Kādas ir miega apnojas sekas ?
Neārstētas miega apnojas sekas:
Miegs nesniedz atpūtu → stipra miegainība dienā → nepadarīti darbi → pasliktināta dzīves kvalitāte → vielmaiņas traucējumi → vēl lielāks liekai svars → asinsspiediena celšanās → stenokardijas → nakts aritmijas → miokarda infarkts → insults.
Kādas ir ārstēšanas iespējas ?
Diagnostika
Diagnostika notiek laboratorijā vai mājas apstākļos. Ar speciālas aparatūras palīdzību nakts laikā tiek piereģistrēti: elpošana, krūškurvja un vēdera elpošanas kustības, skābekļa līmenis asinīs, sirdsdarbība, kardiogramma, krākšana, poza gultā, kustības (raustīšanās smokot).
Ārstēšanas iespējas
Miega apnojas terapijas mērķis ir novērst elpas trūkumu naktī un atjaunot veselīga miega struktūru.
Pēc diagnostikas tiek izvēlēta viena no 4 ārstēšanas metodēm vai kombinētas dažādas.
Miega higiēna pacientiem, kuriem krākšana ir primāra (bez apnojām) un neietekmē viņu veselību, ietver: gulēšanas ieradumu mainīšanu, svara samazināšanu, pasākumus deguna elpošanas uzlabošanai, miega pozas terapiju.
Ķirurģija tiek piemērota pacientiem, kuriem krākšana ir primāra vai ir diagnosticēta viegla miega apnojas forma. Biežāk veiktās operācijas ir: mandeļu izņemšana, mīksto aukslēju samazināšana, deguna elpošanu koriģējošas operācijas, mēles samazināšana, augšžokļa un apakšžokļa pabīdīšana uz priekšu.
Mutes aparatūras nedaudz pavirza uz priekšu apakšžokli un to fiksē, tādējādi paplašinot elpošanas ceļus mēles saknes līmenī. Tās tiek pielāgotas zobu formai un gatavotas katram pacientam individuāli.
CPAP terapijas aparāti (Continuous Positive Airway Pressure) tiek izmantoti pozitīvā spiediena terapijā. Tie domāti vidēji smagu un smagu miega apnojas formu ārstēšanai. Tās ir nelielas ierīces, kas ar vieglas gaisa plūsmas palīdzību novērš krākšanu un elpceļu nosprostošanos.
Kas ir CPAP terapija ?
CPAP terapijā izmanto aparātu, caurules un maskas. Papildus iespējams lietot arī mitrinātāju, kas mitrina un uzsilda ieelpojamo gaisu.
Lietojot CPAP terapijas aparatūru, jūtama gaisa plūsma, kas atvieglo ieelpu, bet izelpai raksturīga neliela pretestība, kas rada pozitīvu spiedienu elpceļos un neļauj tiem sašaurināties vai aizvērties pavisam. Nav jācenšas elpot dziļi vai bieži. Vienkārši jāuzliek maska un jāelpo mierīgi. Šis ārstēšanas paņēmiens ir visefektīvākais un pacients lietojot CPAP aparātu uzreiz jūt ievērojamu pašsajūtas uzlabošanos.
CPAP terapijas aparāta lietošana
CPAP terapijas aparāts ir jālieto vismaz 5 stundas katru nakti. Lietošana tiek uzskatīta par apmierinošu, ja aparātu lieto 70 % no visām naktīm.
Kāpēc jālieto CPAP terapijas aparātus ?
Vidēji smagos un smagos apnojas gadījumos CPAP aparāta lietošana pagaidām ir vienīgais veids, kā pilnībā novērst šīs slimības nelabvēlīgās sekas – galvenokārt sirds un asinsvadu saslimšanas, kā arī ievērojami uzlabot slimnieka pašsajūtu.
Maska
Pieejamas gan deguna, gan pilnas sejas maskas. Deguna masku lieto tie pacienti, kam nav traucēta elpošana caur degunu, sejas maskas - tie, kas caur degunu elpo slikti vai tie, kas pārsvarā elpo caur muti.
Maska ir vissvarīgākais terapijas komponents. Tai jābūt ērtai un patīkamai, tāpēc masku piemeklē katram pacientam individuāli. To dara miega speciālisti. Parasti paiet vairākas naktis, līdz pacients ir pilnībā pieradis pie maskas.
Rezultāts
Efektīvas ārstēšanas gadījumā krākšana un apnojas izzūd jau pēc pirmās nakts, un simptomi neatgriežas, kamēr tiek lietots aparāts. Miegainība dienas laikā pāriet pēc pāris, veselīgā miegā pavadītām naktīm.
Ja aparāts tiek lietots regulāri, ir iespējams ieturēt pauzes tā lietošanā līdz pat vienai nedēļai (piemēram, dodoties ceļojumā). Pēc ilgāka pārtraukuma simptomi atjaunojas.
SIA "Miega slimību centrs"
http://www.miegacentrs.lv/
info@miegacentrs.lv