ķermenim temperatūras, gaisa caurlaidības, alerģisko īpašību vai nepatīkamo sajūtu dēļ, ko rada pieskāriens. Materiālu izvēle ir pietiekami daudzveidīga, lai ikviens varētu atrast pareizo un sev vispiemērotāko gultas veļu. Gan dabiskajiem, gan sintētiskajiem materiāliem piemīt pozitīvas īpašības, kas padara tos uzmanības vērtus un pārākus pār citiem. Tomēr jūs varat izvēlēties labāko variantu, tikai ņemot vērā jūsu un jūsu partnera ķermeņa vajadzības un veselību.
Cilvēka ķermeņa sūtītie signāli var būt īpaši izteikti, tāpēc jums vajadzētu tos sadzirdēt un laikus un atbilstoši reaģēt. Tādā veidā iespējams vienkārši atrisināt parādījušās veselības problēmas. Ja miega vides uzlabošana var palīdzēt novērst diskomfortu un muskuļu sāpes, jums vajadzētu rūpīgi izvērtēt, vai ir vērts ignorēt sava ķermeņa sūtītos primāros signālus – labāk parūpējieties par to, kamēr nav par vēlu.