Kādas ir biežākās sieviešu veselības problēmas?
Jautājumu un atbilžu portāls Tikaisievietem.lv, sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju, izdevis mini žurnālu "Tikai sievietēm", kas no 2019. gada marta bez maksas ir pieejams lasīšanai ginekologu praksēs daudzviet Latvijā, kā arī jautājumu un atbilžu portālā. Tas ir veltījums visām sievietēm, kuras, saskaroties ar dažādām veselības problēmām, uzdod jautājumu: kāpēc tas notiek ar mani?! Žurnāla mērķis ir veicināt, lai ikkatra sieviete "sadzird" savu ķermeni, tā signālus un dodas pie ārsta, kad tas ir nepieciešams, lai negaida "brīnumus" un nenoliedz veselības problēmas.
Daktere Vija Veisa, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente: "Būt atbildīgai pret sevi un savu veselību – pilnvērtīgs, veselīgs uzturs, labs miegs un pietiekama fiziskā aktivitāte jebkurā vecumā, šķiet, ir vienkāršākais, ko sniegt savai veselībai. Taču jāatceras, ka ir virkne veselības traucējumu un slimību, kuras, savlaicīgi apmeklējot ārstu, arī piedaloties valsts organizētajās skrīninga programmās, iespējams atklāt agrīni, līdz ar to arī efektīvi ārstēt, radot pēc iespējas mazākus paliekošus veselības traucējumus un dzīves kvalitātes ierobežojumus. Žurnālā iespējams rast informāciju, zināšanas un viedokļus par biežākajiem iemesliem un problēmām, ar kurām sieviete vēršas pie ginekologa. Sākot ar sūdzībām par traucējošiem izdalījumiem no maksts, kuru ārstēšana ir salīdzinoši vienkārša un ātra, par iespējām, kā tikt pie bērniņa, kā izvēlēties piemērotāko risinājumu dzemdes miomas terapijā un kā būt mierā un pieņemt sevi, kad ķermenis un hormoni nepārprotami rāda menopauzes izpausmes. Dažādi dzīves posmi un notikumi seko viens otram, neprasot, gribam to vai nē, un mūsu galvenais uzdevums ir savu dzīvi piedzīvot, izdzīvot, saprast, būt."
Īsumā par mini žurnālā apskatītajām tēmām.
Neauglība nav spriedums, bet problēma, kura jārisina
Diagnoze – neauglība – tiek uzstādīta, ja, regulāri mīlējoties un nelietojot kontracepciju, grūtniecība neiestājas gadu. Pasaulē šī diagnoze skar aptuveni 9% pāru, taču tas vēl nav spriedums, ka nekad nevarēs būt bērnu. 97% gadījumu neauglības problēma ir atrisināma – vai nu ar medikamentu palīdzību vai veicot kādu medicīnisku manipulāciju, tikai nedrīkst vilcināties un gaidīt, ka problēma atrisināsies pati no sevis. Šādā situācijā laiks nav draugs – ir jārīkojas un iespējami laicīgi jādodas pie ginekologa reproduktologa. Par biežākajiem neauglības cēloņiem un iespējamajiem risinājumiem rakstā dalās klīnikas "EGV" vadītāja, ginekoloģe un reproduktoloģe Dr. Zane Vītiņa.
Neiestājas grūtniecība? Iespējams, pie vainas ir mioma
Dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm. Tā var skart līdz pat 50% sieviešu, turklāt daļa par miomu nemaz nenojauš, jo pusē gadījumu mioma norit bez simptomiem. Taču mioma var radīt arī virkni nepatīkamu sūdzību un būt viens no iemesliem, kas kavē grūtniecības iestāšanos. Par to, kāda ir miomas saistība ar neauglību un kādas ir mūsdienīgas ārstēšanas iespējas, tostarp medikamentozas, stāsta ginekoloģe Liāna Gavare.
Saglabā sievišķību arī pēc menopauzes
Uz menopauzi ir ierasts skatīties kā uz ar novecošanu saistītām, neatgriezeniskām hormonālām un ķermeņa izmaiņām. Taču menopauze nav tikai kaut kā zaudēšana. Tā ir arī jauna "es" iegūšana un iespēja dzīvot citā, bet ne sliktākā kvalitātē. Par to, kā pieņemt menopauzes radītās pārmaiņas, kā mazināt to ietekmi un nezaudēt dzīves kvalitāti, pieredzē dalās ginekoloģe Dace Matule.
Rūpes par savu ķermeni ir svarīgas jebkurā dzīves posmā, taču periodā pirms un pēc menopauzes fiziskajām aktivitātēm ir īpaši būtiska loma. Tās spēj mazināt menopauzes simptomus, piemēram, karstuma viļņus, turklāt palīdz organismam nezaudēt elastību, ko līdz šim nodrošināja sievišķais hormons estrogēns. Par to, kāpēc ir svarīgi sportot un kādas fiziskās aktivitātes izvēlēties, stāsta fizioterapeite Baiba Narvila.
Minerālvielas sievietes veselībai
Ja sieviete ir vesela un lieto sabalansētu uzturu, visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas viņa var uzņemt ar pārtiku. Uztura bagātinātāji nevar aizstāt pilnvērtīgu maltīti, taču situācijās, kad veselība jau ir "sašķobījusies", tie palīdz mūsu organismam atjaunot vajadzīgās rezerves, kuras dažādu apstākļu dēļ esam zaudējušas. Par to, kādas minerālvielas sievietēm ir vajadzīgas visvairāk, pieredzē dalās Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra ambulatorās nodaļas vadītāja, kardioloģe Iveta Mintāle.
Atpazīsti un uzveic maksts infekcijas!
Sievietes maksts mikroflora ir ļoti mainīga. To ietekmē dažādi faktori: hormonālās svārstības, menstruālā cikla fāze, dzimumdzīves un higiēnas paradumi, kā arī stress. Šo faktoru ietekmē maksts mirkroflora var zaudēt savu dabisko līdzsvaru un pieaug risks iegūt kādu maksts infekciju. Par to, kā atpazīt šīs infekcijas un kuros gadījumos noteikti vajadzētu doties pie ārsta, stāsta medicīnas zinātņu doktore, ginekoloģe Jana Žodžika.
Intīmo muskuļu treniņš sievietes veselībai un pašsajūtai
Lai sieviete būtu laimīga, viņai jābūt veselai un jājūtas labi gan fiziskā, gan emocionālā līmenī. Tas, cik apmierinātas esam ar savu ķermeni, ietekmē mūsu emocionālo pašsajūtu un otrādi, tāpēc ir svarīgi šīs jomas neatdalīt. Runājot par sievišķību, nereti pārāk lielu nozīmi pievēršam ārējam skaistumam, aizmirstot, ka sievišķīga un ar sevi apmierināta sieviete ir tāda, kura ir kontaktā ar savām sajūtām, seksualitāti un spēj pārvaldīt ķermeni, tostarp intīmos muskuļus. Par to, kāda ir intīmo muskuļu nozīme un kāpēc tos vajadzētu trenēt, pieredzē dalās sertificēta intīmo muskuļu trenere Redžina Laura.
Tu vari sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža!
Dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais vēža veids pēc krūts vēža Latvijā. Ar to ik gadu saslimst vidēji 260 sievietes. Atšķirībā no citiem vēžu veidiem, šim vēzim ir skaidri zināms izraisītājs. 99% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Vairāk par to, kā sevi pasargāt no šī vīrusa un nepieļaut dzemdes kakla vēža attīstību, stāsta medicīnas zinātņu doktore, ginekoloģe Jana Žodžika.