medicine.lv skaitļos

Lietotāji online332
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
Kādas valsts apmaksātās profilaktiskās veselības pārbaudes pienākas Latvijas iedzīvotājiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādas valsts apmaksātās profilaktiskās veselības pārbaudes pienākas Latvijas iedzīvotājiem?

Latvijā ir izstrādāta sava cenu politika attiecībā uz medicīnas pakalpojumiem, taču ne visi iedzīvotāji ir informēti par to, kā tā veidojas un kādos gadījumos ārstnieciskie pakalpojumi pienākas bez maksas vai par valsts līdzfinansējumu. Statistikas dati liecina, ka vairāk nekā 80% ģimenes ārstu praksēs reģistrēto pieaugušo, kuri gadu un ilgāk nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar saslimšanu, nav izmantojuši iespēju profilaktiski pārbaudīties pie ārsta. "Gjensidige Latvija" atgādina, ka no valsts budžeta līdzekļiem ikvienam tiek apmaksātas noteiktas profilaktiskās veselības pārbaudes, kas sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Nereti pacienti dodas apmeklēt ārstu, nezinot, kāda veida veselības aprūpe, kādā apmaksas apmērā viņiem pienākas un kā rodas šo pakalpojumu cenas. Pastāv trīs veidu plānveida maksājumi par medicīnas pakalpojumiem Latvijā – valsts līdzfinansēti, valsts finansēti pilnā apmērā un maksas veselības aprūpes pakalpojumi.

Valsts līdzfinansēti veselības aprūpes pakalpojumi

Autors: valsts_lidzfinanseti_veselibas_aprupes_pakalpojumi
Autors: valsts_lidzfinanseti_veselibas_aprupes_pakalpojumi

Latvijā, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kārtība paredz, ka to lielāko daļu kompensē Nacionālais veselības dienests (NVD) un rezultātā šādi pakalpojumi personām ir ar minimālu līdzmaksājumu. Par šiem pakalpojumiem personai ir jāpiemaksā pacienta iemaksa no viena līdz 35 eiro par vienu pakalpojumu. Pacienta iemaksa nepilnā apmērā tiek piešķirta tikai tādiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem, kas tiek veikti Nacionālā veselības dienesta (NVD) līgumiestādē. Līdzmaksājums Latvijā ir jāveic par ģimenes ārsta ambulatoru, sekundāru un mājas vizīti, ārstēšanos dienas un diennakts stacionārā, kā arī noteiktiem stacionāri un ambulatoriski veiktiem diagnostiskajiem izmeklējumiem un medicīniskās apaugļošanās procedūrām.

"Ir būtiski piebilst, ka šādi pakalpojumi tiek sniegti rindas kārtībā, taču nav liegts vienas iestādes vietā piemeklēt citu, kur rinda ir īsāka. NVD medicīnas pakalpojumu saņemšanai nav reģionālu ierobežojumu, un ikvienam ir iespēja izvēlēties valsts apmaksātus pakalpojumus visā Latvijā, ja tādi nav pieejami konkrētajā dzīves vietā vai ja uz konsultāciju tuvākajā iestādē jāgaida salīdzinoši ilgi," stāsta apdrošināšanas kompānijas veselības, ceļojumu un nelaimes gadījumu atlīdzību grupas vadītāja Zane Johansone.

Valsts finansēti veselības aprūpes pakalpojumi

Autors: valsts_finanseti_veselibas_aprupes_pakalpojumi
Autors: valsts_finanseti_veselibas_aprupes_pakalpojumi

Medicīnas pakalpojumu tarifu bāze nosaka, ka atsevišķas ārstnieciskās manipulācijas, procedūras un izmeklējumi, kā arī no pacientu līdzmaksājuma atvieglotajām personu grupām sniedzamie medicīnas pakalpojumi ir valsts finansēti pilnā apmērā. Šie maksājumi tiek apmaksāti no Valsts sociālā apdrošināšanas budžeta. No pacienta līdzmaksājumiem ir atbrīvotas vairākas iedzīvotāju grupas, kas atbilst kādai no kategorijām un vēlas saņemt noteiktus medicīnas pakalpojumus. Noteikti medicīnas pakalpojumi bez maksas tiek piešķirti bērniem, politiski represētām, trūcīgām, kā arī personām, kuras saņem Ministru kabineta noteikto infekcijas slimību aprūpi un citiem.

Viens no šādiem izmeklējumiem, par kuru daudzi nezina, ir bezmaksas ģimenes ārsta vizīte reizi gadā. Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts veic daļēju vai pilnīgu veselības stāvokļa izvērtēšanu, uzklausa pacienta sūdzības, kā arī nepieciešamības gadījumā veic nosūtījumu uz papildu procedūrām. Turpmākie vizītes pakalpojumi netiek pilnībā finansēti par valsts budžeta līdzekļiem, taču šāda vizīte sniedz iespēju laicīgi konstatēt veselības problēmas. Tāpat valsts pilnībā finansē noteiktus asins izmeklējumus, taču pati asins pieņemšanas procedūras netiek finansēta – tai tiek piešķirts pacienta līdzmaksājums.

Maksas veselības aprūpes pakalpojumi

Autors: _maksas_veselibas_aprupes_pakalpojumi
Autors: _maksas_veselibas_aprupes_pakalpojumi

Latvijas likumdošana nosaka, ka pilnā apmērā ir jāmaksā par tādiem medicīnas pakalpojumiem, kas nepieciešami darba vai speciālu atļauju saņemšanai, par veselības pārbaudi transportlīdzekļu vadītājiem, kā arī pilnas maksas apmēra pakalpojumiem – konsultācijām un izmeklējumiem, ja pacients tos saņem bez valsts līdzfinansējuma. Pārējie pakalpojumi, kas pieder pie ārstnieciskās medicīnas un kuru sniedzēji ir līgumattiecībās ar NVD, tiek daļēji vai pilnībā finansēti no valsts.

"Sabiedrības zināšanas par medicīnas pakalpojumu saņemšanu, dokumentāciju un apmaksas kartību ir nepilnīgas. Taču būtiski atcerēties, ka jebkurā medicīnas jautājumā vispirms būtu vēlams konsultēties ar savu ģimenes ārstu – tā ir iespējams ne tikai laicīgi diagnosticēt un ārstēt veselības problēmas, bet arī izzināt savas kā pacienta tiesības," saka speciāliste.

Valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un profilaktiskās pārbaudes nodrošina ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Ar informāciju par šiem ārstiem, kā arī visiem ar pacienta līdzmaksājumu un citiem saistošiem jautājumiem var iepazīties NVD mājaslapā, vai zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no pulksten 8.30 līdz 17.00). Lai uzzinātu, kuras ārstniecības iestādes sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un kur tos var saņemt ātrāk, var apmeklēt arī interneta vietni rindapiearsta.lv.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.