medicine.lv skaitļos

Lietotāji online189
Aktīvie uzņēmumi12584
Nozares raksti4727
Ekspertu atbildes20646
Kādas valsts apmaksātās profilaktiskās veselības pārbaudes pienākas Latvijas iedzīvotājiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādas valsts apmaksātās profilaktiskās veselības pārbaudes pienākas Latvijas iedzīvotājiem?

veselibas_parbaude

Latvijā ir izstrādāta sava cenu politika attiecībā uz medicīnas pakalpojumiem, taču ne visi iedzīvotāji ir informēti par to, kā tā veidojas un kādos gadījumos ārstnieciskie pakalpojumi pienākas bez maksas vai par valsts līdzfinansējumu. Statistikas dati liecina, ka vairāk nekā 80% ģimenes ārstu praksēs reģistrēto pieaugušo, kuri gadu un ilgāk nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar saslimšanu, nav izmantojuši iespēju profilaktiski pārbaudīties pie ārsta. "Gjensidige Latvija" atgādina, ka no valsts budžeta līdzekļiem ikvienam tiek apmaksātas noteiktas profilaktiskās veselības pārbaudes, kas sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Nereti pacienti dodas apmeklēt ārstu, nezinot, kāda veida veselības aprūpe, kādā apmaksas apmērā viņiem pienākas un kā rodas šo pakalpojumu cenas. Pastāv trīs veidu plānveida maksājumi par medicīnas pakalpojumiem Latvijā – valsts līdzfinansēti, valsts finansēti pilnā apmērā un maksas veselības aprūpes pakalpojumi.

Valsts līdzfinansēti veselības aprūpes pakalpojumi

Latvijā, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kārtība paredz, ka to lielāko daļu kompensē Nacionālais veselības dienests (NVD) un rezultātā šādi pakalpojumi personām ir ar minimālu līdzmaksājumu. Par šiem pakalpojumiem personai ir jāpiemaksā pacienta iemaksa no viena līdz 35 eiro par vienu pakalpojumu. Pacienta iemaksa nepilnā apmērā tiek piešķirta tikai tādiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem, kas tiek veikti Nacionālā veselības dienesta (NVD) līgumiestādē. Līdzmaksājums Latvijā ir jāveic par ģimenes ārsta ambulatoru, sekundāru un mājas vizīti, ārstēšanos dienas un diennakts stacionārā, kā arī noteiktiem stacionāri un ambulatoriski veiktiem diagnostiskajiem izmeklējumiem un medicīniskās apaugļošanās procedūrām.

"Ir būtiski piebilst, ka šādi pakalpojumi tiek sniegti rindas kārtībā, taču nav liegts vienas iestādes vietā piemeklēt citu, kur rinda ir īsāka. NVD medicīnas pakalpojumu saņemšanai nav reģionālu ierobežojumu, un ikvienam ir iespēja izvēlēties valsts apmaksātus pakalpojumus visā Latvijā, ja tādi nav pieejami konkrētajā dzīves vietā vai ja uz konsultāciju tuvākajā iestādē jāgaida salīdzinoši ilgi," stāsta apdrošināšanas kompānijas veselības, ceļojumu un nelaimes gadījumu atlīdzību grupas vadītāja Zane Johansone.

Valsts finansēti veselības aprūpes pakalpojumi

Medicīnas pakalpojumu tarifu bāze nosaka, ka atsevišķas ārstnieciskās manipulācijas, procedūras un izmeklējumi, kā arī no pacientu līdzmaksājuma atvieglotajām personu grupām sniedzamie medicīnas pakalpojumi ir valsts finansēti pilnā apmērā. Šie maksājumi tiek apmaksāti no Valsts sociālā apdrošināšanas budžeta. No pacienta līdzmaksājumiem ir atbrīvotas vairākas iedzīvotāju grupas, kas atbilst kādai no kategorijām un vēlas saņemt noteiktus medicīnas pakalpojumus. Noteikti medicīnas pakalpojumi bez maksas tiek piešķirti bērniem, politiski represētām, trūcīgām, kā arī personām, kuras saņem Ministru kabineta noteikto infekcijas slimību aprūpi un citiem.

Viens no šādiem izmeklējumiem, par kuru daudzi nezina, ir bezmaksas ģimenes ārsta vizīte reizi gadā. Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts veic daļēju vai pilnīgu veselības stāvokļa izvērtēšanu, uzklausa pacienta sūdzības, kā arī nepieciešamības gadījumā veic nosūtījumu uz papildu procedūrām. Turpmākie vizītes pakalpojumi netiek pilnībā finansēti par valsts budžeta līdzekļiem, taču šāda vizīte sniedz iespēju laicīgi konstatēt veselības problēmas. Tāpat valsts pilnībā finansē noteiktus asins izmeklējumus, taču pati asins pieņemšanas procedūras netiek finansēta – tai tiek piešķirts pacienta līdzmaksājums.

Maksas veselības aprūpes pakalpojumi

Latvijas likumdošana nosaka, ka pilnā apmērā ir jāmaksā par tādiem medicīnas pakalpojumiem, kas nepieciešami darba vai speciālu atļauju saņemšanai, par veselības pārbaudi transportlīdzekļu vadītājiem, kā arī pilnas maksas apmēra pakalpojumiem – konsultācijām un izmeklējumiem, ja pacients tos saņem bez valsts līdzfinansējuma. Pārējie pakalpojumi, kas pieder pie ārstnieciskās medicīnas un kuru sniedzēji ir līgumattiecībās ar NVD, tiek daļēji vai pilnībā finansēti no valsts.

"Sabiedrības zināšanas par medicīnas pakalpojumu saņemšanu, dokumentāciju un apmaksas kartību ir nepilnīgas. Taču būtiski atcerēties, ka jebkurā medicīnas jautājumā vispirms būtu vēlams konsultēties ar savu ģimenes ārstu – tā ir iespējams ne tikai laicīgi diagnosticēt un ārstēt veselības problēmas, bet arī izzināt savas kā pacienta tiesības," saka speciāliste.

Valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un profilaktiskās pārbaudes nodrošina ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Ar informāciju par šiem ārstiem, kā arī visiem ar pacienta līdzmaksājumu un citiem saistošiem jautājumiem var iepazīties NVD mājaslapā, vai zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no pulksten 8.30 līdz 17.00). Lai uzzinātu, kuras ārstniecības iestādes sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un kur tos var saņemt ātrāk, var apmeklēt arī interneta vietni rindapiearsta.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

EVOLU bezkontakta infrasarkanais termometrs, kas palīdz ātri noteikt ķermeņa temperatūru uz pieres, ausī, telpā un šķidrumā

EVOLU bezkontakta infrasarkanais termometrs, kas palīdz ātri noteikt ķermeņa temperatūru uz pieres, ausī, telpā un šķidrumā

EVOLU non-contact termometrs, kas funkciju ziņā palīdz noteikt temperatūru ātri, ērti, droši dažādās situācijās jau 1 sekundes laikā – nenotiek nekāda termometra saskare ar cilveku, objektu un virsmu, kam tiek noteikta temperatūra.

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! 

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! 

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! Ekspress tests jūsu uzņēmuma personāla pārbaudei – 97% precizitāte!

Video

Aicinājums reto slimību pacientiem un viņu tuviniekiem "Kopā vieglāk! Pievienojies! Nenoslēdzies!" (VIDEO)

Aicinājums reto slimību pacientiem un viņu tuviniekiem "Kopā vieglāk! Pievienojies! Nenoslēdzies!" (VIDEO)<b></b>

Dr. med. Viktorija Ķēniņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Reto slimību koordinācijas centra atbalsta vienības vadītāja aicina ikvienu reto slimību pacientu: "Tavs dzīvesstāsts, kā tu pārvari grūtības, pieredze, sadzīvojot ar reto slimību, kādu citu pacientu var iedvesmot. Ja jūti, ka nevēlies palikt viens un gribi satikt citus, kuriem ir līdzīgi dzīves izaicinājumi, tad pievienojies kādai biedrībai..."

Produktu testi

Pīlings-gēls SEA STARS CHOCKOLATE  – ādas atjaunošanai

Pīlings-gēls SEA STARS CHOCKOLATE  – ādas atjaunošanai

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvā testēt atjaunojošu šokolādes un hialuronskābes pīlingu sejas un ķermeņa ādai.

Testa rezultāti: GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Testa rezultāti: GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas ražotāju SIA "Silvanols" piedāvāja testēt divus dabīgus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību – uztura bagātinātājus GoRelax Day (lietošanai dienā) un GoRelax Night (lietošanai uz nakti) pieaugušajiem.

Testa rezultāti: HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Testa rezultāti: HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Uzņēmējs runā

Kur saņemt ginekologa palīdzību Covid-19 ārkārtas situācijā?

vija_plume

Arī ārkārtas situācijas apstākļos var gadīties vajadzība pēc ārsta padoma. Labā ziņa ir tā, ka mūsdienu tehnoloģijas šobrīd ļauj sniegt nepieciešamo ārsta atbalstu arī citādākā formātā, nekā līdz šim ierasts. Ginekoloģe Vija Plūme piedāvā iespēju saņemt ginekologa konsultācijas arī interneta vidē (online).